Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık lastiklerin yakılması

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Mustafa Parlayıcı tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Parlayıcı

Mustafa Parlayıcı CMNet Üyesi

Burdur da bulunan Çİmento fabrİkasinda atık lastikleri yakmak İstİyoruz. Bunun İÇİn neler yapmam gerekli ve tesiste herhangi bir sistem değişikliğine gitmem gerekli mi? teşekkürler :)

2. salih38

salih38 Misafir

Cevap: atık lastiklerin yakılması

lisans almanız gerekli ve sisteminizin çıkışında emisyon değerleini sağlamanız gerekli il çevreyle görüşün

3. Mustafa Parlayıcı

teşekkürler :)

4. Erhan Akkuş

Erhan Akkuş CMNet Üyesi

lastikleri yakmaktansa lastik geri dönüşümü yapan firmalara bedelsiz vermek daha mantıklı çimento fabrikası için sonuçta bir bedel ödüyorsunuz. Türkiye'de eminim lastik geri dönüşümü yapan bir firma vardır....

5. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

ÖTL’lerden Enerji Geri Kazanımı:

Yüksek kalorifik değere sahip olan kullanılmış lastikler yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda yakılarak enerji elde edilebilir. Kullanılmış lastikleri Çimento Fabrikaları, Kireç - Alçı Fabrikaları gibi tesisler ilave yakıt olarak kullanmaktadır. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans alınması gerekmektedir. Türkiyede ÖTL’leri yakıt olarak kullanabilecek 41 adet Çimento-Kireç Fabrikası mevcut olup bunlardan 16 tanesi Çevre ve Orman Bakanlığından ÖTL yakma lisansı almıştır.

6. Mustafa Parlayıcı

bende tesisimde atık lastikler ve atıkyağları yakmak istiyorum ama bunu yapmak için öncelikle bir kurulum maliyeti sonra bana getirileri önemli ve kurulum maliyetini ne kadar sürede kapatabilirim yoksa aqresifxerhan arkadaşımın da dediği gibi geri dönüşüm firmalarına verebilirim.

7. Erhan Akkuş

Erhan Akkuş CMNet Üyesi

Lastikler konusunda dediğim gibi firmalar vardır ve kanunda bu lastikleri verirken iki tarata bir para talep edemiyor literatürde. Tabi bu kağıt üstünde ben bu lastikler için para ödediklerinide duymuştum bilginize..

8. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

Gökhan kardeşim nedir sendeki bu Yak-Kurtul sevdası :) Yağı yaktın şimdi sıra Lastikdemi :)

9. Ahmet Ecevit

Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

sayın mustafa bey; çevre il müdürlüğünden lisans alınması ve emisyona uygun flitreleme sistemi yapılması gerekir.
    1-gaz atıklar
    2-partükül konsantrasyonu
    3-islilik parametreleri
    NETFAN firması olarak fabrikanıza özel proje ve tasarım yaparak sorunu çözeriz. irtibat için (ecpa_ahmetecevit@hotmail.com) Yapacağımız sistemler ,yatırım maliyetinden çok ,işletim maliyeti kazandırır.
    selamlar işlerinizde başarılar.

10. Mustafa Parlayıcı

anlaşılan eski arkadaşlarımız bizi tanıyamadı :)

kardeşim üniversitede "maverick" linkini kullanan sadece ben vardım gökhan sonradan gördü :) ben mustafa parlayıcı tanıdık geldi mi?

11. Mustafa Parlayıcı

kardeşlerim hepiniz ilgisi için çok teşekkürler aranızda yakma lisansı alan arkadaşlarımız varsa nasıl aldığını anlatabilir mi?

12. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

:) Rezil olduk desene , mustafa gökhanda sanki kullanıyordu kardeşim şöyle yakışıklı bir resmini koyku tanıyalımda :) hem eski falan ne ayak ! :)

13. Mustafa Parlayıcı

baktım bizim elemanlar tanıyamıyor beni en iyisi bir foto koyayım nasıl :)

mkoztas bunu beğendi.
Atık lastiklerin yakılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Klorlu Hidrokarbonların Yakılması

Organoklor bileşikleri hem üretim, hem de tüketim kesiminden çok miktarda oluşmaktadır. Sanayii ülkelerinde yıllık oluşan miktarlar çok daha fazladır. Örneğin Federal Almanya'da 4,6 x10 6 ton/yıl klorlu hidrokarbon artıkları oluşmaktadır. Bunun büyük bir kısmı kimya sanayiinde geri kazanılmaktadır. Geri kazanılması ekonomik olmayan 51.900 ton'luk kısmı ise Denizde yakma gemilerinde...
  2. Çöp Ve Katı Atıklardan Yakıt Üretilmesi ve Yakılması

İzmir'in çöpleri genelde çok su içerdiğinden yani nemli olduğundan, neminin uzaklaştırılması için ilave enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da ilave yakıt demektir. Böylece de yakma tesisinin işletme masrafları artmaktadır. Ülkemizin çöplerinde su miktarı genelde büyük oranda bulunduğundan ilave yakıtsız yakılması olanaksızdır. Bu da ülkemizde normal çöplerin yakılmasının ekonomik olmadığının...
  3. evsel atıkların yakılması

mrb arkadaşlar evsel atıkların kazanda yakılabilirliği hakkında bilgisi olan varmı?
  4. Katı atıkların yakılması

genel bir dökümana ihtiyacım var .yardımcı olur musunuz ?