Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toprak kirliliği tespiti için alınan numunelerde parametrelerin limit değerleri

Konu, 'Toprak Kirliliği ve Konrolü' kısmında Öyküm Hız tarafından paylaşıldı.

 1. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  Arkadaşlar; "toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmeliğin" uygulaması bildiğiniz üzere 2015 yılına ertelendi. Şu durumda, toprak kirliliği tespiti için sahadan alınan toprak örneklerinde bakılan parametrelerin ülkemizdeki limit değerleri için, kullanılan güncel değerler şuan için hangi yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir?

  İlerleyen dönemde uygulamaya girecek yönetmelikte tek bir sınır değer tablosu var . Şöyle ki, örneğin BTEX parametresi için , ertelenen yönetmelikte, limit değerler, btex adı altında tek bir değer yerine , benzen, toluen, etilbenzen ve ksilen olarak ayrı ayrı verilmiş; ancak laboratuarlar analizlerinde btex olarak tek bir genel sonuç verilebiliyor. bunun için yorumlama yapılırken, hangi standardı kullanmak gerekiyor; özellikle laboratuarlarda çalışan arkadaşların cevaplarını rica ediyorum ( metotların yönlendirdiği epa, ts standartlarını da inceledim ancak btex, tph, tox, VOCs'ler için tek limit değerlerine rastlayamadım )
   
 2. Yiğit Coşaner

  Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

  Öyküm Hanım,

  New Dutch List'i incelemenizi önerebilirim. Orada TPH ve diğer değerler için de sınır ve aksiyon limitler mevcut
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları