Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Konu, 'Toprak Kirliliği ve Konrolü' kısmında Burak Yeniay tarafından paylaşıldı.

 1. Burak Yeniay

  Burak Yeniay CMNet Üyesi

  Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?
   
 2. Burak Yeniay

  Burak Yeniay CMNet Üyesi

  yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.
   
 3. cankayat

  cankayat CMNet Üyesi

  Açıkçası bu yönetmelik ne zaman ve nasıl uygulanmaya başlayacak ben de merak içinde bekliyorum. Haziran ayında epey kalabalıklaşacak burası.
   
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Aslında Kirlenmiş sahalar bilgi sistemi açık ancak üzerinden "şüpheli saha" bildirimi yapılabiliyor. Çevre bilgi sisteminde kayıtlı firmasında bu bildirimin işaretli olduğu arkadaşlar bir bakabilirler mi? Belki firmalara sadece şüpheli saha bildirimi değil ek-2'deki bildirim açıktır?

  Burak meslektaşımın sorusunda gelince; evet, faaliyetiniz ek-2 tablo-2'de varsa bildirim yapma yükümlülüğünüz de vardır.
   
 5. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Yönetmelik bu sene devreye girecek mi? Bilen var mı acaba? Çevre Bilgi Sisteminden işletmemiz için Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine başvuru yapalım mı?
   
 6. Filiz Bali

  Filiz Bali CMNet Üyesi

  Ben kenarından başladım, kimya sektöründe olanlar bir an önce başlasın derim.. istenen şey çok ayrıntılı
  çevre müdürlüğü bilmiyor, bakalnlıktan kimseye ulaşamadım.
   
 7. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Ben bakanlıktan ilgili departman müdürü ile görüştüm (gülhan hn.dı sanırım) bana yönetmelik devreye girecek ama şirketlere üç ay süre tanıyacağız dedi. Ne olur olmaz ben il çevreye başvurumu yaptım, dediğiniz gibi istenen form oldukça ayrıntılı. kimya tesislerine kolay gelsin gerçekten...
   
 8. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine kaydı nasıl yapıyoruz? Yeni başvuru kısmına girdiğimde Şüpheli Saha Başvurusu çıkıyor. Buraya bilgileri girdiğimdeyse kaydedip ilerleyemiyorum. sayfa yenileniyor sadece. Sisteme kaydolan birisi yardımcı olabilir mi lütfen?
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  benimde bu konuda yardıma ihtiyacım var.. bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi ?
   
 10. Burak Yeniay

  Burak Yeniay CMNet Üyesi

  "Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir."
  Sistemi oturtamadıkları için yalan oldu, 8/6/2015 tarihine ertelediler.
   
 11. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Konuyu yavaştan canlandırmanın zamanı geldi sanırım :)

  Yönetmelikte 08.06.2015 tarihinde yürürlüğe girer diyor ancak o gün sonrasına bir ek süre verilmemiş. (Sonuçta 20 firmanın 1 günde işleri gerçekleştirilemez.) Ayrıca sistem açık değil, şimdiden kara kara düşünmeye başladım açıkçası...
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 12. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, onlinecevre de Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi gözükmüyor. Uygulama eklemek istiyorum. Ek uygulama başvuru formunda da Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi gözükmüyor.
  Konu hakkında herhangi bir bilgisi olan var mı? Bazı firmalarında açık olan Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi de şimdi gözükmemekte. Acaba sistemsel bir sıkıntı mı?
   
 13. Mahmut Konukcu

  Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

  @İpekszksn in mesajına cevap yazan kimse olmamış. Tarih 05.06.2015 ve burası hala çok sakin:) Hayır mı arkadaşlar?
  Konuyla ilgili net bilgiye sahip bir arkadaşımız varsa ve bize yardımcı olursa çok memnun oluruz.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 14. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Ayın 8'ine kadar zamanımız var. 8'inde veya en geç 9'unda bir uzatma daha bekliyorum. Şahsen siz kirlenmiş sahalar bilgi sistemine girebiliyorsanız durum başka tabi :)
   
  İpekszksn bunu beğendi.
 15. burcu89

  burcu89 CMNet Üyesi

 16. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

 17. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  3 aylık bir süre var dediler sakarya il müdürlüğünden
   
 18. Oğuz Üçevli

  Oğuz Üçevli CMNet Üyesi

  8 haziranda sistem açılacak. Dilekçe ile ek uygulama olarak 8 haziranda açtırılacak ve 3 ay içerisinde bilgi girişleri yapılacak. Ötelenmezse tabi :)
   
 19. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  @melih Bey bugün ayın 8'i :)
  Bir firmamda uygulama daha önceden açıktı, fakat daha sonra uygulama çbs'de gözükmemeye başladı. Pek anlam veremedim..
  Bakanlık tarafından da herhangi bir duyuru yok.. Beklemedeyiz öyleyse :)
   
 20. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Aynen öyle İpek Hanım. Benim de bir firmamda daha önceden sistemde görünürken son bir kaç aydır hiç görünmüyor. Ek uygulamalar formunda da görünmüyor. Bugün R.G.'de bir şey de yok. Gözler ÇŞB'de. Umarım bir duyuru falan yayınlarlar.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...