Vodafone ReWorld Açık İnovasyon Programı: E-atık

Mert Alagöz

Kayıtlı Kullanıcı
Vodafone tarafından hayata geçirilen ReWorld açık inovasyon programı çözüm üretmeye başlıyor.Günümüzün karmaşık sosyal ve çevresel meselelerini çözmek için çok paydaşlı ve sistemik olarak harekete geçmeye ihtiyaç olduğuna inanan Vodafone Türkiye, imeceLAB ve S360 partnerliğinde “ReWorld Açık İnovasyon Programı”nı hayata geçiriyor.

ReWorld’un İlk Mesele Süreci Teması: E-Atık


E-atıklar son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve tüketim alışkanlıkları ile dünyada en hızlı artış gösteren tehlikeli atık kollarından birisi haline geldi. ReWorld, elektronik atıklar meselesini masaya yatırarak gençlerin çözüm fikirlerini somutlaştırabileceği bir program süreci sunuyor. Programda bu sorunu önemseyen ve sadece kendi iş modelleri kapsamında değil, sosyal, ekonomik ve çevresel bir fayda yaratabilmek adına yenilikçi çözümlerin ortaya çıkması amaçlanıyor.

ReWorld: E-Atık Başvuru Süreci Başladı


Programa tüm Türkiye’den 18-30 yaş arasındaki üniversite veya yüksek lisans öğrencileri, yeni mezunlar ve genç profesyoneller katılabilecek. Katılımcılardan “E-atık meselesine nasıl kapsayıcı, sistematik ve döngüsel çözümler üretiriz?” sorusuna yönelik yenilikçi, teknolojik ve sürdürülebilir çözüm önerileri geliştirmeleri bekleniyor.

Vodafone ReWorld’de e-atık teması ile gençler,

  • E-atık için toplumsal dönüşüm
  • E-atıkların geri kazanımı
  • E-atık yaşam döngüsü

konularında çözüm fikirleri geliştirirken bu konular hakkında bilgi ve deneyim sahibi olacaklar.

Programa 2-5 kişilik takımlar halinde başvuran gençler arasından seçilecek 15 takım, 2 ay boyunca sistemsel düşünce, döngüsellik ve insan odaklı tasarım metodolojisini takip eden bir müfredata göre eğitimler alacak. Tüm program dijital platformlardan online olarak yürütülecek. Takımlar, e-atık konusu ile ilgili Türkiye’den ve globalden alanında uzman isimlerle seminer ve söyleşilerde bir araya gelecek ve süreçte sağlanan mentorluk programı ile farklı disiplinlerden 80’i aşkın mentorla görüşerek projelerini ilerletme imkânı bulacaklar.

Seçici Kurul tarafından seçilecek 4 takım, kuluçka sürecine dahil edilecek ve projelerini geliştirmeleri için iş geliştirme başta olmak üzere kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak çeşitli eğitim ve ödüllerin de sahibi olacak.

Mesele sürecine katılmak için son başvuru tarihi: 18 Ekim 2020Kaynak:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 
Üst