Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Lastik Geri Kazanılması

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Arabamın lastiklerini değiştirmem gerekiyor. 4 yıllarını doldurdular ve 50 bin km yol
    yaptılar. Değişim için araştırma yapmaya başlayınca, lastik satan dükkanların eski
    lastikleri almadıklarını öğredim. “Yenilerini alınca 4 koca eski lastiği ne yapacağım?” diye
    sorunca “Çöpe atarsınız” dediler. Atık araba lastiklerinin geri kazanımı mümkün ve
    ekonomik olarak değerliler. Geri kazanılmadığı takdirde yarattığı çöp ise hacimsel olarak
    büyük ve tehlikeli. Basit bir hesap yapıp, ortalama 75 yıl yaşayacağımı 30 yaşında araba
    sahibi olduğumu ve her 4 yılda bir araba lastiklerimi değiştireceğimi varsaydım ve
    ömrüm boyunca 44 atık lastik yaratacağımı hesapladım. Neredeyse bir kamyon dolusu…
    Bu rahatsız edici gerçek üzerine atık lastikler ve geri kazanımı hakkında internet üzerinde
    bir araştırma yapmaya ve bulgularımı derleyen bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu
    çalışmam bilimsel amaçlı değildir. Sade bir vatandaş olarak, atik lastikler ve geri
    kazanımı konusunda yaptığım araştırmanın ürünüdür. Amacım bulgularımı konuyla ilgili
    kişi, kurum ve kuruluşların dikkatine sunmaktır.

Ayşen Eren
    Endüstri Yüksek Mühendisi

Ekli Dosyalar:

Kadir A. ve tayfun aydın bunu beğendi.
  2. lermiemel

lermiemel CMNet Üyesi

Atık forklift lastiklerinin geri kazanımını yapan firma biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

3. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Hangi il için istiyorsunuz emel hanım?

4. lermiemel

lermiemel CMNet Üyesi

trakya,istanbul olabilir Osman Bey. Var mıdır bildiğiniz?

5. hersanlioglu

hersanlioglu CMNet Üyesi

@lermiemel biz de tekirdağ çevresinde iş araçları lastiklerini verecek firma arıyoruz, eğer bulursanız paylaşabilir misiniz?

Arelatik ve lermiemel bunu beğendi.
  6. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

YÜKLENİCİ ÜNVANISORUMLU KİŞİCEP TELEFONUSBT. TELEFONFAKS
    Lokman Geri Kazanım Temizlik Nakliyat ve Kağıt Tic. San. A.Ş.Arif HAYIR530 177 12 90(262) 658 25 56
    (262) 658 25 57
    (262) 658 25 58
    Murat DOĞAN 533 643 59 73
    ÜÇEL Geri KazanımFatih AKTAŞ533 140 49 84(216) 494 24 46-
    GOLDENA Tur. Tarım.
    Ürün Geri Dön. Ltd. Şti.
    A. Musab Akça544 258 94 12 (216) 685 12 32 (216) 685 13 43

Trakya bölgesinde lastik toplama yetkisine sahip firmalardır. Bilginize..

7. lermiemel

lermiemel CMNet Üyesi

Lokman Geri Kazanım forklift lastiklerini almıyor malesef diğerleri için arayıp konuşmakta fayda var. Teşekkür ederim Osman Bey.

8. Arelatik

Arelatik CMNet Üyesi

merhabalar. Arel atık yağ taşımacılık naklıye bertaraf ve geridönüşüm işleeri yapmaktayız. www.arelatik.com web sitemizden, pinar@arelatik.com mail adresimizden ve telefonlarımızdan ( 0541 641 9040) bize ulaşabilirsiniz. Her türlü atık firmamız tarafından alınıp kapatmaları ve bertarafları geridönüşümleri yapılmaktadır. Miktar ve atıgın türüne göre teklif isteyebilirsiniz. Teşekkürler

Atık Lastik Geri Kazanılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alüminyum Malzemelerin Geri Kazanılması

Alüminyum yeryüzünde oksijen ve silisten sonra en bol bulunan maddelerden biridir.Metal olarak silisyumdan sonra yeryüzünde en bol bulunan metaldir. Alüminyum 1820 y ılında keşfedilen ve yeryüzünde %8 oranında bulunan bir metaldir. Dolayısıyla hammaddelerden Alüminyum üretimi dünyadaki bugünkü tüketim hızına göre 1000 yıl yetecek kadardır. Alüminyumun yeryüzündeki en önemli hammadde bileşiği...
  2. Kullanılmış Kağıtların Geri Kazanılması

Hızlı nüfus artışı, konforlu hayat şartlarının gelişmesi, şehirleşme, okuma alışkanlığının artması, matbaacılığın ve ambalajlama sanayisinin gelşimesi, kağıt - karton tüketimini arttırmaktadır. Ülkelerin kağıt tüketimi gelir seviyeleri ile değişmektedir. Bir ülkede kağıt tüketim hızı kişi başına yada tüketilen kağıt miktarı ile belirlenmektedir.Birimi:kg kağıt/kişi/yıldır.Yani bir ülkede bir...
  3. Plastiklerin Geri Kazanılması

Günümüzde geniş bir alanda kullanılmakta olan plastik, ilk olarak 1860 yılında Alexsander PARKES tarafından keşfedilmiştir. Dünyada yılda 80 milyon ton plastik ürünleri kullanılmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan bu dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  4. Plastikler ve geri kazanılması

DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Müsteşar Yardımcısı
  5. Kullanılmış çeliğin geri kazanılması

KULLANILMIŞ ÇELİĞİN GERİ KAZANILMASI Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Müsteşar Yardımcısı