Yurt Dışı ve Çevre Mühendisliği

Mahmut Cimşit

Kayıtlı Kullanıcı
yakın çevreden arkadaşlarım sürekli yurt dışına gidiyor. hepsi şantiyeci olarak yurt dışına gidiyor. kendinizi ifade edebilecek kadar İngilizce yeterli oluyor.

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Ben Baküde çalıştım. Orada çevre mühendisliği yok. Onun yerine ekoloji mühendisliği tarzı bir bölüm var. Bu yüzden çevre mühendisliği ihtiyacını diğer ülkelerden tamamlıyorlar. Yapılan iş ise ağırlık olarak atıksu arıtma tesisi ve içme suyu arıtma tesisi projelendirme ve yapım işleri. Dil konusunda herhangi bir zorluk çekmiyorsun zaten çok da yabancı ülke havası yok herkes sizden gibi. Zaten yurt dışından kastınız Azerbaycan değildi sanırım. Yorumu silsem mi düşünüyorum :D neyse o kadar yazdım belki baküye gitmek isteyen olabilir. :D

burhaneddin

Kayıtlı Kullanıcı
Nasil gidilebilir peki? Hangi firma aracılığıyla yapılıyor bu iş? Şu sıralar bende gitmek istiyorum da arayış içindeyim ?

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Beni adnan abi aradı gel başla dedi muhtemelen sizi aramaz :D Şaka bir yana orada çalışan Türk firmaları vardı o firmalardan biri akrabamın olduğu için direkt askerden sonra gittim ben. Şuan Bakü'de faaliyet gösteren firmalara mail atmanız faydalı olur. Mesela hatırladığım hidro-lotus MMC diye bir firma vardı. Hala orada faaliyet gösteriyor mu bilmiyorum

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Yurt dışında HSE olarak çalışıyorum, Çevre mühendisi olarakta Bakü 'de çalıştım.

Yurt dışında iş yapan firmaları takip ediyorsunuz iş başvurusu yapıyorsunuz kabul edilirseniz gidiyorsunuz.

Dil için bazı ülkeler hariç IELTS, TOEFL istemiyorlar.

Önceki cevapları görüntüle…

burhaneddin

Kayıtlı Kullanıcı
HSE olarak veya çevre mühendisi olarak çalışmak icin nasıl bir yol izleniyor? İrtibat olarak kimle ya da hangi kurumlarla iletişime gecmeliyiz? Şu sıralar bende artık 5 senelik tecrübemi yurt dışında mi değerlendirmek istiyorum da ?, birde HSE olarak çalışma için global geçerliliği olan hangi setifika gerekli?

mühabi

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar, sorulmaz ama ortalama kazanclar baküde olsun diğer yerlerde olsun ne kadardır bir tahmininiz var mı ?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Net bir rakam söylemek zor çok değişken firmanın olanaklarına göre. Kalacak yer, uçak biletleri vs verildiğini düşünürsek 10 yıl tecrübeli birisi için 2500-10.000 $ arası bir aralık verebilirim.

İsmail bek.

Kayıtlı Kullanıcı
Aylık 10.000$ ? hey maşallah
10.000$=60.000tl= kayde değer bir araba?
Ama bizde nedir asgari ücret 2020tl= ancak ekmek parası? şu an bunu da alamayan var
Sorun bizde mi eğitim sisteminde mi yoksa Türkiye şartlarında mı anlayamadım?

