• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

MicroStation WaterCAD Tanıtım

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Su Temini ve Dağıtımı Modellemesi
WaterCAD su şebekelerinde hidrolik ve su kalitesi modellemelerinde geniş çözümler sunan dünyanın önde gelen su şebekesi modelleme programlarından biridir. WaterCAD güçlü hidrolik analiz altyapısı, model yönetimi, sonuçların sunulması ve kolay kullanımı sayesinde su otoritelerinin, belediyelerin ve mühendislerin güvenebileceği, kaynak kullanımını azaltabilecekleri ve karar destekli çözümler sağlayabilecekleri bir araçtır. Statik ve dinamik hidrolik çözümlerinin yanısıra kullanıcılara yangın suyu analizinden içerik-konsantrasyon analizlerine, enerji hesaplarından maliyet hesaplarına kadar geniş bir yelpaze de çözümler sunar. Böylelike su şebekelerinin tasarımı ve analizi dışında, şebekelerin optimizasyonuda sağlanabilir. WaterCAD kendine özgü kolay kullanımlı arayüzü ve çizim özelliklerini arttırmaya yönelik AutoCAD arayüzü ile kullanılabilir. Ayrıca Darwin Calibrator, Darwin Designer, Skelebrator ve SCADAConnect gibi modüllerle kullanıcıya özel hale getirilerek daha gelişmiş ve özel çözümler sunar.

Kolay Kullanımlı Arayüz
Kendine özgü arayüzü: Kolaylıkla modelin yaratılması, çoklu arkaplan desteği, CAD, GIS ve veritabanlarından verileri aktarma, işlemleri geri alma ve yenileme yapılabilir. AutoCAD rayüzü: WaterCAD modellerini CAD ortamıyla entegre edilmesi ve daha gelişmiş çizim özellikleri sunar.

Grafiksel Özellikler
Otomatik etiketleme: Çizim yaparken eşzamanlı olarak elemanlara önceden atanan isimleri yazar.

Ölçekli/ Şematik çizim: Çizimler yapılırken ölçeğe uygun olarak yapılabildiği gibi şematik olarak da yapılıp uzunluklar isteğe göre girilebilir. Eleman protipleri: Çizime başlamadan önce elemanların tip, boyut vb özelliklerini belirterek, çizim sırasında o elemanın kullanılmasını sağlanabilir. Çoklu arkaplan desteği: İstediğiniz kadar Image, CAD ve GIS dosyalarınızı arka plan olarak getirebilir.

Dönüşümsüz Veri Paylaşımı (Interoperability) ve Veri
Veri tabanı bağlantıları: Veritabanı bağlantısı kurarak Btrieve, dBase,Excel, FozPro, Jet, Lotus, ODBC ve Paradoks tan bütün elemanlara ait verileri alıp modelinizi kolaylıkla aktarabilir.

SCADAConnect: WaterCAD ile SCADA arasında bağlantı kurarak gerçek verilere ulaşmanızı sağlar.

Model Oluşturma

Polyline-Boru dönüşümü: DXF çizimlerinden polyline ve line’ları otomatik olarak WaterCAD’ e boru olarak aktarabilir ve kesişimlerine düğüm noktaları ve ya farklı elemanlar atanabilir.

Veri Aktarımı:Tablolardan, veritabanlarından ve ODBC’ den otomatik olarak verileri okutarak model oluşturulabilir.

Debi Girişi: Günlük, haftalık ve aylık olarak patternlar yaratılabilinir ve tekrar tarar farklı düğümlerde kullanılabilir.

Trex: Bu ek modulle (sadece AutoCAD arayüzü ile sağlanıyor) 3D CAD çizimlerinden ve sayısal arazi modellerinden kotların otomatik olarak okunması sağlanabilir.

Hidrolik ve Su Kalitesi
Statik çözümler: İshale hatları çözümleri için statik çözüm yapar.

Dinamik çözümler: Şebeke çözümleri için istenilen zaman aralığına uygun dinamik çözüm yapar.
İçerik–Konsantrasyon analizleri: Klor ve su içeriklerinin şebekedeki dağılımlarının analizini yapar.

