Yeni Yönetmelik Yayımlandı...

Brn.K.G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kamu
değişen neymiş?

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
Hep birlikte okuyalım

Hasan Genç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yıldız Demir Çelik Sanayi A.Ş.
Çevre görevlisi belgesi Çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi olmuş. Birde eğitim kısmında birşey dikkatimi çekti. ''işletme çalışanlarının ve sorumlularının en az yüzde 60’ına eğitim vererek eğitime katılım tutanaklarını düzenlemek. ''

Akif Güvercin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kahramanmaraş
c) Koordinatörlerin en fazla sekiz puana eşdeğer işletmeye çevre yönetimi hizmeti vermesini sağlamak.

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
@ezmeyra dün sorduğun sorunun cevabı bu yönetmlikte çiçeğim🌺

ewin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
🥰 evet entegre sistemde düzelirse tm olacak :) orda hala eğitim vs ibaresi war başvuru yapamıyorum

Önceki cevapları görüntüle…

fcan

Kayıtlı Kullanıcı
@ezmeyra Hayır. Vize yenileme başvurusu için çevre mühendisleri olmayanlar da eğitim katılmayacak. sadece yeni belge alacaklar eğitim+ sınav olacak

Akif Güvercin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kahramanmaraş
(3) Çevre danışmanlık firmalarının mükellefiyetleri şunlardır:

c)
Koordinatörlerin en fazla sekiz puana eşdeğer işletmeye çevre yönetimi hizmeti vermesini sağlamak.

e) Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 listesine giren işletmelere çevre yönetimi hizmeti verecek çevre görevlisi veya çevre mühendisinin en az üç yıl ve üzeri mesleki tecrübeyi haiz olmasını sağlamak.

F.Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
Koordinatörün görevinde organizasyon ve iç tetkik ve eğitimlere imza zorunluluğu tanımlanmış, bu durumda en fazla 8 firmanın belgelerine çevre mühendisinin yanında imza atmalı diye anlıyorum. Yani danışmanlık yaptığı firmalarda sınır yok. Siz ne düşünüyorsunuz?

Orhan Eskicioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP- AYTEMİZ PETROLCÜLÜK TİC. LTD. ŞTİ.
Bence yanlış algılıyorsunuz. Koordinatör ek-1 4 tesise yada ek-2 8 tesise bakabilir diyor maddede.

(4) Koordinatörün mükellefiyetleri şunlardır:
a) Bu maddenin birinci ve üçüncü fıkralarında sıralanan mükellefiyetlerin faal, doğru ve zamanında yürütülmesi için gerekli organizasyonu yapmak ve koordinasyonu sağlamak.
b) Çevre görevlilerinin veya çevre mühendislerinin hazırladığı iç tetkik raporlarını incelemek, değerlendirmek ve imzalamak.
c) İşletmelere atanan üç yıldan az mesleki tecrübeyi haiz çevre görevlileri veya çevre mühendisleri ile birlikte iç tetkik ve eğitim çalışmalarına katılmak.

mustikurt

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mustafakurt.net
Firma
Enerji Santrali
Merhaba,

Anladığım kadarıyla Çevre Görevlisi belgesinin adı Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi olarak değişmiş. Fakat bu yönetmelikte bu belge ile ilgili herşey yazıyor da belgenin geçerlilik süresinin ne kadar olduğunu sanki göremedim. Yanılıyor muyum? Bu belge 5 yıl mı, 3 yıl mı?

Tuğba Yeşil Ağca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Vize dönemi: Çevre görevlisi, çevre mühendisi, çevre yönetim birimi ve firmaların çevre yönetimi hizmeti vermek üzere Bakanlıkça yetkilendirildikleri tarihten sonraki dört yıllık süreyi,

mustikurt

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mustafakurt.net
Firma
Enerji Santrali
Tuğba Hanım teşekkürler, ben aşağılarda aramıştım hemen hızlıca. Gözümden kaçmış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet ama para da isteniyor. Ücreti ne kadar peki? O nerede yazıyor?

Tuğba Yeşil Ağca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@mustikurt
Belge bedeli

MADDE 16 –
(1) Bu Yönetmeliğe göre yeterlik belgeleri, 8 inci maddenin birinci fıkrasında talep edilenlere ilaveten Bakanlıkça belirlenen başvuru ücreti karşılığında verilir. Bakanlığa yapılan başvurudan vazgeçilmesi halinde başvuru ücreti iade edilmez. Ancak ilk defa çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi başvurusu yapacak kişilerde, başvuru ücreti şartı aranmaz.

miktarla ilgili bilgi göremedim başvuru zamanı açıklanabilir. fakat ilk başvuru yapanlardan alınmayacak.

mustikurt

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mustafakurt.net
Firma
Enerji Santrali
Bir sonraki yönetmelik değişikliğinde de şu para olayını kaldırtabilsek sadece çevre mühendisliği diploması yeterli olsa artık.

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜN-LAB
Yeterlik belgesi başvuru şartları

MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.

Ünal Kemal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Maden Mühendisi Dİ Mühendislik
Yönetmelik kapsamında Çevre Mühendislerin sadece yararına eğitim katılım şartı ve sınavı kaldırıldı. Her hali karda çevre görevlisi belgesi almak ve çevre görevlisi belgesi ücretini her türlü yatıracağız.

Bu yönetmelik kapsamında olan koordinatlar yararına olmuştur. Koordinatörler en fazla 8 puanlık tesis alacaklar.

elifchetin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mutlular Çevre
Arkadaşlar Merhaba,
Yeni yönetmeliliğin Madde 7 c ve ç bentlerine göre İç Tetkik ve Eğitimi yılda 2 kere mi yapmamız gerekecek?

Akif Güvercin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kahramanmaraş
MADDE 18 – (1) 21/11/2013 tarihli ve 28828 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

onda değişen olmamış ancak 90 gün içinde işletmede bulunanların %60'ına eğitim verilmesi gerekiyor.

Son düzenleme:

Orhan Eskicioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP- AYTEMİZ PETROLCÜLÜK TİC. LTD. ŞTİ.
Madde 6 c bendi çok can sıkıcı

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Yeterlik belgesi başvuru şartları

MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

c) Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlardan, Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda eğitime katılarak, düzenlenecek sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara, başvuru yapmaları halinde çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

Asıl düzeltilmesi gereken bu maddeydi. Bizim yararımıza 1 gram değişiklik yok.

chucker

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
koca bir mesleği 10 yaprak yazıyla kurtarmak mümkün değil beyler. dünya o kadar kolay değil. şu da var her gelen yeniliği sadece bana yararı var mı diyerek okumak hastalıklı bi bakış gibi geliyor bana

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
'Bana bir yararı olacak mı' mantığı değil de; 4 yıl okunup bitirilen bölüm sonucunda aldığımız diplomanın değer görmesi için hakkımız olan değişikliğin yapılmasını istiyoruz sadece. Zamanında yapılan yanlışların artık düzeltilmesini istiyoruz, çevre görevlisi mevzusunun kaldırılmasını yani. Onun dışında yönetmelikten kimse ekstrem bir şey beklemiyor, bizim mesleği bir numara yapsın, hepimizi uçursun, istihdamı fullesin vb. gibi şeyler zaten beklemiyoruz.

Can AYDINYER

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok.
Yapılan çevresel hizmetleri daha kaliteli ve doğru hale getirmek için danışmanlık hizmetlerinde bir tarife belirlenmediği sürece bu yönetmelik eksik kalmıştır. Ancak yeni mezun çevre mühendislerinin önü açılmış istihdam arttırılmış ancak kalite de bir artış olacağı ne yazık ki gözlemlenmemiştir.

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Dediğiniz gibi danışmanlık firmalarının ve çevre mühendislerinin hizmetlerine asgari bir tarife belirlenmediği sürece, çalıştırılması gereken personel sayısının artması standartları daha da düşürür. İlk iş; personel maaşların daha da düşürülmesi olacak, daha fazla personel çalıştırmak zorunda kalacakları için.

paksoyaltan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YOK
Kalitenin kişi sayısıyla geldiğini düşünmek büyük bir yanılgı. Zaten puan sınırı getiriyorsun, daha fazla tesise danışmanlık vermek isteyen kotasını açmak için istihdam yapmak zorunda.
Bütün danışman firmalar büyümek zorunda mı???

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@paksoyaltan Bizim bahsettiğimiz kalite, çalışma şartlarındaki kaliteydi. Yanlış anlaşılmasın. Çalışma şartlarıyla ilgili asgari bir düzenleme getirilmediği sürece (Sunulan haklar, verilen maaşlar vb.) çalıştırılması gereken kişi sayısının artmasının ya da azalmasının bir önemi yok

blaudrache

Kayıtlı Kullanıcı
Kimse 4 kişi çalıştırma (5 Yıllık 3 yıllık 2 yıllık tecrübesiz) den bahsetmemiş. Birde yönetmelikte dikkatimi çeken geçici madde 2 de yönetmeliğin 7.maddesinde ki mükellefiyetleri yerine getirmek için 90 gün süre verilmiş. Peki 3 kişi çalıştıran firmalar 4 kişiye ne zaman çıkarılacak. Vize yenileme esnasında mı?

Bu konu hakkında detaylı bilgi yok gibi. Fikriniz nedir arkadaşlar

paksoyaltan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YOK
Değerli arkadaşımız süper bir tespit.
Yeterlik Belge Şartları Madde 6 da belirtilmiş. Yönetmelik değişiklikleri veyahut duyuru gelecektir...

blaudrache

Kayıtlı Kullanıcı
Yeterlilik belge şartlarını okudum. Kafama takılan durum şu anda piyasada 3 kişi çalışan ve bu şartları sağlamayan firma çok. Ama bu madde ye yönetmelik yayınlanır yayınlanamaz mı yoksa vize yenileme aşamasında mı yoksa belirlenecek bir süre içerisinde mi adapte olmaları gerekiyor.

Ezgi Y.A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre danışmanlık firması yeterlik belgesi almış firmalar, 7 nci maddede belirtilen mükellefiyetleri, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 90 gün içerisinde sağlamakla mükelleftir.
7.nci maddede ki değişiklikler 90 gün içinde sağlanmalı diyor ve 7. maddenin 2-d maddesinde 30 gün içinde personel ile ilgili şartların sağlanması maddesi yer alıyor.
2-d) 6 ncı maddenin ikinci fıkrasında belirtilen şartların sağlanamaması hâlinde 30 gün içinde söz konusu şartları sağlamak. şeklinde belirtilmiş

Fakat anlamadığım 90 günde 7. madde de ki şartlar sağlanacak fakat hala personel 4 kişi için bir 30 gün süre daha mı tanınacak

Ezgi Y.A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
@blaudrache Bende o kısmı çözümleyemedim eğer bilgisi olan var ise yardıma ihtiyacımız var. 90 + 30 olarak düşünüyorum.

e.y.uludag

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@Ezgi Y.A. Dikkatli okursanız; GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre danışmanlık firması yeterlik belgesi almış firmalar, 7 nci maddede belirtilen mükellefiyetleri, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 90 gün içerisinde sağlamakla mükelleftir. 7inci maddeye baktığınız zaman ise 6 ıncı maddeye bir atıf bulunmakta. 6 ıncı maddede olan eksikliğinizi direk 90gün içinde tamamlamanız gerekmektedir. 30+ gibi durum yok orada belgesi olanlar diyor

ufuk kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
erciyes üniversitesi
Simdi belge almak için ne yapmamız llazim

ewin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
sistem bi kaç güne yenilecek diploma ile belgenizi alabileceksiniz. İlk defa alıyorsanız belge bedeli yok.

Çiğdem CG

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
çevre danışmanı
@ezmeyra yeterince kazansak evet götürelim de gerçekten hak ettiğimiz maaşları alabiliyor muyuz ki? 4 yıl okuduğum meslek için neden para ödüyorum, oda ayrı mevzu. bu konu böyle uzar gider sanırım :)

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Merhaba arkadaşlar,

Çevre yönetim biriminde çalışmaktayız. Aşağıdaki maddeye göre sistem üzerinden bildirmek falan diyor ancak biz Şubat ayından itibaren sistemden hiçbir aylık bildirim yapmadık.

Ne yapmamız gerekli ? Yardımcı olursanız sevinirim.

1564476122529.png

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
@H.Yet Merhabalar, eçbs girdikten sonra şahıs uygulamaları oradan yeterlilik uygulaması sağ tarafta çalışma takvimine atama yapılacak tesisler başlığı var orada planın altındaki kutuya tıklar iseniz önünüze bir sayfa çıkar oradan firmaları ve ziyaret edeceğiniz tarihleri girebilirsiniz.

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Tesis işlemlerinde "
Çevre Yönetim Biriminde Çalışan Çevre Görevlileri Tesis protokollerini yüklemek zorunda değildir." yazıyor.

Tesis olarak bir adet tesisimiz var. Protokol bitişini ne zaman göstermeliyiz ?

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
@H.Yet Protokol dediği aranızda yapılan sözleşme (en azından danışmanlık firmalarında o kısma sözleşme yükleniyor) Sözleşmenin imzalandığı tarihten bir yıl sonrası örneğin; 30.07.2019 tarihinde sözleşme yapıldı 30.07.2020 tarihi bitiş süresi bir yıl geçerli olacak şekilde

@H.Yet Geçmişe dönük yapmaya izin verir mi program bilemiyorum. Denemedi hiç genelde ay bitmeden 20'li tarihlerde bir sonraki ayın takvimini oluşturmuş oluyorum. Emin olmamakla birlikte tek firmanızı aylık olarak takvime işleyebilirsiniz. [ Bu birimi kurmuş birinden nasıl yaptığına dair öğrenmenizde fayda var]Ama işlem yukarıda anlattığım gibidir.

Serdar Gönlüşen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sanko Holding İSKO Şubesi
Arkadaşlar Merhabalar,

Aklıma takılan bir husus var. Şimdi bizler çevre görevlisi belgesine sahibiz. Bu yeterlilik belgesi, çevre görevlisi belgesinden bağımsız olarak ilk defa alınacak şekilde başvuru mu yapılacak? Yoksa çevre görevlisi belgesinin vize tarihi döneminde mi başvuru yapılacak? Örneğin benim vize dönemim 2020 yılı. Ben bu yeterlilik belgesini almak için 2020 yılında normal çevre görevlisi belgesi vize başvurusu mu yapacağım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar Dilerim...

ewin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
aynen devam edecek. yenilenme tarihinde sadece diplomayı yükleyip belgeyi yenileceksiniz. bizim için artık süre yok. diploma ile her zaman alınabilir.

SİNAN ERGÜVEN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
OSGB
@ezmeyra çevre mühendisliğinden yeni mezunum çevre görevlisi belgesini alacam fakat askere gitmeyi düşünüyorum şimdi başvurayım mı yoksa sonramı bu konu hakkında bi bilginiz bi düşünceniz var mı? Şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

ewin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
@SİNAN ERGÜVEN belgeyi süreli verdikleri için eğer askerlik önce çalışmayacaksanız almayın derim. zaten çevre mühendisi olduğunuz için diploma ile alabiliyorsunuz artık.

Sercan Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Çevre Mühendisleri Odası burada mı?

Uğur Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
Twitter'da şuan başarıları kutluyorlar.