Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind 2001)

Konu, 'Sinema ve Tiyatro' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Beautiful_mind.jpg

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur. Fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Uzun süre hasta olduğunu kabul edemese de, bir gün sürekli gördüğü bir çocuğun hiç büyümediğini fark eder. Bu durum, onun hastalığını kabul etmesini sağlar. Bu hastalık yüzünden işinden ayrılmak zorunda kalır. Hastalığı kendi çocuğuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini düşünür. Fakat Nash, bu hastalığı görmezden gelerek onunla yaşamaya çalışacaktır. Gördüğü tedaviler etkili olmasa da, eşi ve eski iş arkadaşlarının desteğiyle herşeye yeniden başlar. Tekrar üniversitede öğretim üyesi olur. Sonunda, hastalığının başlamasından evvel yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülünü alır.

"A Beatiful Mind" 4 Oscar, 27 ödül ve 47 adaylığı olan bir film…''

Daha önceden izlemediyseniz, pişmanlık yaşayabilirsiniz... :)

2. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

unutulmaz bir film :)

Şahin Bulak bunu beğendi.
  3. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

harika.. film dediğin böyle olur. bir kaç sene klasik haline gelecek bir film

4. film izledim çok beğendim ama bu adamın gerçek hayatta da şizofreni hastası olması beni çok şaşırttı,

5. E.Onur Özçiçekçi

E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi

Sizofren oldugunu bilmeme ragmen tekrar ve tekrar adama inandim..

6. bende duyunca inanmadım ama bir rol bu kadar güzel ancak gerçek olunca oynanır :)

Fatih Közen bunu beğendi.
Akıl Oyunları (A Beautiful Mind 2001) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Environmental Noise Barriers (2001)

Environmental Noise Barriers: A Guide to their Acoustic and Visual Design [FONT=verdana][COLOR=#cc6600] [FONT=verdana][COLOR=#cc6600]Product Details Hardcover: 184 pages Publisher: Spon Press; 1 edition (May 12, 1999) Language: English ISBN-10: 0419231803 ISBN-13: 978-0419231806 [COLOR=#cc6600]Book Description Publication Date: May 12, 1999 | ISBN-10: 0419231803 | ISBN-13:...
  2. Akıl almaz kaza!

[COLOR=#2e2e2e]EDİRNE’nin Keşan İlçesi’nde göçük altında kalan inşaat işçisi 41 yaşındaki Cengiz Demirel, kendisini kurtarmak için gelen kepçenin kazayla başını koparması sonucu feci biçimde can verdi. [COLOR=#2e2e2e]Olay, bugün saat 09.45'de Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Karanlıkdere Mevkii’nde inşaat çalışmaları süren TOKİ Konutlarında meydana geldi. Taşeron firmada çalışan 3 çocuk babası...
  3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDB Puanı: 8.5 Joel Barish ve Clementine Kruczynski iki yıldır beraberdirler fakat gitgide daha da kötüleşen ilişkileri neredeyse bitmek üzeredir. Clementine bir gün yeni keşfedilen bir makine için denek olmayı kabul eder. Bu makine insanın hafızasını gözler önüne sererek istenilen yerleri silme özelliğine sahiptir. Clementine de Joelle olan ilişkisini hafızasından sildirmek ister....
  4. Açlık oyunları

Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı "Açlık Oyunları" düzenlenmektedir. Kısmen eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıca...