Yeni Yönetmelik Yayımlandı...

Evrem Yeşil

Daimi üye
Başlık
70
Tepki
451
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Brn.K.G.

Üye
Başlık
3
Tepki
0
değişen neymiş?

Evrem Yeşil

Daimi üye
Başlık
70
Tepki
451
Hep birlikte okuyalım

Hasan Genç

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
7
Çevre görevlisi belgesi Çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi olmuş. Birde eğitim kısmında birşey dikkatimi çekti. ''işletme çalışanlarının ve sorumlularının en az yüzde 60’ına eğitim vererek eğitime katılım tutanaklarını düzenlemek. ''

Akif Güvercin

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
16
c) Koordinatörlerin en fazla sekiz puana eşdeğer işletmeye çevre yönetimi hizmeti vermesini sağlamak.

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
@ezmeyra dün sorduğun sorunun cevabı bu yönetmlikte çiçeğim🌺

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
🥰 evet entegre sistemde düzelirse tm olacak :) orda hala eğitim vs ibaresi war başvuru yapamıyorum

Önceki cevapları görüntüle…

fcan

Üye
Başlık
0
Tepki
1
@ezmeyra Hayır. Vize yenileme başvurusu için çevre mühendisleri olmayanlar da eğitim katılmayacak. sadece yeni belge alacaklar eğitim+ sınav olacak

Akif Güvercin

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
16
(3) Çevre danışmanlık firmalarının mükellefiyetleri şunlardır:

c)
Koordinatörlerin en fazla sekiz puana eşdeğer işletmeye çevre yönetimi hizmeti vermesini sağlamak.

e) Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 listesine giren işletmelere çevre yönetimi hizmeti verecek çevre görevlisi veya çevre mühendisinin en az üç yıl ve üzeri mesleki tecrübeyi haiz olmasını sağlamak.

F.Gizem

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
6
Koordinatörün görevinde organizasyon ve iç tetkik ve eğitimlere imza zorunluluğu tanımlanmış, bu durumda en fazla 8 firmanın belgelerine çevre mühendisinin yanında imza atmalı diye anlıyorum. Yani danışmanlık yaptığı firmalarda sınır yok. Siz ne düşünüyorsunuz?

Orhan Eskicioğlu

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
15
Tepki
314
Bence yanlış algılıyorsunuz. Koordinatör ek-1 4 tesise yada ek-2 8 tesise bakabilir diyor maddede.

(4) Koordinatörün mükellefiyetleri şunlardır:
a) Bu maddenin birinci ve üçüncü fıkralarında sıralanan mükellefiyetlerin faal, doğru ve zamanında yürütülmesi için gerekli organizasyonu yapmak ve koordinasyonu sağlamak.
b) Çevre görevlilerinin veya çevre mühendislerinin hazırladığı iç tetkik raporlarını incelemek, değerlendirmek ve imzalamak.
c) İşletmelere atanan üç yıldan az mesleki tecrübeyi haiz çevre görevlileri veya çevre mühendisleri ile birlikte iç tetkik ve eğitim çalışmalarına katılmak.

mustikurt

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
20
Merhaba,

Anladığım kadarıyla Çevre Görevlisi belgesinin adı Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi olarak değişmiş. Fakat bu yönetmelikte bu belge ile ilgili herşey yazıyor da belgenin geçerlilik süresinin ne kadar olduğunu sanki göremedim. Yanılıyor muyum? Bu belge 5 yıl mı, 3 yıl mı?

Tuğba Yeşil Ağca

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
1.045
Vize dönemi: Çevre görevlisi, çevre mühendisi, çevre yönetim birimi ve firmaların çevre yönetimi hizmeti vermek üzere Bakanlıkça yetkilendirildikleri tarihten sonraki dört yıllık süreyi,

mustikurt

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
20
Tuğba Hanım teşekkürler, ben aşağılarda aramıştım hemen hızlıca. Gözümden kaçmış.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

Evet ama para da isteniyor. Ücreti ne kadar peki? O nerede yazıyor?

Tuğba Yeşil Ağca

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
1.045
@mustikurt
Belge bedeli

MADDE 16 –
(1) Bu Yönetmeliğe göre yeterlik belgeleri, 8 inci maddenin birinci fıkrasında talep edilenlere ilaveten Bakanlıkça belirlenen başvuru ücreti karşılığında verilir. Bakanlığa yapılan başvurudan vazgeçilmesi halinde başvuru ücreti iade edilmez. Ancak ilk defa çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi başvurusu yapacak kişilerde, başvuru ücreti şartı aranmaz.

miktarla ilgili bilgi göremedim başvuru zamanı açıklanabilir. fakat ilk başvuru yapanlardan alınmayacak.

mustikurt

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
20
Bir sonraki yönetmelik değişikliğinde de şu para olayını kaldırtabilsek sadece çevre mühendisliği diploması yeterli olsa artık.

GKSN

Daimi üye
Başlık
7
Tepki
333
Mezuniyet
2008—09
Yeterlik belgesi başvuru şartları

MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.

