• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Kodları Hk.

sanem25

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel sektör
Merhaba, 15 02 02 ve 15 01 10 kodları için hangi atıkların gönderimini yapılabilir? Birde kimyasal ile temas eden latex eldivenler hangi atık kodu ile gönderim yapılmalıdır? Kontamine olarak mı değerlendirmek gereklidir?

Led ampullerin içinde ne civa ne de başka herhangi zararlı bir madde içermemektedir. Bunların kullanımı sonrası hangi atık kodunu vermemiz gerekmektedir.

Tasarruflu Ampuller için, floresan da olduğu gibi 20 01 21 atık kodunu kullanıyorum.

Merhabalar ,

Bu atıklar zararlı kategorisinde değerlendirmediğiniz sürece miktara bağlı olarak elektronik atıktan çıkışını yapabilirsiniz.
En doğru bilgiyi atık firmalarından alın. Onlar uygun atık kodunu size ileteceklerdir.

@Serkan Çiçekay Spesifik durumlar için rahatsız edelim sizleri , ben öyle yapıyorum hocam :)

Led ile ilgili durumu bende merak ediyorum açıkçası yorumlarınızı bekliiyoruz :D

@yeniçevreci 200136 ile hiç almadım lisansımda yok zaten. Ama evet yüksek ihtimal ile istenir. tavsiyem 200121 yada 200135 olarak göndermeniz. oldu da analiz yaptırdınız tehlikesiz çıktı bertaraf firması için ücret anlamında çok bir şey değişmeyecektir. Bertaraf/geri kazanım prosesi her iki kod için de aynı. en azından bizim için değişmiyor tehlikeli de olsa tehlikesiz de olsa aynı bertaraf bedelini talep ederim.

Arkadaşlar hastanelerden kaynaklanan flakon atıkları hangi kod ile çıkış yapılması gerekir. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. İyi günler.

Arkadaşlar merhaba, fabrikada tek kullanımlık maskeler kullanıyor şuan, bunların tıbbi mi kontamine mi verilmesi gerek?

Merhabalar ,

Bununla ilgili kesin bir durum yok aslında ama ortak görüş bunların tıbbi atık şeklinde değerlendirilmesi.
Ancak eğer fabrikanızdaki prosese göre tehlikeli atıklarla kontamine oluyorsa bertarafa göndermenizde uygun olabilir.
Ancak önemli olan bunların toparlanması ve depolaması kısmında titiz bir şekilde biriktirilip dış ortamdan izole edilmesi ve bu konu ile ilgili bir çalışanınız varsa onunda gerekli önlemlerini alması daha dikkat isteyen bir konu.

Herkese iyi akşamlar. Sizlere bir sorum olacak. Orta gerilim sigortaları üreten bir firmam var ve porselen atığı mevcut. Bu kırık porselen atıklarını hangi kodla tanımlayabilirim? Bana en mantıklı gelen seçenekler 17 01 03 ve 17 01 07 ama 17 ler inşaat ve hafriyat atıkları olarak tanımlanıyor.

Merhaba Olgaç Bey tesiste ısıl işlem uygulanmıyor porselenler dışarıdan alınıyor ve sigorta üretiliyor. Bunun sonucunda da kırılan porselen izolatörler atık olarak çıkıyor. Dediğiniz kod bana da mantıklı geldi çünkü bu firmada uygulanmasa bile porselenler üretildikleri firmada ısıl işlem görmüşlerdir muhakkak.