Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği hk.

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Sinem Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Sinem Yılmaz

Sinem Yılmaz CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhabalar öncelikle;

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin 24. maddesinde şöyle bir hüküm mevcut:

"(7) Ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların maliyetini, sözleşme yapılan piyasaya sürenler ve/veya yetkilendirilmiş kuruluş, sözleşme yapılmaması halinde belediye karşılar."

Şimdi burada kastedilen ambalaj atığı yönetiminden kaynaklanacak tüm maliyet belediye tarafından karşılanır mı (toplama gereçlerinin temini, atıkların toplama ayırma tesisine taşınması vs.), yoksa yönetim planı hazırlanması sırasındaki çalışma maliyetini belediye karşılar mı?(çalışma maliyetinden kasıt nedir bilemiyorum.Bildiğim kadarıyla yönetim planı hazırlanması sırasında maliyet oluşmuyor pek.)

Eskiden böyle bişey yoktu ama yeni yönetmelik biraz lafı dolandırmış. Bu arada belirtmek gerekirse belediyede çalışıyorum ve lisanslı bir toplama ayırma tesisi ile sözleşme yenilemesi yapılacak.Belediye ambalaj atığı toplama işini kendisi yapmayacak.Kısacası toplama-taşıma işinin maliyeti hala toplama ayırma tesislerinin üzerinde mi?

2. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Eskiden de piyasaya süren, yetklendirilmiş kuruluş ve belediye ortaklaşa maliyeti karşılıyordu (en azından öyle olması gerekiyordu). Belirttiğiniz maddeye göre PS ve/veya YK ile anlaşılmamışsa maliyetin karşılanması (yönetim planı dahilinde taahüt ettiğiniz çalışmalar. Örn. kumbara konulması, eğitimler vs.) Maliyetin TAT'ların üzerinde olması bugüne kadar lisansalmak isteyen TATların belediye ile anlaşmak zorunda kalması sebebiyleydi. Artık TATlar lisans için belediye ile anlaşmak zorunda kalmayacağı için onların tüm bu maliyetini karşılamalarını sağlamanız zor olur.

Müjdat Öner bunu beğendi.
  3. Emre Eryiğit

Emre Eryiğit CMNet Üyesi

Peki tüm TATlar için söylüyorum artık belediye ile çalışmanın ne gibi avantajları var ne gibi dezavantajları var ? Bu konuda uzman görüşleriniz neler?

4. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

merhaba; şöyle bır durum söz konusu olabilir. bende TAT a çalışıyorum ve belgelendirme yapıldığında sözleşmelerinizi belediye onaylaması gerekıyor bu durum için belediye gerekli, birde referans yanı baskada durumlar söz konusuysa bende bılgılenmek ısterım.

5. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

Belediye ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları tamamen belediye ye bağlı olarak değişir bence.belediyenin sosyoekonomik yapısı,bu işe ne kadar önem verdikleri,sanayisi,nüfusu vb. hepsi avantaj ya da dezavantaj olarak firmaya yansır. Ek maliyet getirebilir belediyeler firmalara (bu işe verdiği önemden kastım bu. Tüm yükü firmaya yıkıp maliyet tamamen firmaya yüklenebilir. Bazı belediyeler firmalardan para istemekteler bu ayrı bi sıkıntı.) Eskaremin söylediği gibi en olumlu avantajı belediye ile çalışan bi firma belgelendirme yapabilir.yani şöyle diyelim bilediye ile çalışıyosan sanayiside cok fazla yoksa damlaya damlaya göl olmasını beklemen lazım. Bazı yerlerde amblaj atığı topluyorum dersin ama ambalaj atığı dışında her şeyi toplarsın.sokak toplayıcıları ile sürtüşmen cabası olur. Senin çalışma saatlerini senden daha iyi bilirler buna göre konteyner poşet neyse toplama aracların senden önce toplarlar. Bedava gibi görünebilir fakat göründüğü gibi olmayabilir bu durum.

Belediye ile çalışmayan bi firma ücreti karşılığında 3-4 ya da daha fazla sanayi kuruluşu ile çalışır sadece bu firmalarla muhatab olur atığı toplu şekilde alır..

6. Emre Eryiğit

Emre Eryiğit CMNet Üyesi

Sanırım bu BELGELENDİRME işi olmasa kimse belediye ile çalışmaz bu saattenn sonra benim kişisel fikrimde bu.Tabii Büyükşehir belediyelerinde bu durum değişebilir.

7. cilgincevreci

cilgincevreci CMNet Üyesi

ambalaj atıklarını uygunsuz şartlarda depolayanlara verilen idari para cezası ne kadar?

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.08.2011

Buraya tıklayarak, ayrıntılı bağlantıya ulaşabilirsiniz...
  2. ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği

arkadaşlar mücavir alan sınırları içerisindeki bir sanayikuruluşu yada fabrika atıklarını belediye ile sözleşmeli olan tesise bedelsiz olarak mı vermesi gerekiyo,yoksa herhangi bir lisanslı tesise de verebilirmi.ayrıca bedel talep edebilirmi.yönetmeliği okudum ama verirmi veremezmi çelişki içinde kaldım.mücavir alan sınırları içindeki ama.yardımlarınız için şimdiden teskkurler..
  3. Yürürlükte Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 24.08.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28035 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; a) Çevresel açıdan belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere sahip ambalajların üretimine, b) Ambalaj atıklarının oluşumunun önlenmesi, önlenemeyen ambalaj atıklarının tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım yolu ile bertaraf edilecek miktarının...