Tüm Sınav Soruları Buraya

sedef.cvk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
dsi
1) Bir AÇ tesisinde 600 L/s debide atıksular arıtılacaktır. Tesise ait geri devir oranı 0,4 olarak planlanmıştır. Bu tesiste toplam 22.000 kg MLSS tutulmaktadır. Tesisin MLSS konsantrasyonu 2,8 g/L ve geri devir MLSS konsantrasyonu ise 14.000 mg/L olarak verilmiştir. Tesise gelen BOİ5 konsantrasyonu 350 mg/L, amonyum konsantrasyonu ise 50 mg NH4-N/L olarak verilmektedir. Tesisin ön arıtım verimleri BOİ5 için %30, amonyum içinse %10 olarak tahmin edilmektedir. Azotun tamamı oksitlenen özelliktedir. Çıkış deşarj standardı ise 15 mg BOİ5/L olarak verilmektedir (YH=0,6 mg MLVSS/mg giderilen BOİ5; Y’’=0,62; kd= 0,05 gün-1, ρ=1,01 g/cm3, Giren N=Çıkan N + Sentezlenen N – Nitrifikasyonla Azalan).
Buna göre;
a) Günde uzaklaştırılan substrat miktarını hesaplayınız.”
b) Günde üretilen çamur miktarını hesaplayınız.
c) Gerekli oksijen miktarını hesaplayınız.
d) Çamur yaşını hesaplayınız.

2) Hesap debisi 555 L/s olan evsel atıksuların arıtıldığı AÇ sistemi çamurları anaerobik bir çamur çürütücüde çürütülerek metan gazı üretilmesi planlanmaktadır. Tesise gelen organik madde konsantrasyonu 220 mgBOİ0/L olarak öngörülmektedir. Bu tesisin çürütücüsüne 7800 kg/gün değerinde katı madde akışı gelmektedir. Çamurların nem içeriği %97 ve çamurun yoğunluğu ise 1,020 g/cm3 olarak verilmektedir. Sistemin çamur yaşı 10 gün ve sistemden çıkış BOİ0 değerinin 20 mgBOİ0/L olması istenmektedir (Y=0,05 kg biokütle/kg giderilen BOİ5, kd=0,03 gün-1). Buna göre
a) Sistemden elde edilecek metan gazı miktarını hesaplayınız.
b) Reaktörün organik madde yükleme hızını hesaplayınız.

Bambarabambam_

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Balıkesir üniversitesi
Bir kent için içme suyu amaçlı arıtma tesisi kurulmak istenmektedir. Bu kaynağın analizleri yapıldığında suyun içerisinde çok ince askıda katı madde ve bulanıklık olduğu; bununla birlikte Ca iyonlarının da yüksek konsantrasyonda bulunduğu tespit edilmiştir. Buna göre akım şemasını çizerek üniteleri gerekçeleri ile çok kısa açıklayınız.
akım şemasında neleri yazmam gerekiyor. 2 kademeli yumuşatmayı kullanabilir miyim(yumaklaştırma ekleyerek)?

Furkan Başargan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif iş arayışında
Linkteki dosya size yardımcı olabilir. Sayfa 27'de sorunun cevabı var. Dosyadaki farklı proseslere de göz gezdirirsen senin için en iyi arıtma prosesine karar verebilirsin

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

blkcevre1231

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
iyi günler paket arıtım dersimin ödevinde yapamadığım 3 sorum kaldı. Yardımcı olacak abilerim ablalarım varsa çok sevinirim. bu derside verirsem mezunum inşallah yardımlarımızı bekliyorum. iyi forumlar

Ekli dosyalar

Furkan Başargan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif iş arayışında
Soru 1 için kişi başı kullanılan su miktarından hesap yapabilirsin. => (Nüfus x Kişi Başı Günlük Su Miktarı x Organik yük)

Soru 2 için AAT projesi yapar gibi atıksu miktarı hesabı yapıp üniteleri boyutlandırabilirsin. => (Nüfus x Kişi Başı Günlük Su Miktarı)

Soru 3 içinse linkteki kitap sana yardımcı olacaktır (Sayfa 89).

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Önceki cevapları görüntüle…

Semanur KOSTAK

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Aktif çamur proseslerinde çamur atımının geri devir hattından veya havalandırma havuzundan yapılmasının etkileri nelerdir? Şimdiden teşekkürler

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Çamur atımı demek sistemde gereğinden fazla oluşması halinde günlük veya haftalık olarak oluşma miktarına bağlı olarak atılması demektir. Sistemde havalandırma havuzunda oluşan F/M oranına bağlı olarak gelişen ve büyüyen mikroorganizma kütlesi sürekli gelen besinleri kendi bünyesinde kullanır ve bu popülasyon zamanla artar. Bu popülasyonun dengede kalması ve sistemde çamur hacim indeksinin belli bir seviyede kalması için geri devir yapılır ve çamur atımı yapılır.

