Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Altyapı tünelleri

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Sayın arkadaşlar,

Altyapı sistemlerinde arazinin müsait olmadığı yerlerde derin kazılar çıkabilmektedir. Yapımı mümkün olmayan derin kazılarda da inşaat yöntemi olarak tüneller tercih edilebilmektedir.

Tüneller genellikle aşağıda ki durumlarda tercih edilmektedir.
    1. Derin kazılarda
    2. Otoyol geçişlerinde
    3. Ana arterlerde açık kazının hengamesinden kurtulmak için
    4. Demiryolu geçişlerinde
    5. Nehir ve Göl geçişlerinde
    6. Su kanalı geçişlerinde
    7. Kamulaştırma yerine bina altlarından geçmek için
    Altyapı tünelleri genellikle pahalı yatırımlardır fakat zaman zaman teknik mecburiyetlerden yada yapılacak açık kazının geri dönüşüm çalışmalarının daha pahalıya gelmesi tünelleri cazip hale getirmektedir.

Tüneller içmesuyu, isale, atıksu ve yağmursuyu hatlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Aşağıda tünel açma başlığı (2200 mm çapında) ve atık su için açılmış bir şaft (Derinlik 35 m) fotoğrafı bulunmaktadır.

1.jpg 2.jpg

ISKI 'de yapılan bazı örnek uygulama fotoğrafları ekleyeyim.

Büyükçekmece
    buyukcekmece_1.jpg buyukcekmece_2.jpg buyukcekmece_3.jpg buyukcekmece_4.jpg
    Yenikapı
    yenikapi_1.jpg yenikapi_2.jpg yenikapi_3.jpg

Aykut Moralar ve Burcu Yıldırım bunu beğendi.
Altyapı tünelleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mesleki Söyleşi: “Altyapı Proje Yönetimi”‏

18 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz “ALTYAPI PROJE YÖNETİMİ” konulu mesleki söyleşi ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidir. Saygılarımızla, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Söyleşi Adı: Altyapı Proje Yönetimi Söyleşinin Verileceği Tarih: 18 Kasım 2011 Cuma Saat: 19:30 -21:30 Söyleşinin Verileceği Yer: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası...
  2. Atıksu altyapı yönetimi

Küçük sanayi siteleri ve işyeri kooperatiflerinde atıksu altyapı yönetimi ile ilgili deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? Bir işyeri kooperatifinin ortak biyolojik atıksu arıtma tesisi bulunmaktadır.Kooperatif bünyesinde süt ürünleri işleme ve yemek üretim tesisleri bulunmaktadır.Yemek tesislerinde ön arıtma bulunmaktadır.Şimdiye kadar kooperatif yönetiminin üyelerin atıksu bağlantıları için...
  3. Altyapı sistemlerine yeraltı suyu girişi

Altyapı sistemlerinde özellikle yer altı suyu yüksek yerlerde su girişleri büyük önem arz etmektedir. Bölgenin hidrojeolojik yapısı iyi analiz edilmeli, infiltrasyon debisi ayrıca tahkik edilmelidir. İyi tahkik edilmeyen infiltrasyon debisinden dolayı altyapı hatları verimli çalışmayacak ve sık sık taşmalara neden olacaktır. Yeraltı suyu girişininin büyüklüğünü gösteren ekteki video oldukça...
  4. Altyapı sistemlerinde inşaat

Merhaba arkadaşlar, Bir saha gezisinde gördüğüm manzara karşısında yazmadan ve sizlerle paylaşmadan geçemedim. Altyapı işleri oldukça pahalı işlerdir aşağıda göreceğiniz resimler bu işi ehil firmalar tarafından yaptırmamanız durumda olabilecekleri göstermektedir. Bizler altyapı sistemlerini yaparken 30 yıl hizmet edecek gibi düşünür buna göre projelendirir ve inşaatını yaparız. Aşağıdaki...
  5. Villa sitesi kanalizasyon altyapı işleri (yardım lazım)

Merhabalar, 14 villalık bir sitenin kanalizasyon hattını yapmam gerekiyor. Sadece proje değil, işi bitirmem gerekiyor. Pek bir bilgim yok bu konuda ve internette de pek bişey bulamadım. Genellikle şehir hatlarının projeleri var. Burda ise 100-200'lük arası korige borular kullanılacak ustaların dediği kadarıyla. Hattın nasıl bir yol izleyeceğini aşağı yukarı belirledim ama belirsiz şeyler var....