Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamurlarının durumu

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında k0des tarafından paylaşıldı.

 1. k0des

  k0des CMNet Üyesi

  Arkadaşlar benim merak ettiğim şu endüstriyel bir tesisten çıkan çamurun analizini yaptırdıktan sonra hangi kategoride olduğuna göre benim bu çamuru işletme içerisinde muhafaza etmemi sağlayan kriterlere hangi yönetmelik,taslak v.b. bakmalıyım.? Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde bu konuda özellikle depolamayla ilgili birşey bulamadım. Yani ben şunu öğrenmek istiyorum filtre pressten çıkan çamuru nerede ne şekilde ne zamana kadar ne şartlarda v.s. depolayabilirim. Bunu hangi yönetmelikten öğrenirim. Kolay gelsin iyi çalışmalar..
   
 2. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Soru süper ama cevap veren yok, off ben de merak ediyorum bunun cevabını, deneyimli arkadaşlar lütfen yardım edin...:frown:
   
 3. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  İlk önce arıtma çamurunuzun tehlikeli atık sınıfına girip girmediğini belirlemeniz gerekiyor. Bunun için Atık Yönetiminin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3B tablosuna göre analiz yaptırmanız gerekli.
   
 4. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Ben, Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik Ek II ye göre çamurumu analiz ettirdim. Biyolojik Arıtmadan çıkan çamurum II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi, yani belediye atıkları ve tehlikesiz atıkların düzenlenli depolandığı yerlere ait sınır değerlerin altında çıktı, Kimyasal Arıtmadan çıkan çamurum ise I. sınıf Düzenli Depolama Tesisi, yani tehlikeli atıkların düzenli depolandığı tesislere ait limitler içerisinde çıktı. Bu raporu akredite bir kuruluşa yaptırarak bir üst yazıyla il çevre ye gönderdim ve bu doğrultuda çamurumu biriktirip ilgili yerlere göndereceğim. Bizim Büyükşehir Arıtma Çamuru kabul etmediği için her iki çamurumu da Lisanslı Depolama Tesisine göndereceğim.
  Çamurun toprakta kullanılmasını düşünüyosanız, Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik Eklerine göre analiz ettirilmesi gerekli. Ama bu analizi yapan akredite kuruluş bulmak sanırım çok kolay değil. Umarım yardımcı olmuşumdur :) İş başa düşünce öğreniliyo bu şekilde bknz ben :)
   
Arıtma çamurlarının durumu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Arıtma çamurlarının stabilizasyonunda uçucu kül kullanımı

  Bu çalışmada, arıtma çamurlarına ilave edilen alkali karakterli uçucu külün çamurun fekal koliform içeriği üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca, hazırlanan çamur-uçucu kül karışımlarının indikatör bakteri sayılıarında kurutma süresince meydana gelen değişimler izlenmiştir. Çalışma sonuçları %40, %80 ve %120 (kuru ağirlık bazında) oranlarında eklenen uçucu külün yalnız...
 2. Arıtma çamurlarının stabilizasyonu

  Atıksu arıtma tesislerinden çıkan tüm çamurlar mevcut ekoloji üzerinde olumsuz etkiler oluşturma potansiyelindedir.Ekolojik bozulmayı engellemek için de arıtma çamurlarının uygun şekilde bertarafı gerekmektedir.Çamurun bertaraf edilebilmesini sağlamak için önce çamurun belli niteliklere ulaştırılması şarttır.Bu sebeple uygulanan alternatiflerden biri de arıtma çamurlarının stabilizasyon...
 3. Ayşe filibeli-Arıtma çamurlarının işlenmesi

  Ayşe filibeli-Arıtma çamurlarının işlenmesi Kitabın tamamını vermemiz etik değil fakat ilgili birkaç bölümünü isteyenlere verebilirim..
 4. Arıtma çamurlarının kontrolü sunumu

  Arıtma çamurlarının kontrolü sunumu