Yeni Yönetmelik Yayımlandı...

Başlık
0
Tepki
9
Merhabalar;

Biz Ek-1 tesisinde Çevre Yönetim Birimiyiz. Belge yenileme kapsamında; Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi için EÇBS üzerinden başvuru yapan varmı? Sistem aktif haldemi? ÇYB de koordinatör çevre mühendisi olacakmı? yoksa sadece çevre danışmanlık firmaları için mi? bu arada aylık faaliyet raporları ayda en az 2 kez yapılacak!!!

Emre Hanlı

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
42
Mezuniyet
2016—17
Benim fikrim çevre mühendisi ibaresini yönetmeliğe aldırmalarının iyi olduğu yönünde.
Biraz da olumlu yönden bakıp bunu bundan sonraki adımların başlangıcı olarak düşünebiliriz.
Tüm çevre mühendislerine hayırlı olsun.

Başlık
0
Tepki
9
Yeterlik belgesi başvuru şartları
MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;
a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.
b) En az dört yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının; çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre izin ve lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler uyarınca en az beş yıl çalışmış olanlara, durumlarını belgelendirerek başvuru yapmaları halinde, çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

yukarıdaki maddeye istinaden; Çevre Yönetim Birimini oluşturacak 2 personelden birinin (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirilme şartı aranıyor. (a) bendine göre hem çevre mühendisliği mezunu olacak hemde Çevre Mühendisliğinde yüksek lisans olma şartı mı yoksa çevre mühendisi veya çevre müh., çevre teknolojileri vs. de yüksek lisans şartı mı?

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
193
Mezuniyet
2016—17
@Sustainable Environment Merhabalar benim anladığım çevre mühendisliği mezunlarının mezuniyet belgeleri ile başvurmaları , çevre mühendisliği çevre bilimleri evre teknoloji konularında yüksek lisans eğitim almış olanlara da mezuniyet belgeleri ile başvurmaları halinde verilir. Yani lisans mezunu çevre mühendisi de alabilir ya da bu konuda yüksek lisans yapmış kişide alabilir diye yorumladım

BüşraG.

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2018—19
Iyi günler, yeni mezunum bu belgeyi almayı bekliyordum ancak ecbs de ve başka yerde başvuru süresi, alımla ilgili birşey görmedim. Başvuruyu ecbs den yapılacaksa nasıl olacak? Yoksa başka bir sistem veya başka bir başlıkta mi başvuru yapacağız. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
67
Mezuniyet
2013—14
sistem şu an yenileniyor hala eğitim almadığınızdan dolayı başvuru yapamazsınız ibaresi çıkıyor bende, adnan bey ile görüştüm, sistem bi iki güne düzenlenecek dedi. bekleyeceğiz.

Havva A.

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2018—19
Merhabalar, bugün sistemin güncellendiği söylendi fakat hala netlik yok nasıl yapılacağına dair..başvuru yapabilmek için nereden nasıl bir yol izlemeliyiz?

Maunvan

Daimi üye
Başlık
9
Tepki
68
Şimdi bangır bangır BAŞARDIK diye bağırıyorlar.

(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.

b) En az dört yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının; çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre izin ve lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler uyarınca en az beş yıl çalışmış olanlara, durumlarını belgelendirerek başvuru yapmaları halinde, çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

c) Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlardan, Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda eğitime katılarak, düzenlenecek sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara, başvuru yapmaları halinde çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

(2) Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

(2) maddenin bize hiç bir şekilde bizim yararımıza değil " çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeye haiz olduğu" başardık diyorlar ama yine bir şeyi başaramadılar. Aynı Atıksu Arıtma Tesisinde Çalışacak Personel Tebliğinde olduğu gibi.

goethe

Üye
Başlık
0
Tepki
82
Mezuniyet
2017—18
Yönetmeliğe "çevre mühendisi" ibaresini soktuk diye dünya kupasını kazanmış gibi sevinmek ne alaka? Bu mu büyük başarı? Deli gibi kendi kendilerine bayram yapıyorlar. Bana ne yok isterse çevre amelesi yazsın boş işler bunlar. Hani nerde asgari danışmanlık fiyat tarifesi? Hani nerde asgari çevre görevlisi maaşı? Trilyonluk adamlara aylık 300 tl + kdv fatura kes ondan sonra da 12. aya çek al birde elemanın maaşını yatır bakalım kolaysa. Bizde aç karnımızı doyurmak için borç dilenelim milletten. Ne güzel memleket. İşine gelene MELBES, gelmeyene de eskisine allık sürülmüş makyajlı yeni yönetmelik. Yok öyle dava, MEDBES istiyoruz. Danışman merkezi olarak belirlenecek, ücreti belli, bakanlığa yatacak. Patronlar payını aldıktan sonra bende Ziraat'ten hakkım olanı çekecem. İşte gerçek başarı budur.

