Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 kwh için kaç gr co2 ?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında dimo tarafından paylaşıldı.

1. dimo

dimo CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar , foruma yeni üye oldum. günlerdir yaptığım araştırmalar sonucunda türkiyede üretilen elektrik ile bu üretim kaynaklarının türünü de hesaba katarak hesap yaptım ve 2014 yılı için bir sayı buldum.Yurt dışından ithal ettiğimiz ve hangi kaynaklardan alındığı belli olmayan az da olsa bir enerji var bu hesabı yapan arkadaşlara soruyorum. Bu ithal edilen enerjiyi hesaba kattınız mı? Sizin 1kwh karşılığı CO2 değeri hesaplama yönteminiz nasıl? Bu verilere nerden ulaştınız ?

2. H.Yet

H.Yet CMNet Üyesi

3. dimo

dimo CMNet Üyesi

öncellikle cevabınız için teşekkür ediyorum. verdiğiniz linki incelediğimde benim sorumla alakalı olarak şu kısım var

Elektrik Tüketimini Azaltmak Önemli
    Elektrik tüketimindeki karbon ayak izimizi
    hesaplamak için ülke olarak kullandığımız kaynaklara
    bağlı olarak ortalama bir hesap yapılmaktadır.
    Türkiye’de 1 kWh elektrik üretilirken ortalama 0.43
    kg karbon emisyonu yapıldığı için bu miktar kadar
    karbon ayak izimiz olur.
    Elektrikli cihazların ne kadar
    güç harcadıkları, saat başına düşen enerji miktarı
    olarak, kullanma kılavuzlarında belirtilmektedir.

Şimdi bu enerji üretilirken kullanılan doğalgaz, kömür , hidrotermik miktarları her sene değişmekte ve doğal olarak bu 430 gr senelik değişmektedir. Bu 430 gr hesaplaması benim tahminime göre 2011 yılı veya 2013 yılı için geçerli olabilir. 2014 yılı için 500 gr üstünde bir rakam var mesela.Ben 2015 yılını hesaplamak istiyorum. Detaylı hesaplama yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

4. H.Yet

H.Yet CMNet Üyesi

Bence ortalama bir rakam alınabilir bu bilgilere atıfta bulunarak. Örn : 450 gr gibi. Ama tabi bu hesaplamaları yapan arkadaşlar daha net ve doğru bilgi sunacaklardır.

Kolay gelsin.