Yüksek lisans mülakatı

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye bu konuyu açıyorum. bugün Süleyman Demirel Üniversitesinde yüksek lisans mülakatına girdik. sorulan soruları paylaşmak istiyorum.
ilk önce sorulan soru hangi konuda çalışmak istiyorsun ve neden ?
spesifik olarak anlatırmısın nasıl bir çalışmadır, hangi yöntemler kullanılarak analizlerini gerçekleştiriyorsun?
konunla iligli olan yönetmelikler var mı varsa nelerdir?
akademik olarak ilerlemek için mi yoksa sadece yüksek yapmak içinmi istiyorsun?
neden özel sektörde çalışmayı düşünmüyorsun?
bitirme ödevleriniz hakkında sorular .
örneğin; konunuz anaerobik arıtma gibi bişeyse anaerobik ayrışma nedir, aerobikten farkı nedir?

sizlerde kendi üniversitenizde ki mülakat sorularınız yazarsanız diğer arkadaşlara yardımcı olucaktır.
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
benim mülakatımda ilk soru askerliği ertelemek için mi y.l yapıyorsun üzerine geçti.ama zorda olsa böyle birşey için hem de yapmak zorunda olduğum halde neden 2-3 yılımı vereyim diyerek ikna edebildim.
genelde sorular bitirme projeniz üzerinedir.çok uç şeylere dokunulmuyor.zaten bitirdiğniz üniversite mülakata giriyorsanız rahat olun çünkü hocalrınzı sizi tanıyor ve ona göre de pozisyon alabiliyorlar.ve herkese yöneltilen klasik soru akademik kariyer mi hedefliyorsunuz. olmasa da öyle söylemekte ısrar edin.faydası oluyor.
 

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
@hazelcandan

Hazel Hanım gerçekten çok teşekkür ederiz çok güzel bi konu açmışınız.. Bu tür konular genelde herkesin merek ettiği şeyler..
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar Arkadaşlar,

Yüksek lisans için mülakat sınavına gireceğim. Mülakat sınavında karşılaşabileceğim sorular hakkında fikri olan var mı ? Aynı zamanda çalıştığım için akademik kariyer yapmak istemediğimi açık bir şekilde ifade etmem sonucu ne yönde etkiler? Genellikle akademik kariyer düşünen insanlara fırsat verildiği doğru mudur? Referans mektubu istemiyorlar. Ancak üniverisite hocalarımdan bu konuda yardım alsam ve sınav öncesi maillerine kendimi tanıtan bir mesaj yollasam, başvuracağım üniversite hocaları tarafından nasıl karşılanırım sizce? İlk tecrübem olucağından ötürü biraz korkuyorum sınavdan.:confused: Sınav hakkında yardım ve görüşlerinizi acil bir şekilde paylaşabilirseniz sevinirim.
Gazam mübarek olsun :redface:
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
mübarek olsun =) hangi üniversiteye müracat edeceğinde önemli. Üniversitenin adını verseydiniz daha iyi olabilirdi sanki.
 

Negatoskop

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba...Mail olayı riskli olabilir. bazı hocalar buna aşırı cesaret olarak bakabiliyorlar. ama dediğim gibi bazı hocalar. Bu arada hangi üniversiteye başvuracaksınız? Kontenjan ve başvuru durumu hakkında bilginiz var mı?
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Gazi Üniversitesi arkadaşlar. Kontenjan 10 la sınırlı. :( Başvuru sayısını göremiyorum internet üzerinden. Sadece dua ediyorum az kişi başvurmuş olsun :) Mülakatta neler sorabilirler fikriniz var mı ?
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
mülakata giricek olan hocalar gözüküyormu? genelde hangi hocanın geldiğine ve branşının ne olduğuna bağlı.
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Kimin gireceğini bilmiyorum. Atıksu arıtımında yeni teknolojiler üstünde çalışmak istiyorum. Tabi danışman hocamın yönlendirmesine de bağlı. Daha da önemlisi önce kabul edilmeme :)
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Kısaca kendini tanıt. Neden çevre mühendisi oldun. Bölümünü bitirdikten sonra düz mühendislik ünvanı yetmedimi? Neden yüksek yapıcaksın? Sana artısı ne olucak ki? Hangi branşta ve konu üzerine çalışmak istiyorsun? Gelecek hedefin ne? Özel sektörde çalışıyormusun? Hem iş hayatı hem yüksek lisansı bir arada götürebilcekmisin? Deney yapmak zorunda olduğunda gelebilcekmisin? Deneyini kontrol edebilcekmisin? Yabancı dilin ne seviyede gibi gibi gibi sorular. Bunlar aklıma geliyor şimdilik =)
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Peki akademisyen olmayı düşünmediğimi söylemek doğru mudur? Tercih edilmemi etkiler mi? Henüz karar vermedim gibi bir yanıt vermem, açık kapı bırakmam daha kötü bir duruş mudur kestiremiyorum.
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilim adamı olmak istemiyorum evet (istemem yan cebime koy olayı :p ) Ben elimden geleni yapayım, olursa çok güzel olur olmazsa da dünyanın sonu değil ya başka fakültelerde denerim şansımı.. kısmet :rolleyes:
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Olursa neden olmasın, olmazsa da dünyanın sonu deme bence. Onlar kararlılığına bakıyorlar mülakatta. Kararsız bir imaj sergilersin bence bu mantıkla =)
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
@yara_bandi
Olursa olur olmazsa olmaz gibi bir düşüncem yok sanırım yanlış okumuşsunuz.:rolleyes: Yüksek lisans kesinlikle düşünüyorum. En kötü ihtimalle bu dönem olmaz da güz dönemi başlarım yüksek lisansa.
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
@yara_bandi

:redface: Şuan bilim insanı olmak istemiyorum. Bu düşüncemi yüksek lisanstan sonra tekrar gözden geçireceğim. :melek: Önce bir kazanayım da inş.
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
İşte bende onu söyliyorum ileride düşüneceğiniz şuan için kararsız olduğunuz bir olaydan bahsetmeyin. Sadece yüksek lisansı mesleğimde belli bir hedefim var. şu şu şu.....konulr ilgimi çekiyor ve ben bu alandaki bilgimi arttırmak istiyorum şeklinde cevap verirseniz daha iyi olur demek istedim =)
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
@yara_bandi
Haklısınız bu konuda gereğinden fazla konuşmamam en iyisi :) 'En kötü karar; kararsızlıktan iyidir' :redface:
 
Üst