Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık azaltma (yıkama suyu)

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Fabrikamızda yağlı parçaları su bazlı bir kimyasal ile yıkıyoruz, ancak ayda 4-5 ton yağlı atıksu çıkışımız oluyor ve bertaraf maliyetleri malum. Bir kimya firması ile görüştüm. Solvent bazlı yıkama ürünü önerdi bana , solvent olunca güvenemedim, ama msds'i ni de gönderdi pek zararlı değil sanırım. Su bazlılara oranla 20 kat daha geç kirleniyormuş, bu da atıksuyumuzun 20 kat az çıkması demek. Hadi 10 kat olsun. Bu da iyi bieşey. Siz neler yapıyorsunuz öğrenmek istiyorum.

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Solvent kullanırsanız solvent geri kazanım tesislerine gönderebilirsiniz. Bu tesisler ile görüşün derim. Bu atığınızı bu tesislere vermek maliyetinizi azaltabilir. Ayrıca tam olarak ne kadar uygulanabilir bilmiyorum ama bir seperatör yardımı ile yağı ayırıp biriktirebilirseniz eğer kategori durumuna göre onuda geri kazanım tesislerine göndererek maliyetleri azaltabilir hatta yok edebilirsiniz belki. (en iyi senaryo). En kötü senaryoda ise, yıkamayı yapan personele atık su oluşturmamaları konusunda eğitim vererek atık su üretimini minimumda tutmanızı sağlayabilirsiniz. Oluşan atık su ile tekrar yıkama da yaptırarak bir geri kazanım da sağlayabilirsiniz belki.

Aklıma gelen fikirler bunlar.

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Teşekkür ederim @Ahmet Yüksel. yağ tutma kapasitesi 20 kat fazla olunca çok cazip. 4-5 tonu 1 tona indirsek bile iyi bizim için. Solvent geri kazanımı da diğerlerinden çok maliyetli değildir herhalde. Numune istedim, gelsin bir deneyeyim. Su bazlıda yıkayıp sonra paslanmayı önlemek için alkali kaplama yapılıyor üzerine bununla kaplama yapmaya da gerek olmayacak. Bakalım.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Solvent geri kazanımdaki en büyük problem su. Su oranı çok yüksek ise solventin değeri düşüyor. Bunu sizden isteyecekleri numuneye yapacakları analize göre size bildirirler.

5. ARM Makina

ARM Makina CMNet Üyesi

Funda Hanım Solventleriniz konusunda biz size yardımcı olabiliriz. İmalatını yaptığımız makinalarımız ile kirlenmiş olan solventinizi %99 saflıkta tekrar geri kazanabilirsiniz. Buda maliyetlerinizi azaltmakla beraber tehlikeli atıkda çıkartmamış olursunuz. ARM Solvent Geri Dönüşüm Makineleri

6. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Henüz solvent kullanmıyoruz. Deterjan türevi bir ürün şu anki. Ancak su oranını azaltmak için başka bir ürün ararken solvent yağ çözücü buldum. Atık kodunu bulamadım ama:) Bu seyreltilmeden uygulanıyor. Su hiç kullanılmıyor bu nedenle ilk yatırım yüksek. Artısını eksisini değerlendirmek adına soruyorum. Geri kazanımı olması güzel. Solvent bertarafı yerine az miktarda yağ bertarafı yapabilirim sanırım.

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Merhaba, makinalarınızın kapasitesi ne kadar acaba?

8. ARM Makina

ARM Makina CMNet Üyesi

Makinalarımız 60Lt, 120Lt, 200Lt, 500Lt, 1000Lt kazan kapasiteli standart üretimlerimiz mevcut. İsteğe göre hacim büyütülebilir. Bu hacimlerde ki makinaların geri dönüşüm süreleri ortalama 6 saattir. web sitemizden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. http://www.armmakine.com

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

mailinizi alabilir miyim bir kaç sorum olacak

10. ARM Makina

ARM Makina CMNet Üyesi

Tabi ki yardımcı olmaya çalışalım.
    mail : arm@armmakine.com

Atık azaltma (yıkama suyu) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Beton santrali yıkama suyu

Sayın arkadaslar Birkac soru sormak istemistim. Beton kamyonlarının beton yıkama suyunu havuzda biriktirip çökelmeye bırakıyoruz. -Bundan sonra islem olarak (kurallara uygun olarak) ne yapilmalidir. -Olcmemiz gerekli degerler nelerdir -Suyu ve biriken camuru ne yapılmalıdır. Herkese tesekkur ediyorum
  2. Metal yıkama suyu

metal profilleri yağ sökücü ve pas giderici kimyasallarla yıkama işlemi yapıyoruz. burdan 3 günde bir 500 lt atıksu çıkıyor. kimyasal arıtma tesisi kurmak bu kadar su için mantıklı gelmedi. bulunduğumuz bölgede belediyenin arıtması biyolojik arıtma. Orası kabul etmiyor. Nasıl çözebilirim bu durumu?
  3. Et yıkama suyu

Arkadaşlar hayvan kesimhanelerinde et yıkama suyu fosseptik yada kanalizasyona direk verilir mi? yardımcı olur musunuz?
  4. Tanker yıkama-tehlikeli atık geri kazanım lisans

Sevgili arkadaşlar Ceyhan, Bolu, İstanbul gibi yerlerde tanker yıkamaları EK-1 mi, ek 2 kapsamında mı? Tehlikesiz atiklar için geri kazanim lisanslarının ne zaman aktifleştirileceğine ilişkin fikri olan var mı?
  5. Plastik geri dönüşümde yıkama suyu arıtma sorunu!

arkadaşlar, plastik yıkama suyuyla birlikte çıkan plastik tozlarını ayrılması için önerebileceğiniz bir sistem var mı? toz boyutu çok küçük olduğu için ızgaraların çabuk tıkanmasına sebep oluyor.