• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

Tüm Sınav Soruları Buraya

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Sorunun yukarısında yer alan bilgiler, bu soruyla mı ilgili? Şayet öyleyse devamını da eklemeniz lazım. Zira kirlilik parametrelerini vermeden, ezbere bir atıksu arıtma tesisi kurmak ile eldeki sayısal verilerle kurmak arasında dağlar kadar fark var.

Serkan Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel soru yalnız.

Kübra E.

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ya ben de görünce çok özlemişim dedim. Sizin bağlacınızı da alıyorum daha güzel bir cümle kuruyorum.
[automerge]1591420981[/automerge]
Çok özlemişim yalnız. Çok klasik bir soru olsa da :D güzel soru ya kıymetini bilin. Başkasına vermeyin bunları buradaki denklemler önemli çok.

Kübra E.

Kayıtlı Kullanıcı
varda diye bir kelime yapımız da yoktur, Türkçe'yi güzel kullanalım bari *olr* mu :D Yazarken yutayım dedim ben "de".

burcutskn

Kayıtlı Kullanıcı
Düşük ve yüksek organik kirletici derişimine göre atıksuları arıtmak için hangi biyolojik prosesleri kullanmalıyız? Düşükte hangisi ve yüksekte hangisin kullanmak gerekir neden?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)

Ali G.

Kayıtlı Kullanıcı
Şeker Fabrikası gerçek prosesini yazayım ben size
1. Çöktürme Lagünleri
2.Havalandırma
3.Kaba Izgara
4. İnce Izgara
5. Mekanik Izgara
6. Dengeleme
7. Hidroliz
8. Anaerobik arıtım
9. Lamella Gazsızlaştırma
10. Nitrifikasyon - Denirifikasyon
11. Son Çöktürme

Eğer ki su pancar yüzdürme de kullanılacak ise
1.Kaba Izgara
2. İnce ızgara
3. Çöktürme
tekrar kullanım olarak verilir.

Bursa_Çevre_İSG

Kayıtlı Kullanıcı
kanalizasyon dersinde çözüyorlar kardesım bunu valla ders notları olsa yapardık yani :D bunların tablolarıda vardı yanlız

Eda Gökgöz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
Eğim uygun, akış hızı ve doluluk oranı yüksek olduğu için uygun değil. Debinin yüksek olması durumu ne sorun getirir ve öneri olarak tezimizde neyden bahsedebiliriz?

S

Silinen üye 38422

Her ekonomik etkinlikte bir kazanan olduğuna göre karbon ekonomisinin kazananı kimlerdir? peki

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle santralim olmadığı için ben değilim mesela. Ödevinizin cevabını da ben vereceğim için siz de olmayacaksınız maalesef. Bu işin kazananı öncelikle enerji santralleri, sonrasında devlet ve çevredir. Enerji santralleri tasarruf eder, devlet statü kazanır ve çevre daha fazla korunur.

Kusura bakmayın ama üzülüyorum artık. Yönlendirme yapmalarımız da yetmiyorsa, biz aynı firmalarda nasıl çalışacağız sizlerle?

S

Silinen üye 38422

Biz sizlere sora sora öğrencez.Ben hem size sorup hemde internetten araştırmamı yapıyorum.sorumlu bir öğrenciyim sizin içiniz rahat olsun.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
@büşra arşüb ne yazık ki @Cem Yılmaz arkadaşımız haklı. Şöyle yapalım formda bunla ilgili sizi aydınlatacak birçok doküman paylaştım. Bazıları bizzat katıldığım PMR toplantılarından dokümanlar. Bunun dışında @Cem Yılmaz paylaştığı linkten bulabilirsiniz. Soru çok komplex yani ucu açık araştırmalarınız sonucu şunu şunu buldum, şöyle düşünüyorum ama sizlerin görüşleri veya daha farklı ileriye dönük neler olabilir gibi olursa daha kolay yardımcı olabiliriz :)

Busra.28

Kayıtlı Kullanıcı
10 mg P/L içeren bir atıksu alum kullanılarak kimyasal çöktürme yöntemi ile arıtılmaktadır. Yapılan ön çalışmalar sonucunda bir mol P için 2,0 mol Al gerektiği belirlenmiştir. Atık su debisi 15000 m3/gün olduğuna göre oluşması beklenen ilave kimyasal çamur (alum çamuru) miktarını ?? ??/?ü? cinsinden hesaplayınız.

Çamuru oluşturan bileşenler

Al0,8(H2PO4)(OH)1,4, Mol ağırlığı = 142,4 g/mol

Al(OH)3, Mol ağırlığı = 78 g/mol

Gaye Tilki

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. Çevre mühendisliği alanında çamur dezentegrasyonu hangi çevresel problemlerde çözüm olmuştur ? Yardım edebilen olursa çok sevinirim :)

casuel98

Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler arkadaşlar bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir misiniz bütünlemeye kaldım bunu çözmem gerek. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• hava kirliliği final sorusu.jpg
    hava kirliliği final sorusu.jpg
    280.4 KB · Görüntüleme: 12