Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atik taşiyan araç için lisans

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında okyanus35 tarafından paylaşıldı.

1. okyanus35

okyanus35 CMNet Üyesi

İyi günler,
    Tehlikeli atık taşıyan araçlar için lisans başvurusu yapacağız ama bunun için neler gerekiyor ? ilk önce nereden başlanmalı nasıl bir yol izlemeliyim ,bilgi ,belge ,dökümanlar neler olmalı ?

2. mcelebi

mcelebi CMNet Üyesi

Bakanlıkla görüşmenizi öneririm

3. celalettin türkmen

celalettin türkmen CMNet Üyesi

İlk işiniz araç TSE uygunluk belgesi almak , belgeyi aldıktan sonra araca motat cihazı taktırmak , gerisi evrak hep yönetmelikte istenen. En önemlisi bu ikisi. Diğer istenenler hep dilekçe , taşınacak atık kodları , sürücü belge fotokopileri araç ruhsat vs. gibi evraklar.

4. okyanus35

okyanus35 CMNet Üyesi

@celalettin türkmen peki bu uygunluk için istene belgeler neler ? benim öğrenmek istediğim kısımları aslında siz söylemişsiniz dilekçedir evrak dökümantasyon kısmıdır bunların açık hali var mı elinizde :)

5. celalettin türkmen

celalettin türkmen CMNet Üyesi

TSE uygunluk için aşağıdaki linkte araç uygunluk başvuru formu doldurup bulunduğunuz ilin TSE müdürlüğüne teslim edeceksiniz. Araç başı başvuru ve inceleme ile belge ücreti toplam 1100-1200 TL arası olması gerek. Çekici ve dorse plakaları farklı ise ikisi içinde başvurun , tek belgede ikisininde bilgisi yazabilirler. Bakacakları şeyler , inceleme formunda yazıyor linkte. Bunları tamamlarsanız zaten il çevreye başvuruda istenen çoğu maddeyi sağlamış olursunuz.

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

Araç lisans başvurusu için il çevrenin istedikleri aşağıdadır.

ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
    Atık taşıma firma lisansı başvurusunda istenen belgeler
    MADDE 15 –
    (1) Aracın bağlı olduğu firmanın lisanslandırılması için il müdürlüklerine yapılacak başvurularda aşağıdaki bilgi ve belgeler bulundurulur.
    a) Firmanın adı, adresi, telefon numarası, vergi numarası.
    b) Firma sahibinin/sahiplerinin adı, adresi, telefon numarası.
    c) Ticaret sicili gazetesi ve imza sirkülerinin noter onaylı birer örneği.
    ç) Lisans alacak araçların plakalarını ihtiva eden firma yetkililerince imzalı yazı.
    d) Firmaya ait olmayan araçlar için araç sahibi ile yapılan kiralama sözleşmesinin noter onaylı örneği.
    e) Araç sürücülerinin adı soyadı, TC kimlik numarası, Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası (SRC5)/ADR Şoför Eğitim Sertifikası, sürücü ehliyet fotokopisi, telefonu ve e-posta adresi.
    f) Sürücülerin, aracın bağlı bulunduğu firmada çalıştığını gösterir sigorta kayıtları.
    g) Karayolu Taşıma Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak alınmış geçerli yetki belgesinin noter onaylı örneği (C1/C2/K1/K2/L1/L2/N1/N2).
    ğ) Mali Sorumluluk Sigortası.
    h) ATSS ile yapılan sözleşmenin noter onaylı örneği.(Araç takip sistemi için bir firma ile anlaşılmalı ve araçlara cihaz kurdurulmalıdır. Bizim diğer firmamız ARVENTO ile çalışmaktadır. İsterseniz Hüseyin Bey’den yardım alabilirsiniz. ARVENTO yetkilisi Hüseyin Bey : 05496673036)
    ı) Çevre görevlisi/çevre danışmanlık hizmeti veren firma ile yapılan sözleşmenin örneği.
    i) İl müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda bu belgelere ilaveten istenecek bilgi ve belgeler.
    Araç lisansı başvurusunda istenen bilgi ve belgeler
    MADDE 16 –
    (1) Araç lisansı için il müdürlüklerine yapılacak başvurularda aşağıdaki bilgi ve belgeler bulundurulur.
    a) Firmanın/şahsın adı, adresi ve telefon numarası.
    b) Araç ruhsat fotokopisi.
    c) Taşınacak atıkların, AYGEİY ek-IV’e göre atık kodları listesi.
    ç) Aracın taşıyabileceği atıkların AYGEİY ek-III/A’da yer alan tehlikelilik özellikleri.
    d) Atığın taşınacağı ambalaj türü.
    e) Olabilecek kazalara karşı ilk müdahale ve ilk yardımda kullanılacak malzemeler listesi ve acil müdahale planı.
    f) Araçlara monte edilmiş mobil cihaza ilişkin satış sözleşmesi, çalışır durumda olduğunu gösterir test sonuçları ve kullanıcı eğitim belgesi.
    g) ADR Uygunluk Belgesi/Taşıt Uygunluk Belgesi.
    ğ) Mali sorumluluk sigortasının bir örneği. (Her araç için ayrı sigorta yapılmalıdır.)
    h) İl müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda bu belgelere ilaveten istenecek bilgi ve belgeler.

okyanus35 ve Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
  6. okyanus35

okyanus35 CMNet Üyesi

Çok sağolunnnnn vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

7. esineray

esineray CMNet Üyesi

MERHABALAR,

TEHLİKESİZ ATIKLARIN TAŞINMASINDA DA LİSANSLI ARAÇLAR KULLANILMAK ZORUNDA MI?

8. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Esin Hanım, Böyle bir zorunluluğunuz yok. İçiniz rahat olsun.

