Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ünite içi atık yönetim planı

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında hersanlioglu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde geçen ünite içi atık yönetim planı sadece hastaneler için mi hazırlanıyor?

  Fabrikanın reviri için de hazırlamam gerekir mi?
   
  levenntyildirim bunu beğendi.
 2. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  sağlık kuruluşları için yapılmış bir format bence gerek yok planı hazırlarken ünite ve yatak sayısı hakkında bilgi veriliyor çok kapsamlı bir reviriniz var ise orasını bilemem :)
   
  levenntyildirim bunu beğendi.
 3. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  fabrikanın endüstriyel atık yönetim planı hazırlanırken revirde oluşan tıbbi atıklar orada bahsedilir.
   
 4. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @Meltem Kekeç @Duygu Dilek
  Atık yönetim planında tıbbi atıklardan da bahsedildi zaten,
  ama Tıb.AKY'nde Ünite içi atık yönetim planı hazırlaması gerekenler için kapasite belirtmemiş. Bu yüzden tereddüt ettim.
  Teşekkürler
   
 5. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  ünite içi atık yönetim planında Tıbbi atık taşıma arabaları ve konteynırlar, dezenfektan+ su ile yıkanarak temizlenir şeklinde bir ibare kullanılmış. Ancak atık araçların suyunun kanalizasyona verilmesinde sakınca var mı? tamam torbaların içinde oluyor atıklar ancak tıbbi atık kutusu onlar sonuçta :S uuf bilemedim :(
   
 6. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  kanalizasyona verilmemesi gerekir . ancak bu araçlar tesisi içindeki sadece atık topladığınız arabalar mı başka amaçla kullanılıyormu
  yoksa onların tabi olduğu tebliği var diye biliyorum onun için sordum
   
 7. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  @Meltem Kekeç tesis içinde atıkların atıldığı kırmızı tıbbi atık konteynırlarını taşıyan araçlar. ben her durumda yıkatmayım değilmi
   
 8. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  ben çalıştıgım tesiste buna kesinlikle izin vermiyordum.
  sahanızda kimyasal arıtma var ise proseste de olabilir ona dahil edin derim ancak bunu oraya dahil etmek için bile izin lisans sürecinde bildirmeniz gerekirdi. bunu yaparsanızda mevcut durumda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  benim size tavsiyem tehlikeli veya tehlikesiz fark etmez atık toplayacak araçlarınızın muhtemel pikap tarzıdır arka tarafı ful 2 kat branda tarzı örtüler ile kaplayın sonrada o branda türü örtüleri tehlikeli atık diye bertarafa yollayın.
  her atık alımı sonucu veya atık alma sıklıgınıza bağlı olarak değiştirirsiniz.
  ondan sonrada yıkama sorun olmayacaktır normal araç yıkama ünitesi veya araç yıkma firmalarında yıkatılabilir.
   
 9. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz araçlar depolara taşınmak üzere kullanılan araçlarsa şayet klor tablet ve su ile temizlediğinizde buradan çıkan atık suyu kanalizasyona verebilirsiniz. Zaten mevcut tabletlerle dezenfekte etmiş oluyorsunuz. İçerisinde patlayan bir poşet olduğunda da bütün katı ve sıvı tıbbi atıkların talaşlar emdirilerek kırmızı tıbbi atık poeşetlerine alındığından emin olun sadece. Geri kalanı klortabletler halledebiliyor. Bahsettiğiniz şey buysa tabi.
   
  Serkan Çiçekay bunu beğendi.
 10. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  evet evet bu :) teşekkür ediyorum :)

  arkadaşlar çok acil bir sorum olacaktı farmasötik atık hangi kod ile alınır yardımcı olur musunuz? bertarafçıyı aradım dediki 18 01 09 kodu ile alıorlarmıs:s
   
 11. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

 12. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  @Elmas Maden Açıkcası farmasötik atıkların 18 01 06 atık kodu altında yer aldığını düşünüyorum. @lizzie 15 01 10 kontamine ambalaj olarak cam flokan ambalajlardan bahsetmekte eğer yanlış anlamadıysam .
   
  lizzie bunu beğendi.
 13. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  @Pınar Pelit Demir ben izaydaş ile görüştüm ilaç atıkları ise 18 01 09 atık kodu ile alacaklarını belirttiler.
  18 01 06 Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar diyorsunuz ancak benim atığım narkotik ilaç atığı. Yinede bu kod ile mi verir diniz?
   
 14. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  180109 her türlü ilaç atığı, kemoterapi ilaç atıkları 180108 olarak biliyorum. 180109'un altına giydirebilirsiniz narkoz ilaçlarını, derim.
   
 15. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  @Hurricane İl çevre müdürlüğüne görüş yazısı sorduk. Narkotik ilaç atıklarımız var (tarihi GEÇMEMİŞ) hangi atık kodu ile bertaraf edileceğini. gelen cevap şu Tıbbı atıklar kont. yönetmeliğinde F: tehlikeli atıklar bölümünde Farmasötik atıklar tehlikeli atıklar başlığı kısmında yer almaktadır. Diye yuwarlak cevap vermiş :s Ancak izaydaş ta derki narkotik ilaç atıklarını da ben 18 01 09 kodu ile alıyorum :s
  şimdi ben anlamadım ne yapayım :S
   
 16. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  ikisi de "tehlikeli atık" diyor zaten anlaşılmayacak ne var ki, zaten sağlık müdürlüğü Atık Yönetimi yönetmeliğinden haberi bile yoktur. Tek bildikleri tıbbi atık yönetmeliği :) Atık yönetimi yönetmeliği Ek-4 açıver 18 inci bölümde sağlık konularından kaynaklanan tehlikeli atıklardan bahseder orada.
   
 17. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  18 01 09 atık kodu ile verebilirsiniz. Her türlü ilaç atığını kastediyorlar orada, yarım kalanlar, artık kullanılmayanlar, miadı dolmuşlar farketmez. Biten flakonlarınızı da 15 01 10 olarak ayrı toplayıp verebilirsiniz.
   
 18. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  @Hurricane 18 01 09 kodlu atık tehlikesiz atık. 18 01 06 ise tehlikeli ama
   
 19. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  180109 için Çevre Bakanlığında atık yönetiminde Biyolog Belgin Hanımla görüştüm, sizin gibi sorduğumda bunun bir istisna olduğunu ve her türlü ilaç atığının tehlikeli atık olduğunu söylemişti. Aslında 180109'un da karşısında A harfi olması lazım.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 20. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Benimde aklımı AYY Ek-4 'teki 18 01 09 atık kodunun karşılığı yanılttı tehlikesiz görünüyor, bende bertaraf firmalarıyla görüştüm sizden sonra onlar da narkotik ilaçların 18 01 09 olarak alıp bertaraf ettiklerini söylediler.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.