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Bakü kendi işi yapacak çevre mühendisi olmadığı şartlar böyle bende ilk işim bakü olmasına rağmen maaşım 1500 manat civarı yapıyordu. Ama Azerbaycanlı 5 yıllık tecrübeli bir inşaat mühendisi 600 manat alıyordu. Aynı zamanda bir doktorunda 1000 manattan az maaş aldığını bir yer bakü
[automerge]1566896622[/automerge]
@Fatih Özcan Aves Proje - Zerbab&Ucar&Masallı&Lökbatan arıtmalarının projelerini yaptık

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Birde şöyle bir durum var en azından bakü için bir atıksu arıtma tesisi projesi türkiyede 110-150 bin tl arasında değişiyor. Baküde ise bu rakamlar 200 bin dolar oluyordu. Bu yüzden Türk yada yabancı firmalar buraya akın edip bu pastadan pay aldılar. İş böyle büyük paralar alınca senin aldığın 2000-5000 dolar yine devede kulak kalıyordu.
[automerge]1566896853[/automerge]
@Fatih Özcan adnan abi annemin kuzeni :D Azersuyada çok geldim aslında

orhan yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar, dil şartı olmayan yurt dışı iş ilanlarına yada firmalara nasıl ulaşabiliriz. Cv göndermek isterim. Yardımcı olabilecek var mı acaba

Serkan Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Dil olmadan nasıl anlaşacaksanız?

zekicanutku

Kayıtlı Kullanıcı
Almanya yeni gurbetçi yasası ile çevre mühendisi de alacak

Ali_Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
Dilden ziyade diploma denklikleri nasıl oluyor? Onu bilen var mı? Türk firmayla yurdışına gittiğimiz zaman problem değil de kendi başımıza gittiğimiz zaman diplomanın denklik işleri nasıl oluyor?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Ben yabancı firmalarda çalıştım. Gittiğim ülkelerde şimdiye kadar sorun olmadı. Ama amerika gibi ülkelerde profesyonel mühendislik kavramı var ve sınavlara girmek gerekiyor bildiğim kadarıyla.

Ali_Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
benim bildiğim birde yurtdışında mühendislikte stajyer kavramı var. okul bittiği gibi hemen imza yetkisinide vermiyorlar diye biliyorum. onu da orman mühendislerinden öğrenmiştim. yurtdışında buradaki avukatlar gibi stajyer olarak çalışıyorlar 2 yıl ondan sonra imza yetkisine sahip oluyorlar diye türkiyedeki orman mühendisleri de aynı olaya tabi. 2008 yılında falan geldi galiba onlarada.

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Alman Meclisi Yeni Göç Yasasını Kabul Etti

Almanya Federal Meclisi

BERLİN —
1974 yılından bu yana sadece Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarını yabancı işçi olarak kabul eden Almanya, kapılarını artık yeniden AB dışındaki ülkelerden kalifiye elemanlara açıyor.
Federal Meclis'te bugün oylanarak kabul edilen yeni yasa, dünyanın neresinden olursa olsun nitelikli iş gücünü Almanya'ya çekmeyi hedefliyor. Hükümetteki Birlik Partileri ve SPD’nin oylarıyla kabul edilen yeni göç yasası, ‘Almanya’da tanınmış bir meslek diploması’ veya iş sözleşmesi olan herkese, Almanya’ya gelebilme olanağını sunuyor.
Oylama öncesinde bir konuşma yapan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından, "göçle ilgili en gerekli ve önemli yasa" olarak tanımlanan yeni uygulamanın Federal Konsey’den de onay aldıktan sonra, en geç 1 Ocak 2020’de başlayacağı tahmin ediliyor.
Yasayı göçmen karşıtı AfD partisi tümden reddederken, muhalefet ve sendikalar yetersiz bularak, özellikle birçok ülkedeki meslek eğitim standardının Almanya’nın altında olması nedeniyle meslek diplomalarının tanınması konusunda zorluk çıkabileceğini, ayrıca vize zorluğunun da caydırıcı olacağını öne sürüyor.
İş dünyası ise, yılda en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyan Almanya’nın, iş gücü açığının 146 binlik kısmını AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek göç sayesinde kapatabileceğini ifade ediyor. Özellikle iş çevreleri yıllardır ülkede doğum oranlarının düşük olması nedeniyle kalifiye eleman açığının gittikçe arttığını, bu nedenle de yurt dışından iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, hükümeti acil önlemler almaya çağırmıştı.
Yeni yasayla, şimdiye dek öngörülen "istihdam için Alman ve AB vatandaşı var mı, öncelik onlarda olmalı" maddesi kaldırıldı. Yasayla, örnek olarak Türkiye’den hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, IT gibi branşlarda eğitim görmüş veya branşlarda meslek diploması bulunanlar, gelmeden önce bir iş sözleşmesi imzalanması durumunda, Almanya’ya gelip hemen çalışabilecek.
Belli şartların yerine getirilmesi durumunda, herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da iş aramak için belirli bir süreliğine Almanya’ya gelebilmek mümkün olacak.
Buna göre, meslek diplomalarını Almanya’nın diplomatik temsilciliklerinde denkleştiren ve mesleği yapabilecek derecede Almanca konuşabildiğini kanıtlayan vasıflı elemanlar ve söz konusu branşlarda eğitimli akademisyenler somut bir iş teklifi olmadan, iş aramak için Almanya’ya gelip geçici oturum izniyle 6 aya kadar kalabilecek. Ancak iş aramak için gelenler, AB vatandaşlarına kıyasla sosyal yardım alamayacak.
Türkiye’den Almanya’ya iş aramak amaçlı gelecek nitelikli elemanların iş aradığı sürece kendi geçimini ya da varsa beraberindeki aile üyelerinin geçimini sağlayacağını Almanya’ya gelmeden önce belgelemesi gerekecek. Almanya'ya gitmek isteyen ve şartları yerine getirenlere 6 aylık vizeyi büyükelçilikler verecek.
Yasanın uygulamaya geçirilmesiyle, nitelikli iş gücü göçünü teşvik etmek için yurt dışında Almanca kurslar kolaylaştırılacak. Ayrıca diplomaların denkleştirilmesi işlemleri hızlandırılacak. Almanya’ya gelerek iş bulan yabancı uzman elemanlara, süresiz yerleşim izni şu ana kadar olduğu gibi beş yıl sonra değil, dört yıl sonra verilecek.
Almanya’nın 2018 verilerine göre 1 milyon 600 bin civarında vasıflı eleman açığı bulunuyor.

OzgurAK

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, Aramızda daha önce veya şu an İngiltere'de çalışan var mıdır? İş imkanları ve denklikler hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

sancar

Kayıtlı Kullanıcı
@hepaistos
Yukarıda (#19) bahsettiğin ülkeler kendilerine ait göçmenlik yasası kriterlerine göre kabul ediyorlar. Değindiğin ülkelerden Almanya hariç diğerleri "TOEFL" ya da "IELTS Academic/IELTS General" sınavlarından herhangi birinden minimum seviyede kabul edilen puanı alma şartını koyuyorlar. Amerika, Avustralya için araştırma yapmadım ama Kanada için araştırma yapmıştım. (
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
) bu link içerisinde tüm detay bilgiler hatta "Find a Job" seçeneğiyle iş bulman dahi mümkün. Benim incelediğim işlerin nerdeyse tamamında İngilizce ve Fransızca birlikte istenen kriterler arasında. Uygun iş bulunması imkansız değil ama zor.