9. Aydın Demirel

Aydın Demirel CMNet Üyesi

Esin hanım yukarıda Celalettin Bey'in verdiği tebliği (
    ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ) ve
    ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ' ni inceleyiniz. Atık kodunuza göre karar veriniz. Daha sağlıklı olacaktır.

Ekli Dosyalar:

10. esineray

esineray CMNet Üyesi

11. Kübra Turmuş

Kübra Turmuş CMNet Üyesi

arkadaşlar arvento dışında yetkilendirilmiş kuruluşlar hangileri bilgisi olan var mı? Bakanlık ile görüştüm totalde 5 tane var isimlerini sitemizden bulabilirsiniz denildi. siteye bakıyorum da bulamıyorum :kötü:

12. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Kübra Hanım firmaları http://www.csb.gov.tr/db/ced/icerikbelge/icerikbelge3312.pdf linkinden bulabilirsiniz

13. Kübra Turmuş

Kübra Turmuş CMNet Üyesi

Atik taşiyan araç için lisans konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre mühendisliği yüksek lisans tez çalışması

Merhaba arkadaşlar; Çevre Mühendisleri olarak siz aynı bölümde yüksek lisans yapmış olsaydınız hangi konuda çalışmaya yönelirdiniz ve neden??? Bu konuda herkes fikrini belirtirse, en azından sitemizin de mesleğimizn gelişmesi ve ağırlık kazanması konusunda ufakda olsa yardımlarınız bulunmuş olacaktır. Herkese şimdiden teşekkürler İYİ ÇALIŞMALAR....
  2. Tıbbi Atık Araç Lisansı

tıbbi atık araclarımıza bakanlık tarafından atık tasıma lısansını almıstık fakat firma adımızda adres ve tel numaramızda degısıklık oldu. arac lısanslarımız eskı bılgılerımıze gore duzenlenmıstır. araclarımızın lisans suresının dolmasına 2 yıl var. bu degısıklık nedenıyle tekrar lısans almak zorundamıyız yoksa eskı lısanslarımız hala gecerlımıdır? çevre ve şehircilik bakanlıgını aradım fakat...
  3. Atık Yağ Taşıyan Tanker Devrildi

Aksaray'da atık yağ taşıyan tankerin devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı. Kaza, Aksaray Ankara yolunun 50'nci kilometresinde meydana geldi. Tanker, kontrolden çıkıp takla attı. Yaklaşık 50 metre sürüklendikten sonra durabilen tankerin sürücüsü ile yanındaki kişi yaralandı. Yaralılar Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yan yatmış vaziyette duran tankerdeki yağlar araziye aktı....
  4. Ömrünü Tamamlamış Araç; Sistemden Araç Düşme Kaydı

ÖTA Geçici Depolama GFB veya Lisansı olan işletmeler 15/3/2012 Tarihi itibariyle cevre.cob.gov.tr adresinden araç kayıtlarını yapacakları bakanlık tarafından tesislere bildirildi. Ancak, mevcut durumda araçların Ankara ilinde tamamı olmamak kaydı ile diğer illerde hiçbirşekilde yapılamamaktadır. Sistem "EGM tarafından Araç KAydı Bulunamamıştır" ve benzer cümlelerle hata mesajı...
  5. Tehlikeli Atık Bertarafında Lisans almış firmaların atık kodları HK.

İyi Günler. Tehlikeli Atık Bertarafı kapsamında izin lisans almış firmaları ve atık kodlarını daha önceden http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html adresinden Tehlikeli Atık Geri Kazanım / Bertaraf Tesisleri kısımında bakabiliyorduk,fakat şu anda kullanıcı adı şifre istiyor.Geçici faaliyet belgesi veya Çevre izni almış firmalar kısımında ilgili atık kodları...
  6. Elektronik atık için lisans alma

Merhabalar, e-atık konusunda lisans almayı düşünüyoruz. lisans almak için ticaret odasına ne kadar ödeme yapılıyor biliyor musunuz? Ve diğer yerlere ödemeler hakkında bilginiz var mı?
  7. Tehlikeli atık taşıyan araçlara mobil takip sistemi takılması

Merhabalar arkadaşlar, Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır bilmiyorum. Ama muamma bir mevzu. "Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532 ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ"e göre Mobil cihaz taktırılması zorunluluğu GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Tebliğin yürürlüğe girmesinden önce lisans almış olan firmaların araçlarına bu Tebliğin yürürlüğe girmesini...
  8. Araç yıkama atık sularının arıtılması

Merhaba Arkadaşlar İşletmemizde araç yıkamadan kaynaklanan atık sularımızın arıtılıp tekrar kullanılması için firmalardan teklif aldık ama teklifler çok yüksek geldi. Bizde kendimiz bu işi halledebilir miyiz diye düşünmeye başladık. Bu konu hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlar. Araç yıkamadan sadece AKM kirletici parametremiz olacak. Sadece torba filtre kullanarak atık sularımızı...
  9. Tehlikeli atık taşıma lisanslı araç dorsesi?

Merhaba arkadaşlar, bugün daha önce karşılaşmadığım tipte bir lisanslı araç gördüm, evraklarında bir sıkıntı yok, dorse lisanslı ama bakanlık hangi mantıkla böyle bir dorseye tehlikeli atık taşıma lisansı vermiş olabilir merak ettim açıkçası?
  10. Ambalaj atık tat ve geri kazanım tesisleri için izin/lisans işlemleri-slayt

Arkadaşlar herkese merhaba,çevre izin ve lisans işlemlerini içeren bir slayt hazırladım.Bu slayttan faydalanabilirsiniz.Yanlış varsa şimdiden affola sizlerin değerli bilgileri ışığında düzeltme yaparım.İnşallah faydalı olur.Devamı gelecektir.İyi çalışmalar.