Havalandırma havuzundan son çöktürme havuzuna geçen aktif çamur burda çökme eğilimi gösterir ve dibe çöker. Dibe çöken çamurun genelde iyi oturmuş bir aktif çamur sisteminde %70-80 i geri devrettirilir. %20 si gibi değeri çamur olarak sitemden atılır. Aktif Çamur ; çöktürme havuzundan alınıp çamur susuzlaştırma ünitesine alınır. Havalandırma havuzundan direk aldığınız zaman hem yoğunluğu hemde sistemin mikroorganizma -besin dengesini bozarsınız.

Havalandırma havuzu- çöktürme havuzu(çöken kısım geri devir %70-50)- çamur yoğunlaştırma- çamur susuzlaştırma - çamur posası

Yoğunlaştırma Ünitesi; her tesiste olmayıp %99 u su olan çamurun daha yoğun bir şekilde çamur susuzlaştırma ünitesine gelmesi demektir. Çöktürme havuzunun dibine çöken çamurda yoğunlaşmış bir çamurdur.

Ece ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
Bit endüstriyel atıksuda biyolojik arıtma proseslerine etki edecek toksisiteyi belirlemek için laboratuvar da yürüteceğiniz deneysel arıtabilirlik çalışmlarını gerekçeleri ve basamakları ile açıklayınız.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş

Ece ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
Endüstri tesislerinden hangi hava kirleticileri atmosfere verilmektedir? Bunların kontrolünde /gideriminde kullanılan teknikler cihazlar nelerdir?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Yanma gazları, toz, VOC (uçucu organik karbonlar), ağır metaller, florür, H2S, H2SO4, H3PO4, HNO3, klorür, amonyak, poliaromatik hidrokarbonlar, PCB'ler, siyanür, TOC (toplam organik karbonlar) gibi birçok parametre atmosfere verilmektedir. Parametreler endüstrinin türüne, emisyon kaynağına ve kullanılan kimyasal&boyalara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ölçümler yapılmadan önce gerekli uzmanlarca tespit yapılması gerekmektedir.

Emisyon gideriminde wet scrubber, dry scrubber, wet-dry scrubber gibi türevler var. "Hava Kirliliği Kontrolü" ders notları edinebilirseniz internetten, sorularınızın cevabı orada geçer. Oldukça eğlenceli konulardır.

hasan01

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
abc
.

Son düzenleme:

melisabb

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Henüz değil
Biyolojik Prosesler dersi final soruları, yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Arkadaşlar bu proseslerin hiçbiri bizim ezberimizde değil. Araştırma yapıp bulabilrsiniz aslında , elimizden altında devasa bir kütüphane var "GOOGLE" yani ezberimden yazamam bunları . Çünkü gerek duymam, genelde tecrübe ettiğimiz uygulamalı olarak gördüğümüz konularda destek sağlayabiliriz. Şimdi bu soruya cevap için ben de araştırma yaparım ama siz yapsanız ve bunun sonuçlarını kendiniz okusanız daha sağlıklı olur sanki .

Sinem celik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Bir endüstriyel atıksuda biyolojik arıtıma proseslerine (aerobik ve anaerobik) etki edecek toksisiteyi belirlemek için LABORATUVARDA yürüteceğiniz deneysel arıtılabilirlik çalışmalarını, gerekçeleri ve basamakları ile (doğru sırada) açıklayın. Yardımcı olabilir mısınız . Iki gündür araştırıyorum

Son düzenleme:

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Birkaç konuşma üstte bazı linkler paylaştım :) Biraz dikkat Ya Bilgehan Hoca ya da Dilek hoca soruyor sanırım :) KTÜN DEYSENİZ

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Murat hoca , herhalde şöyle bir çalışma istiyor, örneğin , tekstil atıksular özelinde renk pigmentlerinin havalandırma havuzlarında , toksisite olarak etki edebileceği basamakları ve bunların arıtma verimiyle ilgili yorum istiyor.

O yüzden herhangi bir endüstriyel arıtma mı yoksa belli bir endüstryel atıksu diye sordum. Çünkü her endüstriyel atıksuyun biyolojik havuzu olmaz , her endüstriyel atıksuyun da kendince biyolojik proseslere etkisi farklıdır.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
@cm.mervan Paylaştığım linkler faydalı olacaktır sorulan soru anlaşılmadı mı verdiğimiz doğru bilgide olsa biz anladığımıza göre doğru cevap vermiş oluyoruz :). Bu şekilde de verilen doğru cevap başka bir sorunun doğru cevabı oluyor. Arkadaşlarımıza yanlış bilgilendirme yapmak istemiyorum. O yüzden bizlerin ünide yaptığımız gibi araştırma ve ilgili linklerden çözümlerini bulabileceklerini düşünüyorum :)

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Ekte sizle birçok dokümantasyon ve çalışma paylaştım bunlardan yararlanabilrsiniz. Kolay gelsin

Ekli dosyalar

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Herhangi bir çalışma mı olsun istiyor. Endüstriyel atıksuların binbir çeşidi var çünkü ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herhangi bir çalışma mı olsun istiyor. Endüstriyel atıksuların binbir çeşidi var çünkü ?

