Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında ikaya tarafından paylaşıldı.

1. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

Arkadaşlar sucuk,salam, sosis vb işlenmiş et ürünleri imalatı yapan bir firmanın ambalaj atıklarını alıyoruz. Karışık halde aldığımız ambalaj atıklarının içinde sucuk, sosis vb ürünlerinin paketlendiği ambalaj atıkları da mevcut. Fakat bu atıkları değerlendiremiyoruz, çöp e vermek zorunda kalıyoruz. Malzemenin analizini yaptırmadım henüz. böyle bir durumla karşılaşan arkadaşım var mı? bu atıkların geri kazanımı var mı? varsa kimler alıyor. Yoksa firma bu konuda geri dönüşümü olan malzeme kullanmaya teşvik edilmeli, bu konuyu yetkilendirilmiş kuruluşa mı bildirmeli?

[​IMG][​IMG]

Ekli Dosyalar:

2. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

Bu ambalaj atıkları kirli mi?

3. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

kirli mi derken?

4. Erol DALKILINÇ

yani tüketim sonucu oluşmuş ambalaj atığı mı yoksa paketlemeden kalan mı

5. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

yok tüketim sonucu değil, direk sucuk fabrikasından alıyoruz. sanırım üretim hatalı

6. Erol DALKILINÇ

Paketleme esnasında kullanılırken fire diye biliriz cinsi PE değil mi?

7. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

hayır PVC , biz TAT ız. bu atıkları değerlendirebileceğimiz yer arıyorum aslında.

8. Erol DALKILINÇ

Bir kaç firmamla görüşeyim size dönüş yaparım.

9. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

çok sevinirim ;)

10. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Eğer PS'nin ambalajlama sırasında yırtılma kırılma gibi hatalarından meydana gelen fireler ise tehlikesiz atık olarak değerlendirilebilir yanılmıyorsam.

11. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Ben
    ben il müdürlüğü ile görüştüm karton ambalajlarında yırtılma olduğunda tehlikesiz atık olarak değerlendirilir dedi neden acaba ?

12. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Piyasaya sürülmediği için olabilir.

Kapsam
    MADDE 2 –
    (1) Bu Yönetmelik; piyasaya sürülen bütün ambalajları ve bu ambalajların atıklarını kapsar.
    (2) Defolu ürünler, fireler, piyasaya sürülmemiş ambalajlar ve benzeri üretim artıkları ile ambalaj atığı tanımına girmeyen boru, sac levha, demir-çelik hurdaları, kumaş atıkları ve benzeri ambalaj dışı atıklar bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

13. Erol DALKILINÇ

Evet öyle ama bu atığın geri dönüşümünü yapan yer olup olmadığını sordu arkadaş. PVC geri dönüştüren pek az sanırım.

Aslında şu tehlikesiz atık kavramı ile Ambalaj atık kavramını birleştirseler iyi olur. Mesela Masura üretimi yapan bir firma diyelim, üretim esnasında masura yere düştü iş üzerine bastı ezilme yaptı diyelim veya üretim esnasında hafif köşesinde kırılma oldu.sonuç olarak bunu TAT lar alırken ambalaj olarak alıyor, ama yönetmelik Tehlikesiz diyor.

14. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

evet bu ambalaj atığı ve tehlikesiz atık kavramları biraz ucu açık. Aynı şey ahşap palet içinde geçerli. Ama yönetmelikte de yazıldığı gibi üretim hatası ambalajlar ve fireler tehlikesiz atık sınıfına giriyor gibi.

15. Erol DALKILINÇ

Evt yönetmelikte öyle ama cok sacma bence

16. ayşegül eren

ayşegül eren CMNet Üyesi

arkadaşlar, ambalaj atıkları bildirimde tüm yasal sorumluluk çevre görevlisine mi ait oluyor? yasal ve idari sorumluluk