Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamurlarının stabilizasyonu

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Atıksu arıtma tesislerinden çıkan tüm çamurlar mevcut ekoloji üzerinde olumsuz etkiler
    oluşturma potansiyelindedir.Ekolojik bozulmayı engellemek için de arıtma çamurlarının
    uygun şekilde bertarafı gerekmektedir.Çamurun bertaraf edilebilmesini sağlamak için önce
    çamurun belli niteliklere ulaştırılması şarttır.Bu sebeple uygulanan alternatiflerden biri de
    arıtma çamurlarının stabilizasyon işlemidir.
    Stabilizasyon kelimesi çok yaygın kullanılmasına rağmen oldukça kompleks ve
    tanımlanması güç olayları içerir.En genel tanımı ile çevrede herhangi bir zarar oluşturmayan
    koku vb. etkenler yaratılmadan bertaraf edilebilen çamur “stabil çamur” olarak
    adlandırılır.”Stabilizasyon” ise , stabil çamur elde etmemizi sağlayan prosesler dizisidir.

Dökümana ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

2. Cem Yılmam

Cem Yılmam CMNet Üyesi

Fatih Bey güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.

3. Orçun Kurtar

Orçun Kurtar CMNet Üyesi

arıtma çamurlarının kurutulmasında kullanılan körüklü filtreler hakkında bılgı kaynak döküman arıyorum .yardımlarınızı beklıyorum

4. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

genel olarak arıtma çamurlarının işlenmesi ve bertarafı konusunda bilgi sahibiyim..elimde dökümanda mevcut.. size spesifik bi konu lazım anladığım kadarıyla biraz daha açıklarsanız yardımcı olabilirim..

çamur kurutmadaki adı körüklü diye tabir ettiğiniz filtre çeşidinin daha genel ve evrensel adı; vakum filtre mi pres filtreler mi (bantlı/plakalı) yoksa santrifüjler mi? öncelikle bunda bi mutabakata varalım :) sonrasında elimdekileri uygun dökümanları paylaşırım ;)

5. Orçun Kurtar

Orçun Kurtar CMNet Üyesi

pres filtreler olması lazım , yardımınz ıçın tesekkurler :)

6. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

olması lazım tabiri hoşuma gitti :)

Ayşe filibeli-Arıtma çamurlarının işlenmesi kitabını öneriyorum ilk olarak..ikinci olarak elimdeki farklı kaynaklardan oluşturmuş olduğum ilgili konudaki 4 sayfalık dökümanı gönderiyorum..

umarım faydalı ve yararlı olur ;)

Ekli Dosyalar:

7. Orçun Kurtar

Orçun Kurtar CMNet Üyesi

hoca ahmet samsunlunun kıtabından içindekiler kısmını açtı ordan söyledı mekanık su alma yontemlerınden statık metodlar kısmında geçiyo . kaynak çok iyi ,tekrar teşekkurler .ama en az 7-8 kaynağa daha ıhtıyacım var :)

8. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

kafamdan bikaç isim veriyim sana hemen ;)

hikmet toprak,izzet öztürk,yılmaz muslu,ayşe filibeli,saim özdemir,ahmet samsunlu.. bu hocalarımız arıtma çamurları konusunda çalışmışlardır..bunların dışında tabii olarak ingilizce kaynaklara yönelmen gerekir..

9. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

Merhabalar;
    Fatih askerde biliyom. Can sen cevap verebilir misin?Bu kaynak kime ait veya nerede yayınlanmış?bilgin var mı??

10. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Erdem bey, can da artık askerde dünden için teslim olucaktı. Bu kaynak hakkında benim bilgim yok ancak dosyayı indirdiniz mi bilmiyorum. biraz ödeve benziyor. ancak en sonunda zaten kaynakca larda verilmiş derleme özet gibi olmuş. kusura bakmayın daha fazla yardımcı olamıyorum...

11. Emressk

Emressk CMNet Üyesi

Merhaba benim sormak istediğim bi konu var bilgilendirirseniz sevinirim. Çamur bertarafında karşılaşılan riskler ve
    Arıtma çamuru bertarafında karşılaşılan problemler. Tesekkurler..

Arıtma çamurlarının stabilizasyonu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamurlarının stabilizasyonunda uçucu kül kullanımı

Bu çalışmada, arıtma çamurlarına ilave edilen alkali karakterli uçucu külün çamurun fekal koliform içeriği üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca, hazırlanan çamur-uçucu kül karışımlarının indikatör bakteri sayılıarında kurutma süresince meydana gelen değişimler izlenmiştir. Çalışma sonuçları %40, %80 ve %120 (kuru ağirlık bazında) oranlarında eklenen uçucu külün yalnız...
  2. Ayşe filibeli-Arıtma çamurlarının işlenmesi

Ayşe filibeli-Arıtma çamurlarının işlenmesi Kitabın tamamını vermemiz etik değil fakat ilgili birkaç bölümünü isteyenlere verebilirim..
  3. Arıtma çamurlarının kontrolü sunumu

Arıtma çamurlarının kontrolü sunumu
  4. Arıtma çamurlarının durumu

Arkadaşlar benim merak ettiğim şu endüstriyel bir tesisten çıkan çamurun analizini yaptırdıktan sonra hangi kategoride olduğuna göre benim bu çamuru işletme içerisinde muhafaza etmemi sağlayan kriterlere hangi yönetmelik,taslak v.b. bakmalıyım.? Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde bu konuda özellikle depolamayla ilgili birşey bulamadım. Yani ben şunu öğrenmek istiyorum filtre pressten...