Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AKM analizi

Konu, 'ARŞİV' kısmında onurkurt tarafından paylaşıldı.

 1. onurkurt

  onurkurt CMNet Üyesi

  Herkese merhaba. Atıksu arıtma tesisi laboratuvarında çalışıyorum. Whatman filtre kağıtlarının büyükleri ile çalışılıyordu fakat normalde küçük filtreler ile çalışılması gerektiğini öğrendik ve yine whatman küçük filtreler ile çalışmaya başladık. Havalandırma havuzlarından 20 ml çalıştık, seyreltip 20 ml ve 10 ml çalıştık. Fakat ne yaptıysak yapalım, vakum beherinde küçük filtreyi süzdürdükten sonra etüv'e koyduğumuzda, sanki ayrı bir katman varmış gibi filtre kağıdının üzerindeki kısım kalkıyor ve ayrılıyor filtreden.. Yani filtrenin üst kısmı sökülüyor. Hem internetten hemde diğer arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulundum fakat çözüm bulamadık. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, herkese iyi günler..
   
 2. cevremuhendisi

  cevremuhendisi Misafir

  Acaba filtre kağıtlarını tam ayırmadan yani iki filtre kağıdını birden kullanıyor olabilirmisiniz ?
   
 3. Kadir Ünal

  Kadir Ünal CMNet Üyesi

  Ayrılma sebebine birşey söyleymem belki ama bahsettiğiniz şekildeki bir ayrılmaylada akm analizini çok etkilemez herhalde. Bir miktar uraştırır anca...:kötü:
   
 4. eraxes

  eraxes CMNet Üyesi

  filtre kağıdının darasını aldıktan sonra sonucu etkilemez. arkadaşın belirttiği gibi 2 filtre kağıdını aynı anda koyuyor olmayasınız?
   
 5. onurkurt

  onurkurt CMNet Üyesi

  Yok arkadaşlar, filtre kağıtlarının yapışık olması gibi bir durum yok, kullanılan numune yüzeye tam yapışamıyor, yapışan kısımda kuruyunca kalkıyor ve uçuyor. Sorunu hallettim, numune miktarını biraz azaltıp, vakum filtrede biraz fazla tutup, etrafı kapalı bir alüminyum tepsi ile muhafaza ettiğimde sorun büyük oranda giderilmiş oldu..