Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anaerobik Arıtma İşletim Problemleri

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Hilal Çetin tarafından paylaşıldı.

1. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Bir ödevim için anaerobik arıtmada yaşanılan işletim problemlerini hazırlamam lazım. Fakat direkt olarak bulamadım. Aklıma gelenler koku,pH ayarlanmasının güçlüğü gibi işletim problemler.Dahası için tecrübelerinize ihtiyacım var.
    Teşekkürler

2. Hasan Kılınç

Hasan Kılınç CMNet Üyesi

Anaerobik sistemlerin bir olumsuz tarafı atık suda sülfat bileşiklerinin olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Sülfatların indirgenmesi veya proteinlerin parçalanması sonucu ortaya çıkan H2S hem toksik, hem de korozif niteliktedir. Ayrıca, gazdaki H2S istenmeyen kötü kokulara neden olmaktadır. Anaerobik arıtmada H2S oluşumu her zaman kontrol altında tutulmalıdır.

3. Hasan Caglar

Hasan Caglar CMNet Üyesi

Arkadaşlara ek olarak;

Endüstriyel tesislerden gelen (özellikle tekstil) atıksu varsa, zamanla tankın içindeki çamurun üst kısmı katılaşır ve sık sık karıştırıcının (mikser) arızalanmasına neden olur.

4. Neslihan Öztürk

Neslihan Öztürk CMNet Üyesi

ödev konunla ilgili elimde bi yazı var anaerobik sistemi açıklayan ancak dosyayı ekleyemedim hata veriyor sürekli ,bu yüzden bir kısmını paylaştım umarım işine yarar dosyayı tekrar eklemeye çalışıcam.

7.1.2 Havasız Arıtma Sistemlerinin Kısıtları

Havasız arıtma biyoteknolojisinin genel olarak olumsuz özellikleri Tablo 7.2’de
    verilmektedir. Havasız arıtmanın kısıtlarının başında mikroorganizmaların büyüme
    hızlarının düşük olması gelmektedir. Havasız arıtma için önemli olan metanojenlerin
    çoğalma hızları, havalı arıtmadaki mikroorganizmalara göre yarı yarıya daha azdır. Buna
    bağlı olarak, havasız proseslerde hem başlangıçta sistemin dengeye gelme süresi uzun
    olmakta, hem de olumsuz çevre şartlarından dolayı sistemde biyokütle kaybı yaşanması
    durumunda sistemin tekrar eski haline gelmesi uzun sürmektedir.

Tablo 7.2 Anaerobik Biyoteknolojisinin Olumsuz Özellikleri (4).
    • Biyokütle gelişimi için uzun başlangıç evresinin gereksinimi
    • Seyreltik atıksularda yeterli alkalinitenin üretilememesi
    • Bazı durumlarda çıkış suyunda istenilen standart değerlerin sağlanamaması
    • Seyreltik atıksuların arıtılması durumunda oluşan biyogaz miktarının az
    olması ve elde edilen enerjinin sistemi ısıtmaya yetmemesi
    • Aşırı sülfatlı atıksularda koku probleminin olması
    • Nitrifikasyonun mümkün olmaması
    • Metanojenlerin toksit maddelere ve çevre şartlarına aşırı duyarlı olması
    • Düşük sıcaklıklarda kinetik hızların daha da düşük olması
    • Biyokütlenin maksimun aktivitesi için gerekli olan azot konsantrasyonunun
    daha fazla olması

Havasız sistemlerin diğer bir olumsuz tarafı atıksuda sülfat bileşiklerinin olması
    durumunda ortaya çıkmaktadır. Sülfatların indirgenmesi veya proteinlerin parçalanması
    sonucu ortaya çıkan H2S hem toksik, hem de korozif niteliktedir. Ayrıca, gazdaki H2S
    istenmeyen kötü kokulara neden olmaktadır. Biyogazın yakılması durumunda H2S’nin
    SO2’ye oksitlenmesi ile koku problemi azalmaktadır. Ancak, bu durumda da hava kirletici
    parametre olan SO2 meydana gelmektedir. Bu nedenle, Havasız arıtmada H2S oluşumu
    herzaman kontrol altında tutulmalıdır.
    Anaerobik ayrışma esnasında ara ürün olarak organik asitlerin oluşması ortamın pH
    değerini sürekli düşürmektedir. Metan üreten bakterilerin yaşayabileceği pH aralığı 6,5 ile
    8,0 olduğundan sistemde sürekli pH kontrolü yapılmalı ve tampon maddesi ilave
    edilmelidir. Havasız arıtmada bu ihtiyacın sağlanması havalı sistemlere göre hem daha
    hassas, hem de daha maliyetli olmaktadır.
    Bunlara ek olarak, KOİ değeri 1000 mg/lt’den az olan seyreltik atıksuların havasız
    proseslerde arıtılması durumunda havalı sistemlere göre daha düşük arıtma verimi elde
    edilmektedir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde evsel atıksuların arıtılmasında havasız
    sistemler, istenilen çıkış standart değerleri elde edilememesine rağmen yukarıda belirtilen
    faydalar dolayısıyla kullanılmaktadır (Rittmann ve McCarty, 2001).

5. Neslihan Öztürk

anaerobik arıtma işletim problemleri

daha önce eklemek istediğim yazı buydu biraz geç oldu ancak umarım işinize yarar

Ekli Dosyalar:

6. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Çok teşekkürler

7. Neslihan Öztürk

Anaerobik Arıtma İşletim Problemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Anaerobik arıtma

anaerobik arıtma dökümanı olan varmı arkadaşlar?
  2. Anaerobik işletme problemleri ve çözüm önerileri

Okulda bu konuyla ilgili sunum yapacağım.Bu konuyla ilgili paylaşımlarınız olmuş.Fakat ben eğer bu işletmeyle ilgili çalışan biri varsa daha somut örnek istiyorum.Yani sunumumda işletmenin ismini vererek karşılaşılan problemleri ve sonrasında ne gibi çözümlerde bulunulduğunu öğrenmek istiyorum.Sizde bilirsiniz ki sunumu biraz daha somutlaştırınca daha dikkat çekici oluyor.Bununla ilgili görsel...
  3. anaerobik arıtma sistemleri

Anaerobik arıtma sistemleri hakkında bilgisi olan var mı?
  4. İçme suyu arıtma tesisi işletme problemleri

ARKADAŞLAR MERHABA, İçme suyu arıtma tesisindeki işletme problemleri ile ilgili bir kaynak arıyorum, yardımcı olursanız sevinirim..
  5. Anaerobik arıtma Hk.

Merhaba arkadaşlar kağıt sanayi de işe başladım. Bildiğiniz gibi kağıt sanayi atıksularının KOİ değeri çok yüksek, bunun için hem anaerobik hemde aerobik arıtma yapılması gerekiyo. Anaerobik arıtma hakkında internetten araştırmalar yaptım. Ama doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım. Anaerobik arıtım prosesini ve özellikle dikkat etmem gereken parametreler var mı? Bu konu hakkında bilgi verebilir...