Almanya için daha farklı prosedür işliyor. Bu konuyla ilgili Almanya Büyükelçiliği ile görüştüğümde, 2 farklı yolun olduğunu söylediler.
Bunlar;
1. Almancayı B1-B2 düzeyinde öğreneceksin, fakat bu çalışmak için yeterli dil seviyesi değil. B1-B2 yalnızca sana "İş Arama Vizesi" hakkına sahip olmakla ilgili yardımcı oluyor. B1-B2 seviyesinde konuşabildiğini ıspatlarsan, sana 6 ay geçerli "İş Arama Vizesi" veriyorlar ve gidiyor işini arıyorsun. Eğer anlaşırsan iş akdin yapılıyor ve çalışmaya başlıyorsun.
Eğer ben hiç gitmeden iş bulmak istiyorum diyorsan C1 düzeyinde Almancan olması gerekiyor. Mühendislik teknik bir bölüm olduğu için C1 düzeyinde "Akademik Dil Bilgisini" talep ediyor şirketlerin büyük çoğunluğu. 100'ün üzerinde şirket ile mail yoluyla irtibat kurdum, mailime dönüş yapanların hepsi C1 seviye Almancam olmadığı için red ettiler.
Almanca'yı şart koşmayan, yalnızca İngilizceyi şart koşan şirket bulabilirsen yine gidebilirsin. Burada kilit nokta, firmanın seni kabul etmesi ve bu kabul sonucunda senin vize alabilmek için firma ile yaptığın iş akdini Almanya Konsolosluğuna ibraz etmen.
Bir de "Denklik" durumu var. Fakat o başlı başına bir konu. Zaten yeterince çok detay verdim, daha da fazla verip boğmak istemiyorum. (
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
) bu site Almanya Federal Hükümetinin resmi sitesi, bahsettiğim bütün detaylar bu sitede mevcut.

2. Almanca'ya, İngilizce'ye hiç gerek duymacağın başka bir yöntem var. Almanya'da "kendi mesleğinle ilgili bir alanda" faaliyet gösteren eş, dost, akraba, tanıdık birilerinin şirketi üzerinden gitme ihtimali. Velev ki, bir akraban "Geri Dönüşüm" sektöründe bir şirket sahibi. Firma sana dil şartını koşmadığı için iş akdin yapılır, sana en az (1. madde için de geçerli) brüt 2500 Euro maaş vereceğini taahhüt eder. Sen de bu gibi gerekli evraklarla başvurunu yapar, biletini alır gidersin. Her iki durumda da, "İş Akdi" en kısa ve mutlak çözüm.

2.kısımda söylediklerim olasılık olarak en zayıf olanı. Özetle, hangi ülke olursa olsun "Dil" zorunluluk. Benim tecrübelerime göre dil sorununu ortadan kaldırırsan başka bir sorun kalmıyor.

Benim yukarıda bahsettiğim bütün bilgiler "bireysel" olarak gitmekle ilgili şeyler. Eğer herhangi bir ülkede faaliyet gösterecek Türk bir firma aracılığıyla gideceksen, dil gerekliliği o firmanın kriterlerine kalmış birşey. Zaten arta kalan tüm evrak işlerini firma hallediyor.

Süleyman Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Özet olarak mantık şu, bir işte yeterli tecrübeniz varsa evrak işlerinden ziyade teknik tecrübeler laboratuvar, atıksu - içmesuyu projelendirmeleri, enerji, atık bertaraf, hava kirliliği ve yeterli yabancı diliniz var ise (ilk önce farklı meslek ile bu giderilebilir 1 -2 sene örneğin) daha sonra oradayken ilgili yerlere yaptığınız başvurular ile daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz. Tabi gitmeden gerekli diploma, transkript, aldığınız ders içerikleri, iş tecrübenizi kanıtlayıcı belgeleri onaylı çevirttirin elinizde bulunsun. Bizde mail kültürü zayıf ancak özellikle AB ülkelerinde mail kültürü yaygın durumda gitmeden mailleşmek ise en garantisi. Ancak dezavantajları da var, uluslararası çalışan şirketlerde rekabet yine fazla olur, pakistan, hindistan gibi ülkeler hem yabancı dili halletmiş hem de mühendislik konusunda yaklaşık bizim gibi eğitim almaktadırlar. Bu sebeple farkınızı koymanız gerekli, mesela hava kirliliği modellemesi üzerine yazılım yazdınız, atıkmatik benzeri makine yaptınız, iklim değişikliği üzerine farklı çözüm önerileri buldunuz gibi farklı disiplinleri de aynı potada kullanabilmelisiniz.. bunun yanında mücadeleci ruhunuz olması şart. Yoksa yurtdışı kucak açmış bekliyor değil :)