Önceki cevapları görüntüle…

goethe

Üye
Başlık
0
Tepki
82
Mezuniyet
2017—18
@paksoyaltan MELBES şu an elle idare ediliyor ve bazı laboratuvarların kayrılması durumu söz konusu. Otomatiğe geçtiği zaman kimse 3-4 ay beklemeyecek. Adaletli bir şekilde herkese iş gelecek. MEDBES olsa sistemin oturması en fazla 6 ay sürer ondan sonra tıkır tıkır işler ve şimdikinden çok daha iyi olacağı kesin, bu yüzden bi 6 ay sabır edilebilir.

Olcay Çetin

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
45
@goethe 4 personel ve işyeri giderleri ile 6 ay sabır edebilmek büyük başarı olur.
Ama bir havuz sistemi olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
554
Mezuniyet
2016—17
Yönetmeliğin Ek-1 Çevre Görevlisi ve Çevre Mühendisi Değerlendirme Formu'nda 1. Sırada 'Aylık çalışma takviminde belirtilen tarih ve sürelerde çevre yönetimi hizmetlerinin verilmemesi' yazıyor. Ben bir firmada tam zamanlı çalışıyorum ama hiç aylık çalışma takvimi yapmadım ve kullanmadım. Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
12
Tepki
2.437
Mezuniyet
2007—08
Tam zamanlı çalışılan bir yerde aylık çalışma takvimine ihtiyacınız yok , aylık değerlendirme formlarınızı , eğitim dökümanlarınızı ve iç tetkik raporlarınızı dosyalamanız yeterli

H.Yet

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
48
@Sustainable Environment Biz de şubat ayında ÇYB kurduk ama takvim bildirimi yapmadık :( Bir tane tesisimiz var ora için nasıl bildirim yapmamız gerekiyor ? Ayrıca protokol yükleme kısmına bitiş tarihi olarak hangi tarih yazıyorsunuz ? Ek dosya da eklemek gerekiyor sanırım neyi ekleyebiliriiz ?

Körfez Çevre

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
30
a) Aylık faaliyet raporu: İşletmelerin çevre görevlisi, çevre mühendisi, çevre yönetim birimi veya çevre danışmanlık firmaları aracılığı ile 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe giren yönetmeliklere uygunluğunun ve alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığının değerlendirildiği aylık raporu,

Bence aylık faaliyetin raporunun tanımı çok açık yapmanızda gerekiyor diye düşünüyorum.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
554
Mezuniyet
2016—17
Aylık faaliyet raporunu yapıyorum her ay, sadece aylık çalışma takvimi doldurmuyorum EÇBS'den. Takvimi doldurmak zorunda olup olmadığımı sormuştum.

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
210
(2) Çevre yönetim birimlerinin mükellefiyetleri şunlardır:

a) Kendisi ile aynı vergi numarasına sahip işletmelerine çevre yönetimi hizmeti vermek.

c) Personelin günde bir işletmeden fazla olmayacak şekilde çevre yönetimi hizmeti vermesini sağlamak.

e) Personelin, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 listesinde yer alan işletmelerin her biri için iki puan, ek-2 listesinde yer alan işletmelerin her biri için bir puan olmak üzere en fazla 16 puana eşdeğer işletmeye hizmet vermesini sağlamak.

danışmanlık firmasında çevre mühendisi 16 tesis çevre yönetim birimindeki çevre mühendisi 16 tesis, ama tek basina bir cevre mühendisi sadece 1 tesise bakabiliyor. böyle saçmalik olmaz. isg ve tmgd gibi örnekler varken üstelik....

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
210
ayrica Büro Tescil Belgesi kalkmis danışmanlık için gerekli belgelerden, buna nasil ikna olmuş acaba oda?

Gizem Sunar

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
224
Yeni yönetmelikte tek sevindiğim durum bu oldu herhalde. Neden istendiği bile belli değildi, nasıl alacağıma oda bile emin olamıyordu ama isteniyordu bi şekilde. Gerekli olan işletmeler kimlerdi bilmiyorum ama gerekmeyen çok yere de dayatılıyordu (vakıflara bağlı kurumlar).
Güzel oldu : )

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
210
tek bir faydasi vardi bu isin, o da SMM olacak kisinin sigortasi en azindan ÇMO nun belirledigi asgari fiyattan gosterliyordu. o maaş verilmese bile en azindan ssk yüksekten yatiyordu.

