• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek lisans mülakatı

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
merhaba arkadaşlar yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye bu konuyu açıyorum. bugün Süleyman Demirel Üniversitesinde yüksek lisans mülakatına girdik. sorulan soruları paylaşmak istiyorum.
ilk önce sorulan soru hangi konuda çalışmak istiyorsun ve neden ?
spesifik olarak anlatırmısın nasıl bir çalışmadır, hangi yöntemler kullanılarak analizlerini gerçekleştiriyorsun?
konunla iligli olan yönetmelikler var mı varsa nelerdir?
akademik olarak ilerlemek için mi yoksa sadece yüksek yapmak içinmi istiyorsun?
neden özel sektörde çalışmayı düşünmüyorsun?
bitirme ödevleriniz hakkında sorular .
örneğin; konunuz anaerobik arıtma gibi bişeyse anaerobik ayrışma nedir, aerobikten farkı nedir?

sizlerde kendi üniversitenizde ki mülakat sorularınız yazarsanız diğer arkadaşlara yardımcı olucaktır.

Beyazlatma şansım vardı ama o zamanlar seda sayan kelleri seviyormuş diye ben kel olmayı tercih ettim :p yardımcı olabildiysem ne mutlu bana =)

Vakit kaybı olarak görmek çok doğru değil kişiye göre değişir. Bende gerek yok dedim askıya aldım Yüksek lisansı. Bunun yerine elimden geldiğince kendimi geliştirdim. Yüksek lisansı neden istediğiniz çok önemli bu aşamada. Daha kolay iş bulayımsa derdiniz 2 yılda harcayacağınız zaman ve parayla gitmediğiniz kurs kalmaz. O zaman zaten aranan kişi olursunuz..

Merhaba Hazel hanım süper bir konu açtınız teşekkürler :)
İTÜ' de mülakata katılmıştım. Daha genel sorular yöneltmişti hocalar.
-Neden Bizim üniversitemiz?
-Özelde mi çalışmak istiyorsun? Devlette mi?
-Bitirme tez konuların nelerdi?
-Yüksek Lisans yapmak istemendeki amaç nedir?
-Hangi konuda çalışmak istiyorsun ve neden? hatırladığım bunlar.

Yıldız Teknik mülakatına katılan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler....

Yüksek lisans salt akademisyenler için bir basamak değildir bence. Bu eğitimle birlikte bir dalda branşlaşmayı istemek tabii bir durum. Ayrıca yüksek lisans; kişinin farklı bakış açıları kazanmasına, vizyonunun genişlemesine de katkıda bulunacaktır diye düşünüyorum. Hem çalışıp hem yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ben inş. Mülakat sınavının ardından soruları paylaşırım arkadaşlar. İyi geçerse tabi :p :redface:

Gerilmeniz çok normal rahat olmaya çalışın biraz. Benim genelde gördüğüm mülakatlarda en çok aranan özellik kendini ifade edebilme ve dürüstlük. Teknik konularda muhtemelen bitirme ödevinizden soru gelir bunuda bilirsiniz zaten yada çalışıyorsanız işinizden sorular gelir. Konuyu gören arkadaşlardan yardım edenler çıkacaktır eminim.

Gazi Üniversitesi mülakat sınavına girdim arkadaşlar. Gireceğim ilk mülakat olduğu için çeşitli endişelerim ve biraz heyecanım vardı görüşme öncesinde. Ama düşündüğümün aksine görüşme çok sıcak ve samimi bir şekilde başlayıp sona erdi.Görüşmeye dair birkaç şey aktarmak istiyorum. Gidişat şöyle idi;
*Üniversitem ve hocalarıma dair sorular
*Adaylar arasında en yeni mezun olduğumu söylediler; hayata, mesleğe bakış açımı, korkularımın olup olmadığını
*Bitirme tezime dair sorular ( İleri Biyolojik Arıtma N ve P Giderimi) Burada enteresan bir soru geldi? Acaba yanlış yerde miyim neredeyim dedirten! :confused:
*Biyolojik arıtma konusu açılınca neden kimyasal arıtma değil, kimyasal ve biyolojik arıtma neye göre neden tercih edilir? Gibi tüm çevre mühendislerinin yanıtlayabilmesi gereken genel bir soru sordular. Bir arıtma tesisinin kimyasal ya da biyolojik olarak arıtımına nasıl karar verilir? Konunun açıklamasını yapıp kimyasal ve biyolojik arıtmanın ortak yapıldığı atıksu arıtma tesisi örneklerinden ve ünitelerinden de kısaca bahsetmem gerekti.
Cevaplayamayacağım üst düzeyde bir soruyla karşılaşmadım. Mülakatlarda çok zorlayıcı sorularla karşılaşılacağını düşünmüyorum artık. Alacakları sayının yaklaşık 3 katı kadar başvuru olmasının dışında bir sorunum olmadı mülakatlarda..:agla:
(Zamanında derslere çalışıp transkripti biraz yüksek tutsaydık daha iyi olurdu :rolleyes:, Öğrenci arkadaşlara benden naçizane tavsiye olsun :p)

bugün ytü nün mülakatına girdim ve izlenimlerimi paylaşmak isterim. hocalar çok iyilerdi ve ellerinden geldiğince sizi rahat hissettirmeye çalışıolar. sohbet ağırlıklı bir mülakattı, klasik sorular;

neden kendi okulunuzda yüksek yapmadınız
neden bizim okulu tercih ettiniz
neden mezuniyetinizden sonra ara verdiniz hemen başvurmadınız
katı atığa ilgi duyduğumu öğrendiklerinde o konuyla ilgili bikaç genel bilgi, tehlikeli atık nedir, kişi başına günde kaç kg katı atık çıkar vb bikaç soru
ve tezimle ilgili bikaç soru

mülakata girecek diğer arkadaşlara da başarılar :)

Arkadaşlar ben de çarşamba günü İstanbul Üniversitesi mülakatına gireceğim. Bilgisi olan var mı ne tarz sorular soruyorlar? en az 40 ya da 50 almam gerekiyor bi ön çalışma yapacağım tavsiye var mı? :kötü:

Arkadaşlar Sakarya Üniversitesinde yükseklisans için bilim sınavına gireceğim. Nelere çalışmam lazım? Tecrübeli arkadaşların fikirlerini almak isterim. :)

Yuksek lisans mülakat ına girecek olan arkadaslara başarılar dilerim.
Konuyla pek bagdastiramadim ama bana yardim edebilecek arkadaslari bulabilecehim bir koni basligi :) Veee yuksek Lisans çalışması adsorpsiyon olan çok kıymetli arkadaşlarım excel de bir sorunum var grafikleri Hocamın istediği gibi cikaramiyorum bana yardım eder misiniz bu tezi artık savunmak zorundayım :)

Arkadaşlar 2 yıl PAÜ' de 2 yıl da AÜ de yüksek lisans yaptım. Halen de yapmaktayım :)) Aralıkta tezi verebilir isem mezun olacağım. İş ile birlikte yürütmek gerçekten zor ama benim gibi zamana yayarsanız çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Bu 2 okul ile ilgili tüyolar verebilirim. ;)