Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağ analiz hk.

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında tuba-ak tarafından paylaşıldı.

1. tuba-ak

tuba-ak CMNet Üyesi

Arkadaşlar eğer tesisimizde;
    1. Trafo-Jeneratör
    2. Asansör
    3. Çim biçme makinası, buggy (golf sahası araçları) mevcut ise bu bahsettiim her bir kalemden çıkan atık yağlar için ayrı ayrı atık yağ analizi mi yaptırmamız gerekiyor (Zira atık üreticisine bunu bir kere bile yaptırmaya çalışsamız da maliyeti yüksek olacaktır).
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

2. keops

keops CMNet Üyesi

analiz başına yanlış hatırlamıyorsam 895+kdv alınıyor, ben hepsinden karma bir numune ile analiz yaptırmıştım ve 1. kategori yağ analiz sonucunu almıstım

analiz yaptırırken yağları karıştırma konusunda dıkkat edın yagınız 1 . kategorı ıken 2 cıkma olasılıgı olabılır eger 2 cıkma olasılıgı olan yagınız var ıse onu ayrı analız yaptırın derım ben

3. Mahmut Özcan

Mahmut Özcan Misafir

Tuba Hanım motor yağları(jeneratör)aylık diğer atık yağlarınız ise işletmenizde ve yağınızın içeriğinde değisim olmadığı müddetçe 1 kereye mahsus yaptırmanız yeterli ama içerikte değişiklik olursa su oranı fazla çıkma yada kıvamda gözle görülür değişiklik sezip atık yağ içeriğindede değişiklik olursa analiz yaptırmalısınız. atık yağ ve solvent geri dönşüm tesisinde çalışan meslektaşınız olarak size yardımcı olmak isterim
    Atık yağ analizi
    MADDE 15 – (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık
    üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur.
    Atık yağ kategori analizleri yetkilendirilmiş kuruluşlar, işleme veya bertaraf tesisleri tarafından yaptırılmış olan atık
    yağ üreticileri, tekrar bir analiz yaptırmaya gerek olmadan bu analizleri kullanabilir. Atık yağ kategorisini etkileyecek
    koşulların oluşması durumunda atık yağ analizi yenilenerek Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.

Atık motor yağlarının toplanması aşamasında motor yağı üreticileri veya bunların yetkilendirilmiş
    kuruluşlarınca kategori analizleri aylık olarak yaptırılarak Ulusal Atık Taşıma Formlarıyla birlikte Bakanlığa
    gönderilir.
    15. ıncı maddenın önemli yerlerini buraya aldım.

Atık yağ analiz hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  2. Tehlikesis atık analiz laburatuarları

arkadaşlar elimde; '1013 Çimento, Kireç ve Alçı ve Bunlardan Yapılan Ürünlerin Üretim Atıkları' grubu altında yer alan '10 13 01 ısıl işlem öncesi karışım hazırlama atıkları' adı ile tanımlanan atıklar bulunmaktadır bu atıkların analizlerini yaptırmak istiyorum batman ve çevresinde bu analizi yapacak laboratuar var mıdır bilen varsa lütfen yardımcı olun.
  3. Analiz parametreleri

Arkadaslar bir hastane içmesuyu analizi yaptıracağız. Hangi parametrelere baktırmalıyız? Şimdiden teşekkürler.
  4. Hangi analiz?

Arkadaşlar bir suya boya ve vernik karışıyormu karışmıyormu öğrenmek için hangi parametrelere baktırmalıyım hangi analizi yaptırmalıyım ?