Başlık
0
Tepki
9
Merhabalar;

Aşağıdaki maddeye istinaden Çevre Yönetim Birimlerinde en az 2 personel olmalı. Biri (a) veya (b) bendi uyarınca belgeli, diğeri ise Çevre Görevlisi belgesine sahip olmalı mı?? yoksa diğer personel sadece çevre ile ilgili 3 yıl mesleki tecrübeyi (çevre görevlisi olmadan) belgelediği takdirde m? Bu kısım biraz açıkta kalmış olarak algıladık.

Yeterlik belgesi başvuru şartları

(2) Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi;
Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
194
merhaba, hem çevre yönetim biriminde hem de çevre danışmanlık firması yeterliliklerinde çevre görevlisi ibaresini kullanmamış. 'çevre ile ilgili konularda mesleki tecrübeye sahip' denilmiş! o zaman iş verenden böyle bir yazı alınması yeterli olacak mı sorusu geliyor insanın aklına..

Başlık
0
Tepki
9
Evet sadece çevre ile ilgili 3 yıl, 5 yıl vs. üzeri diyor. dediğiniz gibi işverenin böyle bir yazı vermesi yeterlimi? bir taraftan işi ehli kişilere teslim edilmesi görüntüsü verilirken bir taraftan da bir açıklık oluşuyor!!!

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Başlık
21
Tepki
561
Mezuniyet
2016—17
En son yeterliydi arkadaşlar halen geçerliliği var mı bilemiyorum. Ama olduğunu düşünüyorum

elifocal

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2017—18
Merhabalar,

Yeni yönetmeliğe göre çevre görevlisi olan ve çevre tecrübesi olan bir maden mühendisi,
1) En az 3/4’ünün bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği,
2) En az birinin çevre ile ilgili beş yıl ve üzeri mesleki tecrübeyi haiz koordinatör olduğu,
3) En az birinin çevre ile ilgili üç yıl ve üzeri mesleki tecrübeyi haiz olduğu,
4) En az birinin çevre ile ilgili iki yıl ve üzeri mesleki tecrübeyi haiz olduğu,
bunlardan hangisine girmektedir.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.602
Mezuniyet
2015—16
Eğer Çevre Görevlisi olarak aktif çalıştı ise çalıştığı yıl kadar tecrübeli sayılmaktadır.

3 yıldır Çevre Görevlisi olarak çalışmışsa Üç yıllık tecrübeli demektir.

Oğuz Kaan

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
78
Selamlar,

Öncelikle "yeni yönetmelik hayırlı olsun" diyeceğim fakat hayırlı olacağına da inanamıyorum doğrusu. 4 yıl mühendislik lisans eğitimi alan Çevre Mühendisleri neden "Çevre Yönetim Hizmeti Yeterlik Belgesi" almadan mesleğini yapamıyor? Üstelik belgeyi alabilmesi için de eğitim, sınav vs. tabi tutulmadan. Kimse de dememiş ki arkadaş ben zaten Çevre Mühendisiyim sen bana "Çevre Yönetim Hizmeti Yeterlik Belgesi" almayı neden zorunlu kılıyorsun ki? Ben o ismi güzel belgenizi alınca beynime danışmanlık sektörüne ait bilgiler mi yükleniyor? Neye göre veriyorsunuz bu belgeyi. Şey mi acaba eeee haraç!... Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyım kardeşim ben, eğer 10 yıl içerisinde binbir zorluklarla! ancak çıkarabildiğim yönetmelikleri fabrikalara uygulamak istiyorsan önce bana haraç vereceksin, ben de sana 300 TL danışmanlığa gerekirse ayda 4 kez uğrayıp 150 TL yol parası verdiğin, gerekirse firma adına Çevre Müdürlüğüne 3 kez uğrayıp 150 TL yol parası verdiğin, trilyonlar kazanıp bir baca yapmak için peşinde koştuğun firmanın danışmanlığını vereceğim. Çevre Görevlisi yok yok Çevre Mühendisi yok o da değil güzel bir şey olsun hımmm evet buldum "Çevre Yönetim Hizmeti Yeterlik Belgesi" vereceğim hatta. Ufff ne fiyakalı unvan ama... Güzel bir şey mi yapmak istiyorsunuz? Bunu istiyorum: Çevre Danışmanlık firmalarında çalışan Çevre Mühendislerinin maaşı; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde çalışan yada yatan! (sabah 10'da göreve çıkan, 12 de işini bitirip firmaya öğle yemeğini dışarıda kilitleyen sonra da mesai saati dolmadan devletin arabasıyla kendini eve bıraktıran mühendisler!) memurlardan düşük olamaz.

Hayırlı işler, bol güneşler....

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
210
- tebrikler, gerçekten önemli bir gelişme, ancak lab larda oldugu gibi bir merkezi sistem getirilmez ya da en azindan asgari ücret tarifesi getirilmezse hiçbir zaman gerçek bir zafer olmayacak malesef.
- özellikle BTB nin kaldirilmasi ÇMO adına ve temsil ettiği SMM ler adına büyük kayıp olmuş... şimdi sigorta-maaş uyumsuzluğu iyice artar bu vesileyle.
- koordinator 8 tesis digerleri 16 toplamda 56 tesis, ortalama 500 tl dersek toplam 28bin tl yapiyor. 4 mühendis 1 patron en az 2 araba ofis masrafları derken boylece 2500 tl den yüksek muhendis maaşı verilemiyor malesef...patronlarin da suçu yok bir yerde...

goethe

Üye
Başlık
0
Tepki
82
Mezuniyet
2017—18
Patronların suçu yok diyemeyiz. Danışmanlık olayı ilk çıktığında fiyatları aşağıya çekip müşteri kapmaca oynayan, gidip danışmanla anlaşmış firmalara daha düşük teklif verip kafalarını karıştıran ve bu çok düşük fiyatları firma sahiplerinin aklına sokarak, yapılan işin sanki dışarıdan muhasebe hizmeti alınıyormuş gibi değersiz görünmesine sebep olan kimdi? ÇMO'nun tarifelerine gülüp geçen ve uygulanamaz diyen kimdi? Tabii ki patronlardı. Kim dedi ki fiyatları aşağı çekin diye? Açın bakın 2011 yılı ÇMO tarifelerine, ek-2 700 tl idi yanlış hatırlamıyorsam. Bu patronlar ne yaptı? Ek-2'ye 150 tl fiyat çekti. Sonuç olarak bugün geldiğimiz nokta ortada...

Başlık
0
Tepki
0
Yeni yönetmelik hayırlı olsun. Çevre görevlisi kavramının kaldırılması, danışmanlıkta laboratuvarlarda olduğu gibi sabit fiyat zorunluluğu getirilmesi gerçekleşmeyen beklentilerim arasında.

ufuk kübra

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
2
Belge için sistem düzelmiş galiba...

ufuk kübra

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
2
Belgeyi almak için odaya kayıtlı olmak mi gerekiyor ?

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
554
Mezuniyet
2016—17
e-yeterlik uygulamasında profil bilgileri kısmına 'meslek odasına bilgileri' diye bir kısım gelmiş. Önceden var mıydı bilmiyorum, ben ilk kez görüyorum

ScreenHunter_01 Aug. 02 08.28.jpg

MLK gndz

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
81
Mezuniyet
2013—14
Yeni bir sekme daha önce yoktu...

burçin kaya

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
49
Mezuniyet
2018—19
zorunlu hale mi getirdiler artık ? kayıt olmadan belge vermiceklerse neden boşuna zahmet edip 350 tl ödemeyi kestiler ki ?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
26
Tepki
2.637
Mezuniyet
2013—14
@burçin kaya Bazı şeylerin bedava olacağını sanmıyordum. Oda, BTB bile kaldırılmışken neden sesini çıkartmıyor dersiniz? Şu an zorunlu değil ama eli kulağındadır. Kaldı ki o ilk başvuru bedeli olsa ne olmasa ne, vize işleminde sizden aynı para tekrar alınacak. Odanın 4 yıllık üyeliği 192 TL x 4 Yıl = 768 TL tutuyor. Kimlik bedelini, kayıt ücretini ve her yıl üyelik aidatının artışını saymıyorum bile.

Hâlâ sosyal medyada birilerine yalakalık yapmaya çalışanlara selam olsun. Bir gece ansızın "yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik", hop "oda kaydı zorunluluğu".

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.602
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Sekme yeni eklenmiş . İleride aşağıdaki cümleleri kullanırız :D

1564726839409.png
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

@burçin kaya Henüz öyle bir zorunluluk yok yönetmelikte zorunlu olduğuna dair bir madde yok. İleride değişebilir mi belki ama şu an için sadece bir sekme.

Başlık
0
Tepki
1
Mezuniyet
2014—15
@cgdm sizin gönderdiğiniz fotoğraf kişisel bilgiler kısmı.
@burçin kaya nın gönderdiği ise Kişi Başvuru > Çevre Görevlisi başvurusu kısmındaki alan. Oraya da bir bakın isterseniz olması lazım.

BüşraG.

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2018—19
Yeni kayıt oluyorum e-imza şuan için şart mi?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
26
Tepki
2.637
Mezuniyet
2013—14
Başvurularınızı gönderebilmeniz için e-imza ya da mobil imza şart olacak.

Yukarı Alt