Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Asya Kıtasında Su Endişesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Dünya nüfusunun yarısından fazlasını barındıran Asya kıtasına bilim adamlarından "su" uyarısı... Su yönetiminin geliştirilmemesi halinde Asya'da ciddi boyutta gıda sıkıntısı kaçınılmaz olacak. Bu yüzden sosyal huzursuzluk da kapıya dayanabilir.

  İsveç'te, Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenen su konferansında bilim adamlarından Asya kıtasına "su" uyarısı geldi. Bu uyarı, özellikle güney ve doğu Asya ülkeleri için geçerli.

  Dünyada sulama yapılan alanların; yani tarım alanlarının yüzde 70'i Asya kıtasında bulunuyor.

  Nüfustaki artış gözönünde bulundurulduğunda gıda ihtiyacını karşılamak için üretimin artırılması şart.

  Tahminler, 2050 yılına gelindiğinde Asya'da gıda talebinin ikiye katlanacağı yönünde. Üretimi artırmak için ise daha fazla suya ihtiyaç var.

  Su yönetiminin geliştirilmemesi halinde tarım faaliyetleri için doğu Asya'da su ihtiyacının yüzde 70, güney Asya'da ise yüzde 57 artması bekleniyor.

  Bilim adamları şu anda kullanılmakta olan sulama yöntemlerinin modası geçmiş olduğunu, su yönetiminin geliştirilmesi için ise güney ve doğu Asya ülkelerinde milyarlarca dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

  Su yönetiminin geliştirilmemesi halinde ise Asya'da ciddi boyutta gıda sıkıntısı kaçınılmaz olacak.

  Uzmanlara göre, Asya ülkeleri bu yüzden pirinç gibi temel gıda maddesi ihtiyacının dörtte birinden fazlasını ithal etmek zorunda kalabilir.
   
Asya Kıtasında Su Endişesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dioksin endişesi

  Deutsche Welle Türkçe'nin bu konudaki haberi şöyle:Kuru gıdadan sebze ve meyveye, süt ürünlerinden et ürünlerine kadar piyasaya sürülen tüm gıda mamüllerinin hijyen standartlarına uygun olması gerekiyor. Bu nedenle, gıda mamülleri sofralara ulaşana kadar üretim tesisinden, nakliyesine ve satışa sunulduğu marketlere kadar belirli standartlara sahip olmak zorunda. Gıda mamüllerinin...