Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antartika'da tehlike çanları

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Antartika'daki bir buzuldan, B9S adı verilen başka bir dağın çarpması sonucu 90 kilometre uzunluk ve 30 kilometre genişliğinde bir buz dağı koptu.

  Eki Görüntüle 11496
  Antarktika’nın doğusunda da tehlike zilleri çalıyor. Bilim insanları 450 bin kilometrekarelik bir buzul alanının daha erime tehdidi altında olduğunu açıkladı.
  Antarktika’nın doğusunda yer alan ve Weddell Denizi’ne sınır olan Filchner-Ronne buzulunda şimdiye kadar küresel ısınmadan dolayı erime görülmedi. Buzul erimesiyle ilgili yapılan gözlemler daha çok Antarktika’nın batısında yer alan Amundsen Denizi’nin çevresine odaklanmış durumda. Ancak yeni araştırma farklı bir sonuç ortaya koydu.
  Almanya’daki Alfred Wegener Kutup ve Deniz Araştırmaları Enstitüsü, Antarktika'nın doğusundaki 450 bin kilometrekarelik bir buzul alanının tehlikede olduğunu açıkladı. Araştırması Nature dergisinde yayınlanan Dr. Harmut Hellmer’e göre Antarktika’daki bu buzul kitlesi, yüzyıl sonunda parçalara ayrılacak.
  Bilim insanlarına göre, Antarktika’nın kenarındaki denizde yüzen büyük buz kütleleri karada yer alan büyük buzulların tabanını aşındıran ılık sulara karşı tampon görevi görüyor. Hellmer, buz kütlelerini buzun akışını azaltması ve buzul rüzgârlarını engellemesi açısından şişe mantarına benzetiyor.
  Eğer buz kütleleri alttan erimeye başlarsa buz tabakası inceliyor, sürüklenen yüzey küçülüyor ve arka tarafta yer alan buz hareket etmeye başlıyor.
  Hellmer ve araştırma takımı, Filchner-Ronne buzulunun erimesinin yükselen küresel su seviyesine her yıl 4,4 mm daha ekleyebileceğini tahmin ediyor.
  Uzaktan algılama verilerinden edinilen son tahminlere göre bilim insanları, 2003 - 2010 yılları arasında buzul erimelerinden dolayı küresel su seviyesinin her yıl 1,5 mm yükseldiğini belirtiyor.
  Bunun yanı sıra okyanusların genişlemesi nedeniyle de ek olarak 1,7 mm’lik yıllık artış tahmin ediliyor.
   
Antartika'da tehlike çanları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ergene için tehlike çanları

  Prof. Dr. Cumali Kınacı, Ergene Havzası'ndaki kirliliğin hat safhada olduğunu belirterek, Ergene Nehri için tehlike çanlarının çaldığını bildirdi. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Ergene Havzası'ndaki kirliliğin hat safhada olduğunu belirterek, Ergene Nehri için tehlike çanlarının çaldığını bildirdi. Prof. Dr. Kınacı, AA muhabirine yaptığı...
 2. Tehlike örnekleri ve önlemler

  Kaynak : INRS – InstitutNational de Recherche et de Sécurité ; Evaluation desrisques professionels , Guide pourles PME-PMI Çeviren: Mustafa Bağan Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Genel Sek. Sunuma ekten ulaşabilirsiniz.
 3. Sınırda nükleer tehlike

  Sınırda nükleer tehlike Ermenistan, ABD desteği ile Metsamor Nükleer Santralı’nın süresini uzattı Ermenistan yönetimi 18 Ekim’de kritik bir karar alarak, Türkiye sınırına 16 km mesafede bulunan, Metsamor nükleer santralini 2023 yılına kadar işletilmeye devam edileceğini açıkladı. Miladı geçmiş ve saatli bomba misali çalıştığı öne sürülen Metsamor nükleer santralinin ömrünün uzatılma kararını...
 4. Çin'den gelen yeni tehlike

  Çin'de düşük maliyetlerle üretilen iş güvenliği kıyafetleri ve malzemeleri, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflarında bulunan işletmeleri risklere açık hale getiriyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın önemli unsurlarından biri olan iş güvenliği kıyafetleri ve malzemeleri, zaman zaman ciddi iş kazalarına yol açabilecek olaylara zemin oluşturabiliyor. Personel güvenliği ve konforu için alınan...
 5. Sit alanlarında büyük tehlike

  Hükümet 14 Ekim'e kadar yasa çıkarmazsa sit alanlarının inşaata açılması mümkün olacak Türkiye'nin kültür varlıkları ve SİT alanları büyük bir tehdit altında. Hükümet yeni bir yasal düzenleme yapıp 14 Ekim'e kadar yürürlüğe sokamazsa, Türkiye'nin tüm SİT alanlarında inşaat yapılabilecek ve bunu yapanlar hiçbir cezayla karşılaşmayacak. Anayasa Mahkemesi'nin, SİT alanlarında inşaat yapımına...