• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama ve Ayırma İşi Hk.

Zeyuboğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
KAstamonu Mahalli İdareler Birliği
Merhaba Arkadaşlar;
Kurumumuzca Ambalaj atıklarının kaynağında toplanması ve ayrıştırılması ve ön işlem tesisinin kurulması ve işletilmesi işi ihalesine çıkacağız. İhaleyi alan kişi sadece ön işlem tesisini kurarak orada toplama ve ayıklama işini yapabilir mi? Yoksa ön işlem tesisi dışında tat tesisini de kurmak zorunda mı?

ZeyuboğluÜstadım merhaba, belediyenin atıklarını mi toplayacaksınız konuyu biraz daha detaylı anlatır mısınız? Eğer geri kazanım yapmayacaksanız sadece toplama ve ayrıştırma yapabilirsiniz. Bunun yanında isterseniz geri kazanım da yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış birşey ama tavsiyem geri kazanım işine girmeniz iyi olur. Tabi geri kazanım sonucu çıkan ürünün satılabilmesi önemli. Siz granül elde etmeyi mi planlıyorsunuz? Olayı detaylı açıklarsanız yardımcı olalım.

Biz işi ihale edeceğiz, kendimiz yapmayacağız. Kurum olarak ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması, taşınması ve ayrıştırılması işi ile ön işlem tesisi kurularak işletilmesi işine bir çıkacağız. Benim öğrenmek istediğim bizim kaynağında ayrı toplanan atıkların ayrıştırılması işi için bir tesisimiz yok. Bu ihaleye çıkarken sadece ön işlem kurulması yazsak orada kaynağında ayrı toplanan atıkların ayrıştırılması işini yapabilir mi yoksa o iş için tat tesisinin olması zorunlu mu?

Bu kurum belediye ise ambalaj atık toplama ayırma tiplerine dikkat edin, belediye nüfusuna göre tipinin belirlenip şartnamede yazılması ileriki dönemlerde faydalı olur.

@Oğuzhan Keskin Bu konuya benden başka birinin dikkat etmesi ne hoş. Şu an hiç bir belediye ve il müdürlüğü bu duruma müdehale etmiyor. Tip 3 bir firma yarım milyondan fazla nüfuslu birden fazla belediye ile çalışıyor. Üstelik aynı şehirde talipli tip 1 dahi olmasına rağmen. İlginç şeyler ?

@H. Pınar Çulha ilgili belediyenin ambalaj atıklarını toplamaya yeterliliği olan tip 1 veya tip 2 tesisleri itiraz etsinler, gerekirse bakanlığa gidip itiraz etsinler. Ben bu konuda tüm ambalajcılara diyorum acıkcası gidin itiraz edin, bu belediyenin ambalaj atıklarını toplamaya yetkiniz tek sizde veya sizin gibi tesislerde diyorum.
Tabi il müdürlükleri bu itirazları değerlendiryor mu muallakta :)

@Oğuzhan Keskin Aslında itiraza gerek görmüyorum zira yönetmelikte açık ve net bir şekilde nüfus sınırları belirtilmiş. Öncelikle belediyenin daha sonra planı onaylayan il müdürlüğünün buna mahal vermemesi gerekir bence

@H. Pınar Çulha dediğiniz gibi il müdürlüğünün mahal vermemesi gerek ama belediye işi biraz sıkıntı. Çünkü sözüm meclisten dışarı belediyede çalışıpta o yönetmeliğin adını bilip içini bilmeyen meslektaşlarımızda bazen çıkabiliyor :) birde belediyede çoğunlukla gönül ilişkisine dayalı işler olunca belediye bu duruma el ATAMIYOR :)

@H. Pınar Çulha Ben şunada karşıyım, atıyorum belediyeler birliği oluşturulmuş bir ilde ve belediyeler üye olmuş. Belediyeler birliği ambalaj toplama ayırma TİP-3 lisansı almış bir firmaya ihale usülü ilgili belediyelerin atığını toplaması için işi veriyor. Fakat birliğe üye olan belediyelere bir bakıyorsun (sayıları atıyorum) 2 tane belediye direk tip-1, 3 tane belediye tip-2 geri kalanlarda tip-3 tesise denk geliyor. Ama ihaleyi tip-3 aldığı için tüm birliği o topluyor :) Sonra tip 1-2 alanlara itiraz edincede "Abi protokol var bilmem kaç yılına kadar bitince gel" gibi cevaplar veriyolar :)

Ey gidi güzel ülkem eyyy...