Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aktif çamur sürecinin tasarımı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI
    Prof.Dr.Hikmet TOPRAK
    Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

BİYOLOJİK ARITMA

BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ

Atıksu Arıtımı

Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir. Fiziksel-kimyasal süreç, adsorblanamayan organik maddeleri giderememesinden dolayı daha düşük arıtma verimine sahiptir. Biyolojik süreç ise, biyolojik olarak ayrışamayan organik maddelerin varlığında düşük verime sahiptir. Gerçekte, her iki sürecin de kendine özgü kullanım amaçları vardır. Birim işlemler ve giderim mekanizmaları Tablo 1'de sunulmuştur. Bunların kullanımı, arıtılması istenen kirleticiler tarafından belirlenir. Tüm atıkların giderilme esası benzer ise arıtma işlemi de o kadar basittir. Atıksu özellikleri bilinse bile, bileşenlerin değişimleri süreci karmaşık hale getirir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 81 sf.

Ekli Dosyalar:

Aktif çamur sürecinin tasarımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamur sürecinin işletilmesi

Aktif çamur süreci, arıtımı gerçekleştiren mikroorganizmaların askıda büyüme özelliklerine sahip olduğu bir aerobik biyolojik arıtma yöntemidir. Arıtım olgusu, oksijen ihtiyacına sahip olan maddelerin mikroorganizmaların bolik faaliyetleri ile son ürünlere dönüştürülmesi ve yüksek kalitede çıkış suyunun eldesine yöneliktir. İkincil arıtım amacı ile kullanılan bu arıtma yöntemi, azot ve fosfor...
  2. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
  3. Uzun havalandırmalı aktif çamur

sistemde nitrifikasyon-denitrifikasyon tamamlanmamasının nedenleri hakkında bilgi verirmisiniz??
  4. Aktif çamur mikroorganizmaları(resimli)

Aktif çamur emekçileri mikroorganizmalar(resimli);)
  5. Klasik aktif çamur sistemi

Arkadaşlar merhaba , Klasik Aktif Çamur Sistemi hakkında bilgi vererek diğer artıma proseslerine karşı ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu yazar mısınız ?