• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık bez, eldiven ve üstübüler

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar tesisimizde çıkan atık bezler, üstübüler, eldivenleri tehlikeli atık olarak bertaraf etmemiz mi gerekiyor. Makinalarda ki yağların bulaştığı malzemeler bunlar. 150109 kodunda tekstil atığı olarak baktığımda bile para istiyorlar. 150202 tehlikeli olarak kabul edildiğinde para istiyorlar. Ne yapmalıyım sizce?

@Olgaç Sürmelihindi yakıp deneyin eğer siyah duman atar ve hızlıca yanarsa PVC, eğer yavaş yavaş köpürerek yanar beyaz duman atar ve sünme yaparsa OPP'dir. Ama opp değil kesinlikle :D PVC'dir muhtemelen sünme yapmadığından geri dönüşümünü türkiyede yapan yoktur. zaten yeterli miktarda yok. 1 kova için kimse granüllerini tehlikeye atmaz.

Atık yönetimi yönetmeliğinde benim bildiğim kadarıyla renklerle ilgili hususlar yok. Sıfır atık taslak yönetmeliğinde vardı diye hatırlıyorum.
Genelde yaygın kullanılan kırmızı renktir tehlikeli atıklar için.

Bizde de yıllardır kırmızı renkli poşetler kullanılıyor kontamine atıklar için. Bugün istaçtan tıbbi atık alımına geldiler. Şoför, atık alan personel vardı, yanlarında da bir adam vardı denetim veya kontrol yapıyor gibi bir havası vardı. Kontamine atıklarımızı kırmızı renkli poşetlerde gördü ve bu böyle olmaz, kırmızı renk poşet sadece tıbbi atıkta kullanılır, atık firmaları bu atıkları bu renk poşetle almaz falan dedi. Bu zamana kadar kırmızı renk poşet kullandık ve hiç sorun yaşamadık, kuşku düşürdü içime adamın söyledikleri

@Beril Çataltepe Şimdi şöyle bir durum var; normal şartlarda kontamine atıklar için bir renk ibaresi yok. Ancak tıbbi atıkların var.

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
Madde 10
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Dolayısı ile diğer atıklardan farklı olduğunu belirtmesi için kırmızıyı tıbbi atık için seçmişler. Kontamine atıkları ilgilendiren yönetmelik olan Atık Yönetimi Yönetmeliği'nde bu atık için özellikle bir renk kodu belirtilmemiştir. Sıfır Atık Yönetmeliği'nde ise tehlikeli atıklara yine hiç değinilmediğinden kırmızı dışında bir renk ile biriktirmenizi öneririm.

Sıfır atık yönetmeliğinde tehlikeli atıklar için şeffaf poşet yazdığını hatırlıyorum, şeffaf poşet daha mı uygun olur acaba kırmızı yerine

@Cem Yılmaz selam :) peki üzerinde tıbbi atık işareti ve yazısı olmadığı için kırmızı renk kullanılamaz mı?

Yönetmelik ekinde geçen ibare şu:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Şeffaflık ibaresini ne yönetmelikte, ne de eklerde göremedim maalesef. Belki eski taslakta vardı da kaldırdılar. Mavi, sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı kanunen başka atıklar için seçildiği düşünülürse; geriye beyaz, siyah veya şeffaf seçenekleri kalıyor :)

@Kaan Kayral @Cem Yılmaz Kaan Bey'in yukarıdaki sorusundan 'Kontamine atıklar için üzerinde dikkat tıbbi atık yazmayan ve amblemi olmayan kırmızı poşetler kullanılabilir mi" diye anladım. Kendisi bu şekilde sormadıysa, ben sormuş olayım :D Tıbbi atık poşetleri üzerindeki uyarı ve amblemle diğer kırmızı poşetlerden ayrılıyor. Bu yine de uyarısız ve amblemsiz kırmızı poşetlerin tehlikeli atıklar için kullanılmamasını gerektirir mi?

@Cem Yılmaz Ne iş yaptığını bile bilmediğim bir adamın kendinden emin bir şekilde "bu böyle olmaz" demesi konuyu ciddiye almama sebep oldu :D Yine de bir elden geçireceğim her yönüyle. Teşekkür ederim herkese

Ama hangi yasal mevzuata dayandırmış? Bir kısmı Sıfır Atık Yönetmeliği'nde geçiyor ama diğerlerinin dayanağı yok. Ben bu yüzden araştırmadan yazmama taraftarıyım. "I saw it on the internet, it must be true" mantığını bırakalı çok oldu :D

i-saw-it-on-the-internet-it-must-be-true-8134793.png

@Beril Çataltepe Beril Hanım şahsi yorumumu yapmak istiyorum bu söylemlerde bulunan beyfendi tamamen kendi lehine işini kolaylaştırmak amaçlı konuşmuş, atıkları alırken karıştırma ihtimali olmasın diye bu yorumu yaptığını düşünüyorum. Karıştırma gibi bir lüksü yok tıbbi atıkların biriktirildiği alan farklı üzerinde tıbbı atık etiketi var diğer tehlikeli atıklardan ayrı biriktiriliyor bunu karıştırma gibi bir durumu olamaz olursa da buna sizin kullandığınız kırmızı renk poşetlerin sebep olacağını sanmıyorum kendi dikkatsizlikleri olur.
yönetmelikte renk belirtilmediği için gerekirse bu şekilde açıklayabilirsiniz bence kontamine atıklarınız için kırmızı kullanmakta bence sıkıntı yok kafa karıştırmaksa iş; atık pillerde atık yağlarda da kırmızı renk kullanıldığını görüyoruz önemli olan etiketleme bence uygun etiketli atık alanında uygun etiketleme olduğu sürece kullanılan rengin hataya sebep olması düşük bir ihtimal.
Revize etmek isterseniz zorunluluktan ötürü değil olası karışıklığı engellemek için değerlendirebilirsiniz belki oda sizin kararınıza bağlı gelen denetmen edalı arkadaş güzel karıştırmış kafanızı ama yönetmelik bazında geçerliliği yok söylediğinin.