Ünal Kemal

Daimi üye
Başlık
12
Tepki
40
Yönetmelik kapsamında Çevre Mühendislerin sadece yararına eğitim katılım şartı ve sınavı kaldırıldı. Her hali karda çevre görevlisi belgesi almak ve çevre görevlisi belgesi ücretini her türlü yatıracağız.

Bu yönetmelik kapsamında olan koordinatlar yararına olmuştur. Koordinatörler en fazla 8 puanlık tesis alacaklar.

Akif Güvercin

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
16
MADDE 18 – (1) 21/11/2013 tarihli ve 28828 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

onda değişen olmamış ancak 90 gün içinde işletmede bulunanların %60'ına eğitim verilmesi gerekiyor.

Son düzenleme:

Orhan Eskicioğlu

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
15
Tepki
314
Madde 6 c bendi çok can sıkıcı

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
Yeterlik belgesi başvuru şartları

MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

c) Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlardan, Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda eğitime katılarak, düzenlenecek sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara, başvuru yapmaları halinde çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

Asıl düzeltilmesi gereken bu maddeydi. Bizim yararımıza 1 gram değişiklik yok.

chucker

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
23
koca bir mesleği 10 yaprak yazıyla kurtarmak mümkün değil beyler. dünya o kadar kolay değil. şu da var her gelen yeniliği sadece bana yararı var mı diyerek okumak hastalıklı bi bakış gibi geliyor bana

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
'Bana bir yararı olacak mı' mantığı değil de; 4 yıl okunup bitirilen bölüm sonucunda aldığımız diplomanın değer görmesi için hakkımız olan değişikliğin yapılmasını istiyoruz sadece. Zamanında yapılan yanlışların artık düzeltilmesini istiyoruz, çevre görevlisi mevzusunun kaldırılmasını yani. Onun dışında yönetmelikten kimse ekstrem bir şey beklemiyor, bizim mesleği bir numara yapsın, hepimizi uçursun, istihdamı fullesin vb. gibi şeyler zaten beklemiyoruz.

Can AYDINYER

Aktif üye
Başlık
3
Tepki
8
Yapılan çevresel hizmetleri daha kaliteli ve doğru hale getirmek için danışmanlık hizmetlerinde bir tarife belirlenmediği sürece bu yönetmelik eksik kalmıştır. Ancak yeni mezun çevre mühendislerinin önü açılmış istihdam arttırılmış ancak kalite de bir artış olacağı ne yazık ki gözlemlenmemiştir.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
Dediğiniz gibi danışmanlık firmalarının ve çevre mühendislerinin hizmetlerine asgari bir tarife belirlenmediği sürece, çalıştırılması gereken personel sayısının artması standartları daha da düşürür. İlk iş; personel maaşların daha da düşürülmesi olacak, daha fazla personel çalıştırmak zorunda kalacakları için.

Başlık
0
Tepki
3
Mezuniyet
2010—11
Kalitenin kişi sayısıyla geldiğini düşünmek büyük bir yanılgı. Zaten puan sınırı getiriyorsun, daha fazla tesise danışmanlık vermek isteyen kotasını açmak için istihdam yapmak zorunda.
Bütün danışman firmalar büyümek zorunda mı???

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
@paksoyaltan Bizim bahsettiğimiz kalite, çalışma şartlarındaki kaliteydi. Yanlış anlaşılmasın. Çalışma şartlarıyla ilgili asgari bir düzenleme getirilmediği sürece (Sunulan haklar, verilen maaşlar vb.) çalıştırılması gereken kişi sayısının artmasının ya da azalmasının bir önemi yok

blaudrache

Aktif üye
Başlık
2
Tepki
7
Kimse 4 kişi çalıştırma (5 Yıllık 3 yıllık 2 yıllık tecrübesiz) den bahsetmemiş. Birde yönetmelikte dikkatimi çeken geçici madde 2 de yönetmeliğin 7.maddesinde ki mükellefiyetleri yerine getirmek için 90 gün süre verilmiş. Peki 3 kişi çalıştıran firmalar 4 kişiye ne zaman çıkarılacak. Vize yenileme esnasında mı?

Bu konu hakkında detaylı bilgi yok gibi. Fikriniz nedir arkadaşlar

Başlık
0
Tepki
3
Mezuniyet
2010—11
Değerli arkadaşımız süper bir tespit.
Yeterlik Belge Şartları Madde 6 da belirtilmiş. Yönetmelik değişiklikleri veyahut duyuru gelecektir...

blaudrache

Aktif üye
Başlık
2
Tepki
7
Yeterlilik belge şartlarını okudum. Kafama takılan durum şu anda piyasada 3 kişi çalışan ve bu şartları sağlamayan firma çok. Ama bu madde ye yönetmelik yayınlanır yayınlanamaz mı yoksa vize yenileme aşamasında mı yoksa belirlenecek bir süre içerisinde mi adapte olmaları gerekiyor.

Ezgi Y.A.

Üye
Başlık
0
Tepki
3
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre danışmanlık firması yeterlik belgesi almış firmalar, 7 nci maddede belirtilen mükellefiyetleri, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 90 gün içerisinde sağlamakla mükelleftir.
7.nci maddede ki değişiklikler 90 gün içinde sağlanmalı diyor ve 7. maddenin 2-d maddesinde 30 gün içinde personel ile ilgili şartların sağlanması maddesi yer alıyor.
2-d) 6 ncı maddenin ikinci fıkrasında belirtilen şartların sağlanamaması hâlinde 30 gün içinde söz konusu şartları sağlamak. şeklinde belirtilmiş

Fakat anlamadığım 90 günde 7. madde de ki şartlar sağlanacak fakat hala personel 4 kişi için bir 30 gün süre daha mı tanınacak

eyuludag

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
6
Mezuniyet
2016—17
@Ezgi Y.A. Dikkatli okursanız; GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre danışmanlık firması yeterlik belgesi almış firmalar, 7 nci maddede belirtilen mükellefiyetleri, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 90 gün içerisinde sağlamakla mükelleftir. 7inci maddeye baktığınız zaman ise 6 ıncı maddeye bir atıf bulunmakta. 6 ıncı maddede olan eksikliğinizi direk 90gün içinde tamamlamanız gerekmektedir. 30+ gibi durum yok orada belgesi olanlar diyor

ufuk kübra

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
2
Simdi belge almak için ne yapmamız llazim

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
sistem bi kaç güne yenilecek diploma ile belgenizi alabileceksiniz. İlk defa alıyorsanız belge bedeli yok.

cgdm

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
149
@ezmeyra yeterince kazansak evet götürelim de gerçekten hak ettiğimiz maaşları alabiliyor muyuz ki? 4 yıl okuduğum meslek için neden para ödüyorum, oda ayrı mevzu. bu konu böyle uzar gider sanırım :)

H.Yet

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
48
Merhaba arkadaşlar,

Çevre yönetim biriminde çalışmaktayız. Aşağıdaki maddeye göre sistem üzerinden bildirmek falan diyor ancak biz Şubat ayından itibaren sistemden hiçbir aylık bildirim yapmadık.

Ne yapmamız gerekli ? Yardımcı olursanız sevinirim.

1564476122529.png

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
195
Mezuniyet
2016—17
@H.Yet Merhabalar, eçbs girdikten sonra şahıs uygulamaları oradan yeterlilik uygulaması sağ tarafta çalışma takvimine atama yapılacak tesisler başlığı var orada planın altındaki kutuya tıklar iseniz önünüze bir sayfa çıkar oradan firmaları ve ziyaret edeceğiniz tarihleri girebilirsiniz.

H.Yet

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
48
Tesis işlemlerinde "
Çevre Yönetim Biriminde Çalışan Çevre Görevlileri Tesis protokollerini yüklemek zorunda değildir." yazıyor.

Tesis olarak bir adet tesisimiz var. Protokol bitişini ne zaman göstermeliyiz ?

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
195
Mezuniyet
2016—17
@H.Yet Protokol dediği aranızda yapılan sözleşme (en azından danışmanlık firmalarında o kısma sözleşme yükleniyor) Sözleşmenin imzalandığı tarihten bir yıl sonrası örneğin; 30.07.2019 tarihinde sözleşme yapıldı 30.07.2020 tarihi bitiş süresi bir yıl geçerli olacak şekilde

@H.Yet Geçmişe dönük yapmaya izin verir mi program bilemiyorum. Denemedi hiç genelde ay bitmeden 20'li tarihlerde bir sonraki ayın takvimini oluşturmuş oluyorum. Emin olmamakla birlikte tek firmanızı aylık olarak takvime işleyebilirsiniz. [ Bu birimi kurmuş birinden nasıl yaptığına dair öğrenmenizde fayda var]Ama işlem yukarıda anlattığım gibidir.

Serdar Gönlüşen

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
1
Arkadaşlar Merhabalar,

Aklıma takılan bir husus var. Şimdi bizler çevre görevlisi belgesine sahibiz. Bu yeterlilik belgesi, çevre görevlisi belgesinden bağımsız olarak ilk defa alınacak şekilde başvuru mu yapılacak? Yoksa çevre görevlisi belgesinin vize tarihi döneminde mi başvuru yapılacak? Örneğin benim vize dönemim 2020 yılı. Ben bu yeterlilik belgesini almak için 2020 yılında normal çevre görevlisi belgesi vize başvurusu mu yapacağım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar Dilerim...

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
aynen devam edecek. yenilenme tarihinde sadece diplomayı yükleyip belgeyi yenileceksiniz. bizim için artık süre yok. diploma ile her zaman alınabilir.

Başlık
0
Tepki
0
@ezmeyra çevre mühendisliğinden yeni mezunum çevre görevlisi belgesini alacam fakat askere gitmeyi düşünüyorum şimdi başvurayım mı yoksa sonramı bu konu hakkında bi bilginiz bi düşünceniz var mı? Şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
@SİNAN ERGÜVEN belgeyi süreli verdikleri için eğer askerlik önce çalışmayacaksanız almayın derim. zaten çevre mühendisi olduğunuz için diploma ile alabiliyorsunuz artık.

Sercan Demir

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
29
Çevre Mühendisleri Odası burada mı?

Uğur Can

Daimi üye
Başlık
1
Tepki