• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

“Ambalaj Atıkları Yönetimi Sorun ve Çözüm Önerileri” Toplantısı Gerçekleştirildi

Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesislerine yönelik olarak düzenlenen "Ambalaj Atıkları Yönetimi Sorun ve Çözüm Önerileri” konulu seminer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk başkanlığında gerçekleştirildi.
Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesislerinin yetkilileri sektörde yaşanan sorunlara yönelik bilgi verdi. Seminer de ambalaj atıklarının yönetiminde daha etkin ve sürdürülebilir bir sistem oluşturulması için görüş ve öneriler karşılıklı olarak değerlendirildi.
Toplantıda, ekonomik olarak büyük bir değere sahip ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımı sürecinde yaşanan sıkıntılara ilişkin çözüm önerileri üzerinde duruldu.
Düzenlenen seminer de lisanslı işletmelerin tüm değerlendirilebilir atıkları içine alan bir yaklaşımla alt yapılarını iyileştirerek entegre bir atık yönetimi modelini kurmaları gerektiği belirtildi ve sektörün kurumsallaşması, birleşerek daha güçlü bir sektör olarak faaliyetlerini yürütmesinin önemi vurgulandı.
Seminer de ayrıca lisanssız faaliyetlerin tespit edilerek kayıt dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi noktasında sektör ve bakanlığın işbirliğinin çok önemli olduğu hususu vurgulandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Oradaydık ama elle tutulur herhangi bir uygulama dair bir sonuç çıkmadı yönetmeliğin ve bazı uygulamaların değişeceği ve denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirttiler ama hayırlısı bakalım

sorunda bu zaten çözüm hiç olmuyor. 4 yıldır toplantılara katılıyorum 1.yılda da aynı sorun 4.yılda da aynı sorun. Sistem de bir yanlışlık olduğunu daha anlayamadılar bence:)

Bazı yönetmeliklerin bence değişmesi lazım. Denetime gelince lisansız firmaları belirleyip onları denetlemeleri lazım. Lisanslı firmalar var ve bunlarında denetlenmesi gerek ama en çok merdiven altı çalışanları tespit etmeleri gerekli.Sisteme gelince hatalar olabilir ama çözümcül odaklı çalışmak gerekli.

Valla denetim mekanizması gümbür gümbür geliyor gençler. Ve emin olun bunu devlet değil özel sektör yapacak. Piyasadaki arz-talep bunu oluşturacak. Ancak burada anahtar olan olay, sistemde var olmayan yerlerin denetlenmesi.

@Melih Coşar Melih bey aslında beraber hareket edilse çok güzel adımlar atılıp sonuçlar alınacak. Özel sektör sıkıntılı durumda ve herkes çözüm peşinde. Biz bu çözüme çomak sokarsak olmaz. Ceza da bir yere kadar.

ceza kesmek kolay. ceza kesileceği zaman bakanlığa sorarım bende. eğitim verdin de katılmadık mı?, tutanak tuttun da çözüm mü üretmedik, denetim yaptın da engel mi olduk.? onlarda ceza keserek güya çalıştıklarını gösteriyorlar. bakın biz tespit ettik ve ceza da kestik. artık kime neyi kanıtlayacaklarsa.... kestikleri cezalar onların kaç yıllık maaşlarının toplamı bunun farkında değiller galiba. özel şirketlere çok fazla yükleniyorlar. boğucu bir çalışma şekilleri var. çözümcül odaklı yardımcı değiller hiç. sonuçta özel sektör ve kaç kişi buradan ekmek yiyor. kaç kişiye iş sağlıyor. 30 kişi çalışıyorsa bir iş yerinde eminim ki 200 kişi ekmek yiyordur o 30 kişiden. hiç bu açıdan değerlendirmiyorlar. sistem değişiyor evet biz çalışan olarakta en iyi şekilde işimizi yapmaya çalışıyoruz. İl çevre olsun bakanlık olsun kesinlikle çözümcül ve işi öğreten bir eğitim yapmadı. Anca ceza ile korkutmaya çalışıyorlar. Denetime gelince de asla çözüm odaklı değiller. neyse konu uzun, mevzu derin:)

@Evrem Yeşil Dediğinde haklısın üstadım ve bizim insanımızda iş bitiricilik diye bir özellik yok. Uzattıkça uzatmaya gidiyorlar. Uyarma denilen birşey yok. Ceza keserek hem işten soğutuyor hem de işçinin kazancına engel oluyor. İş veren cezaya ödeyeceği o parayı belki işçiye verecektir. Şunu da söyleyeyim eğer firma uyarılara kulak aldırmıyorsa ceza kesilsin. Herkes işini iyi bir şekilde yaparsa çözülemeyecek sorun yoktur.