Kaynak izleme: Herbir su kaynağından etkilenen bölgeleri görüntüler.

Tank karışım analizleri: Tanktan kaynaklı su kalitesi problemlerinin simülastonlarını yapar.

Su yaşı analizleri: Şebekenin herhangi bir yerindeki yaşını belileyek su kalitesini arttırıcı önlemler alınmasını sağlar.

Yangın suyu analizleri: Otomatik olarak basınç ve debi kısıtlamalarına uygun olarak hidrantlarda ne kadarlık bir debinin mevcut olduğunun hesabını yapar.

Kural Tabanlı Kontroller: Pompalar ve vanalar için elemanlara ya da zamana bağlı olarak kontroller koyulmasını sağlar.

Pompa ve Vana: Global olarak kullanılmak üzere pompa ve vana tanımlamalarının yapılmasını sağlar.

Sonuçların Sunulması

Şebeke çözümlerini size en uygun şekilde görüntüleyerek şebeke de oluşan sorunlara kolaylıkla çözümler getirebilir ve kararlarınızı verebilirsiniz.

Tematik haritalandırma: Hesaplanan ya da girilen verileri kullanarak tanımlanan limitler dahilinde tematik haritalandırma yapar. Dinamik çoklu-parametreli ve çoklu-senaryolu grafik oluşturma: Elemanları tek bir değişkene bağlı olarak grafiklendirdiği gibi birden fazla parametreye göre ya da farklı senaryolara göre aynı grafik üzerinde görüntülemenizi sağlar. Oluşturulan grafikler Image olarak ya da verileri de .txt dosyası olarak dışarıya aktarılabilir.

Konturlama: Hesaplanan ya da girilen verileri kullanarak tanımlanan limitler dahilinde şebeke üzerinde konturler oluşturulur.

Profil: Şebekedeki elemanlar için profiller oluşturulur.

FlexTables: Bütün şebeke elemanları için raporlamanıza uygun olarak tabloları özelleştirebilirsiniz. İstediniz değerleri tabloya alır ve ya çıkartabilirsiniz.

Model Yönetimi
Sınırsız senaryo ve alternatiflik, ortalama, minimum debi senaryoları, pompa kontrolleri ile enerji tasarufu senaryoları, acil eylem zamanlarında alternatif üretme gibi pek çok senaryo ve alternatif oluşturulup çözümler yapılabilir. Bu çözümleri daha sonra istediğiniz gibi sunarak karşılaştırmalarını yapabilirsiniz.

Filtreleme: Tablo verilerinde filtreleme ve sıralama yaparak tabloları daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz.

Mühendislik Kütüphaneleri:Kullanılan materyal, yük kayıpları, akışkan özellikleri ve içerikler ile ilgili verileri içeren kendinize ait kütüphaneler oluşturabilir ve daha sonra programın bu elemanları kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Seçili Gruplar: Eleman özelliklerine veya isteklerinize göre seçim grupları oluşturabilir ve daha kolay bir şekilde modelinizi yönetebilirsiniz.

Enerji ve Ana Maliyet Hesaplamaları

Enerji Maliyeti Hesaplamaları : En uygun pompa kullanımlarını ayarlayarak enerji maliyeti düşürülecek hale getirilebilir.

Ana Maliyet: Birim maliyet fonksiyonları ve maliyet tabloları elemanlarla eşleştirilerek hesaplamalar yapabilir.
 
sendekinin analysis ve darwin kısmı çalışmayacaktır büyük ihtimalle ama çözümü var programı baştan sil bütün reg kayıtları dahil daha sonra bilgisayarının tarihini 2007-2008 yada daha eski bir tarihe at ve tekrar kur şunu da söyleyeyim regedit kayıtlarını silerken çok dikkatli olman gereklidir onu belirteyim dedim yoksa hem programı tekrar kurarken hata verir hemde bazı yanlış regedit kayıtlarını silersen windowsunada zarar verebilirsin
 
@makgun

Programı kurduysanız help dosyaları fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bende hard diskime bakayım neler bulabilirim.
 
Üst