• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıkları Hakkında

Zeyuboğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
KAstamonu Mahalli İdareler Birliği
Arkadaşlar iyi akşamlar. Ben bir çevre hizmetleri birliğinde çalışıyorum.
Bizim birliğin adına yapması için ambalaj atıklarının toplanması taşınması ve ayrıştırılması işi bir firmaya ihale edildi. İhale kapsamında il genelindeki bütün ambalaj atıklarını yüklenici firma toplamak zorunda.
Atıkların toplanması konusunda yüklenici firma ile Sıfır Atık yönetmeliğinin Madde 7(4)" Bina ve yerleşkelerin, sıfır atık yönetim sistemini kurarak EK-1’de yer alan uygulama takvimi doğrultusunda sıfır atık belgesi almaları zorunludur. Bu Yönetmelik kapsamında sıfır atık yönetim sistemini kurarak belge alanlar, türlerine göre kaynağında ayrı biriktirdikleri atıklarını, sıfır atık belgesini alan mahalli idarelerin toplama sistemine veya Bakanlıktan geçici faaliyet belgesi/çevre lisansı almış atık işleme tesislerine geri kazanımı sağlanmak üzere verirler.” hükmüne istinaden zincir marketler arasında bir sorun oluştu. Yönetmeliğin bu maddesinden dolayı zincir marketlere biz sizin firmaya vermeyiz, biz atıklarımızı istediğimiz firmaya para karşılığı verebiliriz diyor. Böyle olunca da yüklenici firmada parayla başka bir geri dönüşüm firmasına verince bizim bu ihalede bi hükmümüz olmuyor diyor.
Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

ZeyuboğluÜstadım Merhaba,

Belediyelerin ve anlaşmalı olduğu lisanslı firmaların en büyük sıkıntısı, market ve benzeri iş yerlerinin sıfır atık sistemini kurarak almış oldukları sıfır atık belgesine istinaden atıklarını istediği lisanslı firmaya vermesidir. Zaten Belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firma Belediye'ye belirli bir bedel ödüyor. Marketlere ise ayrı bir bedel öderse lisanslı firma bu işi kaldıramaz. Hatta büyük marketlerden bir tanesi atıkların istediği firmaya satılması konusunda dava açıyor ve davayı kazanıyor diye bir duyum almıştım. Çoğu lisanslı firmalar, Belediyeler ile anlaşma yapmak istemiyor. Diğer yandan çoğu Belediyenin kendi sistemini kurmasına imkan yok. Sonuç olarak bu işi düzeltecek olan kurum Bakanlıktır.