Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı belgelendirme

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Zeynep Engin tarafından paylaşıldı.

1. Zeynep Engin

Zeynep Engin CMNet Üyesi

arkadaşlar belgelendirmenin belediyeler tarafından yapılacağı nerede yazıyor.yani bir tebliğ mi var? ekleyebilirseniz çok sevinirim..

2. Hülya Arslan

Hülya Arslan CMNet Üyesi

henüz yayınlanmış bir tebliğ yok bildiğim kadarıyla ama il çevreler ve bakanlık verdikleri eğitim ve konferanslarda bu işin artık belediyelerde olduğunu söylüyor.

3. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

tebliğ taslağı var ancak o da değişebilir tabii ki,
    taslakta belgelendirme dosyası hazırlama ve bakanlık sistemine girşlerinin yapılması sorumluluğu Belediyelere verilmiş, maddi, teknik v.d. durumlar ise 3'lü protokolde açıklanması ve uygulanması amacıyla açık bırakılmış
    az çok belli oldu neler olacağı kanımca

Zeynep Engin bunu beğendi.
  4. Zeynep Engin

Zeynep Engin CMNet Üyesi

peki o taslak sizde var mı??ya da taslağın adı ne??

5. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

6. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

cevap yazılmış zaten konunun 5. mesajında

7. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Arkadaşlar buna taslak diyoruz, burda yazanlara göre yorum yapıyoruz ama benim kafama takılan bir durum var. Bu taslağı kim hangi kurum nerde yayınladı. Normalde taslaklar yayınlanır görüşler alınmaz mı, yanlış mı biliyorum. Yani bu dosyanın resmi bir taslak olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Zeynep Engin bunu beğendi.
  8. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

Bakanlık; yetkilendirilmiş kuruluşlar, İl çevre müd., Belediyeler vb. yerlere göndermiş ve görüşlerini istemiş...
    Tabii ki taslak bakanlık tarafından bahsettiğim yerlere resmi yazı v.s. ile gönderilmekte.

Resmi bir taslak olması taslak ibaresini değiştirmeyeceği için çokta durumu değiştiren
    bir sorun değil birgulba kaygılanacak bir durum yok kanımca... ancak itirazınız var ise bakanlığa isteklerinizi/taleplerinizi bildiren yazı yazmanız uygun olacaktır

Bence bakanlık bu taslakta yazanları aynen uygulamaya koymayacaktır çünkü bu durumda kaynakta ayrı
    toplama projeleri çok zarar görecek gibi görünüyor...
    Belediyelerin ambalaj atığı toplama operasyonlarına çok da destek vermediği bir gerçek, şimdi de onlara gelir kapısı olması durumu var belediyeler yaşadı diyorum şayet taslak aynen geçer ise...

9. Birgül Bakanoğlu

selcuk_kucuk bahsetttiğin gibi ilgili yerlere resmi yazı ile gittiğini duymamıştım oyüzden tereddütteydim. Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Belediyenin işine gelecek ama bence belediye ile yönetim planı oluşturmanın hiç bir avantajı kalmamış olacak bu durumda belediyeler nasıl tat firması bulacak... çok karışıklık olacak bekleyip görelim artık..

10. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

Evet kalabalık nüfusa sahip ve satış noktaları çok olan yerler çalışmaya devam edecektir ancak az nüfuslu olanlar muhtemelen çalışma yapmayı bırakacaktır topladıkları tonajlardan memnun değillerse
    görelim bakalım neler olacak

11. salim iğnak

salim iğnak Misafir

1.800 ton pp kömür torbası ambalaj atığını neredeyse 4-5 aydır yayımlanacak olan tebliğ nedeniyle bekletmekteyim. tam ihalesine çıkılacağı sırada bir söylenti çıktı. Bakanlık bir türlü yayımlamadı tebliği. Elimdeki geri kazanmam gereken miktar zaten fazla yılı atlarsa % 10 daha gelecek. TAT firmalarının elinde benim ambalaj atığını geri dönüştürecek kotanın da kalmama durumu var. İyice çorba oldu bu durum. Ne yapacağımız bir türlü netleşmedi. Bekleyeceğiz ama ne kadar daha bekleyeceğiz.

12. Birgül Bakanoğlu

salim iğnak yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlaşma yapmayı deneyebilirsin bence. Çünkü her türlü onlar yetkili olacak belgelendirme işinde.

13. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

Tamamını tek bir yerden yapmak zorunda değilsiniz salim iğnak bence birkaç belediye ile anlaşıp da yapabilirsiniz.
    Yetkilendirilmiş kuruluşlar da çok güzel (!) fiyat verirler o belgelendirmeye :)

14. salim iğnak

salim iğnak Misafir

evet haklısınız keşke onlarla anlaşma yapabilsek, yetkinizi devreder kenara çekilirsiniz fakat kamu kuumu olduğumuzdan ihale etmemiz gerekiyor. Yani kurum olarak hem belediyelere hem de yetkilendirilmiş kuruluşlara ihale için davet etmek gerekiyor. yetkilendirilmiş kuruluş yapılacak olan ihaleye belediyeleri de dahil etmeniz gerekir yoksa ihale aşamasında " biz neden teklif veremiyoruz" şeklinde itiraz ediyorlar demişti. Yoksa bahsettiğiniz gibi tek bir yetkilendirilmiş kuruluş ile anlaşır geçerdik. ve bu işi yapmak sorun olmazdı.

15. salim iğnak

salim iğnak Misafir

evet güzel fiyatlar veriyorlar. 150.000 TL gibi bir rakam gözüküyor. :)

16. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

belediyelerinde bir işten para alması için o işi ihale ile vermiş olması gerekli... e şimdi bir tane tat firması ile anlaşan belediye nasıl ihale ile verebilir ki belgelendirme hizmetini ... belgelendirme usul ve esasları taslagında da herhangi bir değişiklik yok. sadece tatın yaptıklarını beledıye yapacak diye yazmıslar... bence bu olay da tutmaz cevko bu zamana kadar kafası karısık olan firmaların işini götürmüş oldu ... zaten bu olayı patlatanlarda onlar .. büyük olan borusunu öttürüyor olay bu :(

17. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

bir bakıma haklısınız da artık belge girme ve onay işi belediyede onlar pay almadan iş yapar mı sizce,
    esaslara baktığınızda olay çok masumca kat projelerinde toplama ekipmanlarına v toplama operasyonuna destek gibi görünmekte ama gerçekte durumlar öyle değil.

18. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

pay alma işini gayri resmi olarak yapabilir bu şartlar altında ancak .şartları nasıl değiştirebilir bakanlık onu merak ediyorum ve bütün giriş çıkış faturaları bende .. neyi belgelendirecek acaba belediye ...

19. Eda Altınay Tekin

Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

Birçok kömür firmam var bende aynı sorunu yaşıyorum uzun süredir belgelendirme yapmamışlar ve çıkacak tebliğ yüzünden de lisanslı firmalar da bekletme yapıyorlar ve belgelendirme yapamıyorum .Kömür işletmeleri de bu konuda tereddütlüler.

20. Hakkı Akbaş

Hakkı Akbaş CMNet Üyesi

Salim bey,Eda hanım belgelendirme hususunda yardımcı olabiliriz.

Ambalaj atığı belgelendirme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atığı belgelendirme

Arkadaşlar belgelendirme konusunda yardımcı olun lütfen,çalıştığım firmaya TAT lisansını aldım ve belgelendirme yapmak istiyorum fakat kafam karıştı, belgelendirme için ne yapmam gerekli?
  2. Ambalaj atığı belgelendirme

Merhabalar, İl sınırları içerisinde yer alan ama belediye sınırları içinde olmayan işletmelerden aldığımız atıkları belediyeye onaylatıp kaynağında ayrı toplama olarak belgelendirme de kullanılabilmesi hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler
  3. Ambalaj Atığı Belgelendirme

merhaba, tat ve gdt lisansını birlikte bulunduran tesisler için yeni yönetmelikte "belgelendirme için gdt tesisinin çıkış faturası esas alınır"demekte. örneğin plastik geri dönüşümünde tat'tan gdt ye mal gönderiliyor.gdt tesisi topladığı plastiğin tamamını kendisi işleyemiyor. mesela 1000 ton plastik topluyor ama gdt çıkışı 200 ton oluyor. tamamını geri dönüştürdüğünü düşünsek bile...
  4. Ambalaj atığı belgelendirme acil

arkadaslar toplama ayırma ve gdt lisansı almış bir işletmede işe başladım şuan kaynakta ayırım çalışmaları yapıyoruz..Acaba belgelendirme için yıl sonunda piyasaya sürenlerin ihtiyacını karşılamak içinmi anlaşacağız yoksa önümüzdeki yıl için şimdiden anlaşma yapmamız gerekiyormu?
  5. Ambalaj atığı belgelendirme sorunu

merhaba meslektaşlarım önemli bi sorum var ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde çalışıyorum lisansımız aralık 2012de bitti lisans başvurusu yaptık 1 aya kadar elimizde olcak arada bi 2 ay lisanssız kalmış olduk bu dönemdeki belgelerimizle lisansımız geldiğinde belgelendirme yapabiliyomuyuz yoksa o 2 ay boşamı gitcek bilgisi olan yanıtlayabilirmi bide bakanlıktan kimseye ulaşamadım...