• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni Yönetmelik Yayımlandı...

Koordinatörün görevinde organizasyon ve iç tetkik ve eğitimlere imza zorunluluğu tanımlanmış, bu durumda en fazla 8 firmanın belgelerine çevre mühendisinin yanında imza atmalı diye anlıyorum. Yani danışmanlık yaptığı firmalarda sınır yok. Siz ne düşünüyorsunuz?

7.madde nin 2-d maddesi çevre yönetim birimlerini ilgilendiren madde. Çevre danışmanlık firması üzerine bir madde değil
Bu maddenin bağlı olduğu madde de
(2) Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

Yani benim sorduğum sorunun cevabı yok

Yeterlik belgesi başvuru şartları
MADDE 6 –
(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;
a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.
b) En az dört yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının; çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre izin ve lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler uyarınca en az beş yıl çalışmış olanlara, durumlarını belgelendirerek başvuru yapmaları halinde, çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

yukarıdaki maddeye istinaden; Çevre Yönetim Birimini oluşturacak 2 personelden birinin (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirilme şartı aranıyor. (a) bendine göre hem çevre mühendisliği mezunu olacak hemde Çevre Mühendisliğinde yüksek lisans olma şartı mı yoksa çevre mühendisi veya çevre müh., çevre teknolojileri vs. de yüksek lisans şartı mı?

Bence yanlış algılıyorsunuz. Koordinatör ek-1 4 tesise yada ek-2 8 tesise bakabilir diyor maddede.

(4) Koordinatörün mükellefiyetleri şunlardır:
a) Bu maddenin birinci ve üçüncü fıkralarında sıralanan mükellefiyetlerin faal, doğru ve zamanında yürütülmesi için gerekli organizasyonu yapmak ve koordinasyonu sağlamak.
b) Çevre görevlilerinin veya çevre mühendislerinin hazırladığı iç tetkik raporlarını incelemek, değerlendirmek ve imzalamak.
c) İşletmelere atanan üç yıldan az mesleki tecrübeyi haiz çevre görevlileri veya çevre mühendisleri ile birlikte iç tetkik ve eğitim çalışmalarına katılmak.

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Yeni oluşacak durumda çevre görevlisi belgesi vize tarihimi beklemeden diplomamı yükleyip alabilecek miyim?

@blaudrache Haklısınız Danışmanlık için personel şartı 7. Madde 3-ı belki bu sorumuza karşılık gelebilirmi?

7. Madde 3-ı) 6 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartların sağlanamaması hâlinde 30 gün içinde söz konusu şartları sağlamak.

@H.Yet Merhabalar, eçbs girdikten sonra şahıs uygulamaları oradan yeterlilik uygulaması sağ tarafta çalışma takvimine atama yapılacak tesisler başlığı var orada planın altındaki kutuya tıklar iseniz önünüze bir sayfa çıkar oradan firmaları ve ziyaret edeceğiniz tarihleri girebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler. Bizim firma sayımız bir adet. Onu nasıl yapacağız ? Geçmişe dönük yapabilir miyiz ?

Tesis işlemlerinde "
Çevre Yönetim Biriminde Çalışan Çevre Görevlileri Tesis protokollerini yüklemek zorunda değildir." yazıyor.

Tesis olarak bir adet tesisimiz var. Protokol bitişini ne zaman göstermeliyiz ?

Iyi günler, yeni mezunum bu belgeyi almayı bekliyordum ancak ecbs de ve başka yerde başvuru süresi, alımla ilgili birşey görmedim. Başvuruyu ecbs den yapılacaksa nasıl olacak? Yoksa başka bir sistem veya başka bir başlıkta mi başvuru yapacağız. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Şimdi bangır bangır BAŞARDIK diye bağırıyorlar.

(1) Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi;

a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.

b) En az dört yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının; çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre izin ve lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler uyarınca en az beş yıl çalışmış olanlara, durumlarını belgelendirerek başvuru yapmaları halinde, çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

c) Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlardan, Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda eğitime katılarak, düzenlenecek sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara, başvuru yapmaları halinde çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.

(2) Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

(2) maddenin bize hiç bir şekilde bizim yararımıza değil " çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeye haiz olduğu" başardık diyorlar ama yine bir şeyi başaramadılar. Aynı Atıksu Arıtma Tesisinde Çalışacak Personel Tebliğinde olduğu gibi.

@H.Yet Protokol dediği aranızda yapılan sözleşme (en azından danışmanlık firmalarında o kısma sözleşme yükleniyor) Sözleşmenin imzalandığı tarihten bir yıl sonrası örneğin; 30.07.2019 tarihinde sözleşme yapıldı 30.07.2020 tarihi bitiş süresi bir yıl geçerli olacak şekilde
[automerge]1564484062[/automerge]
@H.Yet Geçmişe dönük yapmaya izin verir mi program bilemiyorum. Denemedi hiç genelde ay bitmeden 20'li tarihlerde bir sonraki ayın takvimini oluşturmuş oluyorum. Emin olmamakla birlikte tek firmanızı aylık olarak takvime işleyebilirsiniz. [ Bu birimi kurmuş birinden nasıl yaptığına dair öğrenmenizde fayda var]Ama işlem yukarıda anlattığım gibidir.

Yönetmeliğe "çevre mühendisi" ibaresini soktuk diye dünya kupasını kazanmış gibi sevinmek ne alaka? Bu mu büyük başarı? Deli gibi kendi kendilerine bayram yapıyorlar. Bana ne yok isterse çevre amelesi yazsın boş işler bunlar. Hani nerde asgari danışmanlık fiyat tarifesi? Hani nerde asgari çevre görevlisi maaşı? Trilyonluk adamlara aylık 300 tl + kdv fatura kes ondan sonra da 12. aya çek al birde elemanın maaşını yatır bakalım kolaysa. Bizde aç karnımızı doyurmak için borç dilenelim milletten. Ne güzel memleket. İşine gelene MELBES, gelmeyene de eskisine allık sürülmüş makyajlı yeni yönetmelik. Yok öyle dava, MEDBES istiyoruz. Danışman merkezi olarak belirlenecek, ücreti belli, bakanlığa yatacak. Patronlar payını aldıktan sonra bende Ziraat'ten hakkım olanı çekecem. İşte gerçek başarı budur.