Sinem celik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Endustriyel atıksuların anerobik aritilabilirligi ile ilgi herhangi bir çalışma

Kusura bakmayın . Ben paylaştıktan sonra gördüm sizin linklerinizi. Baktım sonra onlara ama yapamadım

Sinem celik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Toksisite belirlemek için

@Murat Çelebi kusura bakmayın ben anlamamış olabilirim tekrar bakıcam saolun

Sinem celik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
@cm.mervan mervan bey yardımcı olabilir mısınız. 2 gün gündür endüstriyel ödevi için araştırma yapıyorum bulamiyorum. Yarin son kafayı yicem

Gökhan Altuntaş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
boş
arkadaşlar bu üç soruda yardımcı olabilecek var mı?Yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@gökhan3. Soruda kimyasal denklem eşitliğini kullanarak bulacaksın. Lise de bunlar size gösterilmiştir. 😊😉

muhammetunal18

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YOK
Bir endüstriyel atıksuda biyolojik arıtıma proseslerine (aerobik ve anaerobik) etki edecek toksisiteyi belirlemek için LABORATUVARDA yürüteceğiniz deneysel arıtılabilirlik çalışmalarını, gerekçeleri ve basamakları ile (doğru sırada) açıklayın. Yardımcı olabilir misiniz. Bu soru ile ilgili hiçbir kaynaktan bir bilgi bulamadım. Toksisiteyi belirlemek için laboratuvarda ne gibi bir çalışma yapabilirim acaba?

Gökhan Altuntaş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
boş
7 adet fabrika, atıksularını bir göle deşarj etmektedir. Deşarjlar sonucunda göl suyunun kalitesinin bozulmaya başladığı anlaşılmıştır. Çevre mühendisi olarak göl suyunun kalitesini iyileştirmeye yönelik hangi adımları izleyeceğinizi sıralayınız.
bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

hacettepelibiröğrenci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Hacettepe üniversitesinde çevre etki değerlendirmesi dersi alıyorum ve bir ödevim ve ödev sorumuz ''geçmiş deneyimlerin analizi oluşturulmuş ilke ve esaslarla ilgili bir rapor/makalenin özeti'' aynen bu şekilde fakat bir türlü cevap bulamıyorum yardımcı olabilecek var mı ? Çok acil lütfen bilen varsa yardım ederse çok iyi olur benim için.

Yasin çevre

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Akdeniz
  • Biyolojik arıtma çıkış suyu KOİ konsantrasyonu 3,37 g/L’dir. KOİ giderimi için yapılan aktif karbon adsorpsiyon deneyinde 1 L çıkış suyu, sabit sıcaklıkta 120 dak ve 50 rpm hızla gerçekleştirilmiştir. Kullanılan aktif karbon miktarları için elde edilen KOİ değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Verilen değerlere göre;
  • Langmuir ve Freundlich izoterm eğrilerini çiziniz. (8p)
  • İzoterm sabitlerini hesaplayınız. (8p)
  • Hangi izoterme uygun olduğunu belirtiniz.(4p)

Aktif karbon miktarı (g)​
KOİ konsantrasyonu (g/L)​
0​
3.37​
0.01​
3.27​
0.1​
2.77​
1​
1.86​
5​
1.33​
  • Debisi 350 m3/s olan bir endüstriyel atıksuyun arıtılmasında kullanılacak optimum koagülant türü ve dozu jar test deneyi ile belirlenecektir. %99’un üzerinde giderim elde edilmek istenmektedir. Aşağıdaki tabloda belirtilen miktarlarda koagülant eklendikten sonra 2 dk hızlı karıştırma, 20 dk yavaş karıştırma, 25 dk çökelme işleminden sonra beherlerin süpernatan kısmından alınan numunelerin bulanıklık değerleri okunmuştur ve elde edilen sonuçlar tabloda verilmiştir. Suyun başlangıç bulanıklık değeri 2555 NTU’dur.

• Bu bilgilere göre her doz için giderim verimlerini hesaplayınız. (10p)
  • Optimum koagülant türünü ve dozunu belirleyiniz. (10p)
  • Günlük kimyasal ihtiyacını hesaplayınız. (10p)
Koagülant madde; Al2SO4 Stok: 2 g/L V= 500 mL
Kullanılan alum dozu (mL)Kullanılan alum dozu (mg/L)Kalan bulanıklık (NTU)Giderim verimi (%)
1355
2275
3200
475
550
Koagülant madde; FeCl3 Stok: 4 g/L V= 500 mL
Kullanılan FeCl3 dozu (mL)Kullanılan alum dozu (mg/L)Kalan bulanıklık (NTU)Giderim verimi (%)
0.5315
1255
2125
360
455