Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Askıda katı madde tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Atıksuda portatif askıda katı madde ölçer kullanan arkadaş varmı içimizde? Bu cihazların verimliliği konusunda tecrübelerinden faydalanmak isterim.

2. A.Kimyager

A.Kimyager CMNet Üyesi

çok verim alabileciğinizi sanmıyorum ben kullanmadım fakat gravimetrik analizlerin portatif sistemlerde sağlıklı olmadığını biliyorum.

Askıda katı madde tayini konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kuru Madde Miktarı Tayini

Arkadaşlar biyolojik arıtmada kuru madde miktarını (g/L) ölçmem gerekiyor. Okulda hiç ölçmemiştim ve çok fazla bi fikrim yok açıkçası. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz :( Bu tayini nerden bulabilirim acaba :(
  2. Katı Madde Tayinleri

1. DENEYİN AMACI Sudaki ve atıksudaki askıda (süspanse) veya çözünmüş haldeki maddeler, katı maddeler olarak isimlendirilir. Buharlaştırma işleminden ve 103-105°C’de kurutmadan sonra geriye kalan maddelerin tümü katı madde olarak sınıflanır. Yüksek konsantrasyonlarda katı madde içeren kirlenmiş sular, endüstri kuruluşlarının çıkış suyu kalitesine ve alıcı ortama olumsuz etkiler yapar....
  3. Yüzey Aktif Madde Tayini

1. GENEL BILGILER Deterjan terimi, çesitli malzemelerin temizlenmesinde kullanılan kimyasal maddelerin genel adıdır. Deterjanlar yüzey aktif özelliklere sahip organik maddeler ile temizlik islerinde yardımcı olan diger maddelerden olusur. Tüm yüzey aktif veya diger bir ifadeyle yüzey gerilimli moleküller, yüksek molekül agırlıgında polar moleküllerdir. Bu moleküllerin bir ucunun sudaki...
  4. ek-2 madde 7.3 belirsizliği

yönetmeliğin ek 2 sinde yer alan 7.3 maddesinde bitkisel ve hayvansal ürünlerin nihai paketlendiği tesisler diye bir ibare var. bu tesisler nasıl olmalı ki bu maddeye tabi olsunlar bu konuda bilgisi olan var mı. mesela bakliyat paketlemesi yapıyor ama bu kapsamda mı değil mi nerden anlayacağız?
  5. Patlayıcı Madde

Hammadde çıkarılması amacıyla kullanılan patlayıcıların öncelikle çuvalları daha sonra kapsullerinin nasıl bertaraf edilceği hakkında ambalaj atıgı kapsamında mı yoksa tehlikeli atık kapsamındamı değerlendirileceği hakkında,bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevirim. Saygılar