Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

atık kodu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Didem Altaş tarafından paylaşıldı.

1. Didem Altaş

Didem Altaş CMNet Üyesi

Öncelikle merhaba herkese benim sorum su olucak gemi yapan bir firmanın atık yönetim planı oluşturuyorum alkid boya, epoksi boya,tiner hangi kodlara sahip bulamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim.herkese iyi çalışmalar

2. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Didem Hanım,

Bahsi geçen atıklar boyanın kendisi sanırım.Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikte 08 kodunda yer alıyor.Boya atığı,sulu çamuru,boya sökülmesinden kaynaklanan atıklar ..v.b. şeklinde ise alt kodlarda sınıflandırılıyor.Burada MSDSlerden faydalanabilirsiniz,size yol göstereceklerdir.Bir de tehlikeli olup olmadığından emin değilseniz analiz yaptırmanız gerekecektir.Bu sayede atığınızın hangi koda ait olduğunu bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

3. Didem Altaş

Didem Altaş CMNet Üyesi

Tuğba hanım bende 08 01 11 atık kodunu bulmuştum yalnız çok geniş geldi bu kapsam daha spesifik var mıdır? diye teyit etmek istemiştim ama cevabınız sayesinde netleştirdim teşekkür ederim:)

4. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Evet kapsam olarak geniş olmakla beraber dediğim gibi atığın kendisi kullandığınız tiner,boya türü ise ve tiner de bir organik çözücü olduğundan belirlediğiniz 08 01 11 kodunuz uygun olacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

5. Olcay Çetin

Olcay Çetin CMNet Üyesi

Merhabalar,

Peki elektrostatik toz boyamadan oluşan toz boya atıklarını 08 01 11 olarak mı yoksa 08 01 13 olarak mı belirtmemiz gerekli?
    Ortamda herhangi bir çamur durumu olmamakla beraber 08 01 11 ise miyadı dolmuş boyalar olarak adlandırılabilir. Kararsız kaldım :S

6. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Bende tesisimizde oluşan miyadı dolmuş atık boya vs. bunları 08 01 11* Organik çözücüler yada diğer tehlikeli maddeler içeren atık boya ve vernikler kodu altında göndermiştimm.

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

08 01 12 atık kodunu verebileceğimiz bir firma arayışı içerisindeyim. Yardımlarınızı rica ediyorum.

8. Nur G.

Nur G. CMNet Üyesi

Zeynep Hanım,
    Bizim firmamızda da kullanım tarihi geçmiş boyalar var. Bende atık kodu konusunda kararsız kaldım. 08 01 12 mi 08 01 21 mi?
    Firmanızın yeri nerede bilmiyorum fakat izmitte bulunan bir geri dönüşüm firması var. firma adı verebiliyormuyum acaba? Forumda sorun olur mu?

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Verebilirsiniz elbette. Aslında iki kod sıkıntılı analizi gerekir. Ben msds'ten kontrol ettim tehlikesiz olduğu MSDS'in 13. başlığı altında yazıyor. Bizim atıklarımız epoksi atığı, bende birkaç yer buldum. sizinle paylaşabilirim. Sıkı bir araştırma içine girdim :)

10. Nur G.

Nur G. CMNet Üyesi

İzmitte Anel Doğa Geri Dönüşüm firması var (Tel: 0262 352 25 20). Firmanın web sayfasında GFB kısmında tesise kabul edilen atıkların listesi var. 08 01 12 nolu atık kodu da mevcut.
    Sizde bulduğunuz firmaları paylaşırsanız memnun olurum.
    Şimdiden teşekkürler.

11. morgul

morgul CMNet Üyesi

merhaba
    iş güvenliği ayakkabısını 15 02 02 koduyla mı uzaklaştırıyoruz

12. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

iş güvenliği ayakkabısının neden tehlikeli olduğunu düşündünüz? (merak ettiğim için soruyorum)

Özkan B. ve Can Elmas bunu beğendi.
  13. Ruveyda ŞAHAN KAR

Ruveyda ŞAHAN KAR CMNet Üyesi

Ben öyle yapıyorum her ihtimale karşı yağlı, boyalı olabiliyor çünkü.

atık kodu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atik envanteri için atık kodu belirleme

Atık Envanteri oluşturulması Atık Yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. İnternetten derlediğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda bu konuyu etraflıca değerlendirelim. Öncelikle tesis veya işletmelerde bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için [COLOR=DarkRed]"Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin...
  2. atık kodu

merhaba arkadaslar sac kaynak ve lehim işleri yapan bir firma için aık yonetım planı yapmaktayım fakat bırkac atık kodunda takıldım. yardımcı olabılırmısınız? ---uretımden kaynaklanan kontamıne metal talaş ---boyahane unitesi havalandırma filtresinden kaynaklanan filtre tozları atık yonetımı genel esaslarında bunlara karsılık gelecek kodlar hangılerı olabılır acaba?
  3. atık akümülatörlerin kırılıp kurşunları alındıktan sonra çıkan plastik dış aksamlarının atık kodu

atık akümülatör geri dönüsüm tesisinde akülerin kurşunları çıkarıldıktan sonra dış plastikleri kırılıp yıkanarak depolanıyor.bu plastiklerin atık kodunu bulamadım ve ne sekilde bertaraf edilecegi veya görüdönüşümü hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim yada bu palstiklerin analizini yapan yerler varsa burda paylasırsanız sevinirim
  4. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
  5. Atık beyan kodu

Değerli arkadaşlar maden suyu sevkiyatı yapan firmaların atık beyan kodu alma yükümlülüğü var mı hangi yönetmelik bu konuya bir atıfta bulunmuş olabilir.