Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2016 belediye getirme merkezi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Evrem Yeşil tarafından paylaşıldı.

  1. Evrem Yeşil

    Evrem Yeşil CMNet Üyesi

    Merhaba arkadaşlar
    2016 yılına kadar belediyeler getirme merkezi kurmakla yükümlüdür gibi bir şart var mıdır?

    Bilgisi olan arkadaşlar var mı?

    kolay gelsin herkese:)
     
  2. Melis Kara

    Melis Kara CMNet Üyesi

    Merhaba,
    Atık Getirme Merkezi Tebliği kapsamında belediyeler 1. sınıf atık getirme merkezi sınıfında yer almaktadır.
    Bağlı bulunduğunuz ile göre belediyenizin kademesi belirleniyor ve 2,3,4 yıl gibi süreler içerisinde atık getirme merkezi oluşturmanız gerekiyor.
    Tebliğin Geçici Madde.1'i göz önüne alarak Ek-6 listesini inceleyebilirsiniz.
     
  3. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    daha belediye olarak ambalaj atıklarını toplayamıyorum, atık getirme merkezi kuracağım?..
     
  4. Duygu.Çelik

    Duygu.Çelik CMNet Üyesi

    Merhaba,

    Tat lisansına sahip firma AVM' ye atık merkezi kurmak için AVM nin bulunduğu belediye ile sözleşmeli olması gerekir mi.?
     
  5. heval21.73

    heval21.73 CMNet Üyesi

    evet bunu bende merak ediyorum. cevaplarsanız...
     
  6. Serhat Mehmet Kar

    Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

    @Duygu.Çelik Avmnin ambalaj atıklarını belediye sistemine vermesi gerektiği için belediye çalışması yapan firmanın hakkı olan bir durum
     
  7. Duygu.Çelik

    Duygu.Çelik CMNet Üyesi

  8. WalkMan

    WalkMan CMNet Üyesi

    AAKY 23'üncü Maddede Atık Getirme Merkezleri kuran AVM lerin ambalaj atıklarını nereye verebileceklerine ilişkin hususlar mevcut.
     
  9. Duygu.Çelik

    Duygu.Çelik CMNet Üyesi

    fakat atık getirme merkezi tebliğinde 2. sınıf atık getirme merkezleri(Alışveriş merkezleri tarafından kendi mülkiyet alanları içinde kurulan/kurdurulan ve işletilen/işlettirilen merkezler) den bahsediyor. Bir AVM kendi atık getirme merkezi kursa başka bir lisanslı firmaya verebilirmi
     
  10. Ali Kapdi

    Ali Kapdi CMNet Üyesi

    AAKY Taslağında Getirme Merkezine ait hiçbir ibare yok. Getirme Merkezi Tebliği'nde Madde 3 ç) bendinde 24/8/2011 tarihli ve 28035 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ambalaj Atıklarının
    Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır diyor. AAKY Taslağında MADDE 35– (1) 24/08/2011 tarihli ve 28035 Resmî Gazete’de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır diyor. Yani Taslak bu hali ile geçerse, Getirme Merkezi diye bir kavram kalmayacak gibi duruyor.
     
  11. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    Ali Bey,

    d) 22/5/2012 tarihli ve 28300 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine de DAYANDIRMIŞ

    Bu durumda Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği'ne de bakarsak, aşağıdaki gibi denmektedir.

    Belediyelerin görev ve sorumlulukları
    MADDE 8 –
    (1) Belediyeler;
    a) Evsel AEEE’lerin, 15 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen toplama hedeflerine göre etkin bir biçimde diğer atıklardan ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla AEEE yönetim planını hazırlamakla ve (c) bendinde belirtilen AEEE toplama başlangıç yılından en az altı ay önce Bakanlığa göndermekle,
    b) Yönetim planı çerçevesinde toplama programı hakkında konutları bilgilendirmek, bu program çerçevesinde toplama işlemini yapmak veya yaptırmakla,
    c) Aşağıdaki tabloya uygun olarak getirme merkezlerini kurarak AEEE’lerin toplanmasını sağlamakla ve kurulan getirme merkezlerine ilişkin olarak halkı bilgilendirmekle,
    Belediye NüfusuGetirme Merkezi Oluşturma ve AEEE
    Toplama Başlangıç Yılları
    400.000’den fazla1/5/2013
    200.000-400.000 arası1/1/2014
    100.000-200.000 arası1/1/2015
    50.000-100.000 arası1/1/2016
    10.000-50.000 arası1/1/2017
    10.000’den az1/1/2018