Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamurlarının yakılarak bertarafı

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Ercan Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Ercan Arslan

Ercan Arslan CMNet Üyesi

Merhaba arıtma çamurlarının yakılarak bertarafında sizlerin görüşlerini alabilir miyim ?

2. ebru öztürk

ebru öztürk CMNet Üyesi

Eğer ki %90-95 kuruluğa ulaşmış ise yani kurutma tesisinden çıkmış ise bir seçenek olarak Çimento fabrikalarında alternatif yakıt kaynağı olarak kullanılabiliyor.

3. Ercan Arslan

Ercan Arslan CMNet Üyesi

Ben yerinde yakma kurulması ile ilgili görüş sormuştum. Atığın çıkışında direk yakılması ile ilgili....

4. ebru öztürk

ebru öztürk CMNet Üyesi

Arıtma çamurunun yakılması için yakma tesisi kurulmalı. Ayrıca öncesinde bahsettiğim kuruluğa ulaşmalı.

5. Ercan Arslan

Ercan Arslan CMNet Üyesi

Yakma tesisi kurulumu ile ilgili görüşleri sormuştum. Ayrıca kurutmadan da yakma yapan firmalar var.

6. Emrah BOZKURT

Emrah BOZKURT CMNet Üyesi

atığı kaynağında yakmaktan bahsediyor sanırım. ama o iş olmuyor, keşke olsa :)

7. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

Yakın zamanda uzun soluklu bir çalışma ve eğitim almıştım.

size söyleyeceğim kısa ve öz olarak;

çamur kurutma teknolojisi iyice atıl durumda kaldı çamur yakma tesisleri çamur kurutma tesislerine göre daha avantajlıdır.( çok çamurda günlük 20 ton)
    çamur miktarınız (0-20) ton arasında ise kurutma kullanılabilir ama yine yakma daha karlı geliyor.

geniş ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

:p

8. Yasemin Karadiş

Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

Bahsettiğiniz işlem beraber yakma işlemine giriyor.
    c) Beraber yakma tesisi: Ana gayesi enerji üretimi veya ürün imal etmek olan, atıkları alternatif veya ek yakıt olarak kullanan veya atığı termal olarak bertaraf eden, atık kabul ünitesi, geçici depolama birimi, ön işlem ünitesi, atık besleme ve hava ikmal sistemleri, kazan, baca gazı arıtım üniteleri, yakma sonucu oluşan kalıntıların geçici depolama ve atıksuların arıtılması için tesis içinde yer alan üniteler, baca, yakma işlemlerini kontrol etmek, yakma şartlarını kaydetmek, izlemek için kullanılan ölçüm cihazları ve sistemler de dahil olmak üzere, beraber yakma tesisinde yer alan bütün üniteleri kapsayan her türlü tesisi (ancak beraber yakma işlemi ürün veya enerji üretimi değil de atıkların termal olarak bertarafını hedefliyorsa yakma tesisi olarak kabul edilir),

Atıkların Yakılmasına İlişkin Yönetmelik te detaylarını bulabilirsiniz.

Peki daha önce bu çamura akredite bir kuruluştan analiz yapıldı mı? Yakmaya uygun mu? Değerlere bakmak lazım.

Aydın Demirel bunu beğendi.
  9. EminCalbay

EminCalbay CMNet Üyesi

Çamur kaynağında yakılabiliyor. Ülkemizde referansları da var. Üstelik kurutma, yakma işlemi öncesinde zorunlu değildir. Kurutmanın yatırım ve enerji tüketim açısından yarattığı dezavantaj, çamurun ısıl değerinin artması avantajının önüne geçiyor zaman zaman.

10. Ender Cengizhan

Ender Cengizhan CMNet Üyesi

Bakanlık ve ODTÜ arasında imzalanan protokol üzere önümüzdeki zaman içerisinde proje uygulanacaktır. bakanlığı takipte kalın.

11. Ahmet Doğan

Ahmet Doğan CMNet Üyesi

kaynağında yakma dediğiniz nasıl bir şey acaba @EminCalbay

12. EminCalbay

EminCalbay CMNet Üyesi

Atığın oluştuğu sahada yakma tesisi kurar ve o atığı yakarsak bu atığı kaynağında yakarak bertaraf etmiş oluruz. Bir başka deyişle, merkezi olmayan (decentralised) bir yaklaşımdır. @Ahmet Doğan

13. Ahmet Doğan

Ahmet Doğan CMNet Üyesi

@EminCalbay tamam da sadece %25i kuru %75i su olan bir maddeden bahsediyoruz kurutmadan nasıl yanacak ? biz de yakında kurucaz da varsa uygun fiyatlı vs bir yöntem yapalım :)

14. EminCalbay

EminCalbay CMNet Üyesi

@Ahmet Doğan Bu çok önemli bir konu. Standart arıtma çamurunun yanması için gerekli optimum kuruluk % 90 değildir. Isıl değerine bağlı olmakla birlikte arıtma çamurlarının oto-termal (yani kendi kendine yanabilirlik) noktası % 35-55 kuruluk oranlarında yakalanır. Çamurun kurudukça ısıl değerinin arttığı doğrudur. Ancak çamur sacede % 90 kurulukta yanar algısı yanlıştır. Bu algı, çimento fabrikalarının döner fırınlarda kömür yakması ve ek yatık olarak sadece kuru çamur kabul etmesinden kaynaklanmaktadır. Birçok tek başına yakma sistemi yaş veya yarı kuru çamur yakmaya uygundur.

15. Ahmet Doğan

Ahmet Doğan CMNet Üyesi

bizde yakma kazanı kurulacak zaten enerji için de kurutma yine gerekli o zaman çünkü bizdeki sistem en fazla %25e kadar kurutuyor. teşekkürler bilgi için

16. Ercan Arslan

Ercan Arslan CMNet Üyesi

17. Gülce Somaklar

Gülce Somaklar CMNet Üyesi

Atık yakma tesislerinin yatırım maliyetleri konusunda fikri olan var mı?

18. Did

Did CMNet Üyesi

Kaynağında yakma olunca SEÖS'e de tabi olacaksınız ve maliyetin de ona göre hesaplanması lazım. Aylık 50 ton için 200-250 bin civarında bir yatırım olması lazım, bursa'lı bir firmayla konuşmuştum. Ekstradan SEÖS için kgs, ölçüm cihazı vs 350bin'i bulur. Aylık 50 tonun altında iseniz zaten kendini amorti etmez diyorlar.