Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağlar(hepsi) hakkında bir kaç soru

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

1. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,

forumda aradığımda bir çok konufarklı kişiler tarafından açıldığı gördüm, acaba bununda önüne geçme imkanımz yokmu onlarda siteyi kirlteiyor gibi aynı konu hakkında daha önce açılmış konu var ise bende onun üzerinden gidilmesi daha hoş olabilir diye düşünüyorum,

atık yağlar hakkında yönetmeliği okudum ve bir kaç soru belirdi bende bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

şuanda çalışıtğım firmada bitkisel atık yağlar reklam vermek igibi olmasında(forumda çoğu yerde ismi geçiyor zaten) Ezici firmasına verilmektedir. Ezicinin sahibi/müdür 1 kg atık yağ 30 kruş ödeneceği yazmış(forumda okudum) acaba bunu biz bu şekilde yapma imkanız varmı?
    birde koyulan atık yağların kırımızı varil içerisinde olması gerektiğini yazılı yönetmelikte fakat bu firma ile çalışan kişiler bilirki bidon mavi renkte ve herhangi bir atık yağ vs. yazmamaktadır. bu sorun olurmu ?
    aynı şekilde jeneratör bakımları, asansöz bakımları vs. yerden çıkan yağlar hepsini ayyrı ayrı analiz edilmesi gerektiği yazılmaktadır.yanlış hatırlamıyorsam?

peki bitkisel atık yağlarda analiz edilmesi gereklimidir?

yorumlarını ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim,

iyi çalışmalar dilerim,

2. Emre Türk

Emre Türk CMNet Üyesi

bitkisel atık yağların (20 01 26) analizinin yapılmasına gerek yoktur. Ve bu atık yağlar belirtmiş olduğunuz firmanın verdiği/vereceği mavi bidonlarda biriktirilebilir.
    hidrolik yağları, motor şanzuman yağları, kompresör yağları ve jeneratör yağlarının ayrı ayrı analizinin yaptırılması gerekmektedir. Kategorileri aynı ise aynı toplama varillerinde biriktirebilir. Bu yağları biriktirdiğin variller kırmızı renkte, üzerinde "atık yağ" ibaresi bulunan, aşırı dolum yapılmaması için doldurulacak maksimum seviyeyi gösteren işaretlemenin yapılmış olması gerekmektedir.

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  3. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

teşekkür ederim,
    iyi çalışmalar,
    başka konularda buluşmak dileğiyle :)

4. Nur G.

Nur G. CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Firmanızdan çıkan Atık Yağlarınızı nasıl ve ne şekilde geçici depoluyorsunuz? Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
    Yönetmelikte tank/konteyner diyor ama biz hidrolik yağ tenekeleri içinde geçici depoluyoruz. (Zaten bizden de sadece atık hidrolik yağ çıkıyor. ) Bununla ilgili denetimlerde sorun yaşarmıyız acaba?

Teşekkürler.

Emre Efe bunu beğendi.
  5. Bora Yerlikaya

Bora Yerlikaya CMNet Üyesi

Atık yağ geri kazanımı yapan bi firmada çalışıyorum ve bütün firmaların atık yağı biriktirme yöntemleri farklı kimisi varillerle kimisi ibclerle kimisi kuyularda biriktiriyor.Burada ki can alıcı nokta sızdırmazlıktır.Bunu sağlayan heryerde birikim yapabilirsiniz yanılmıyorsam bunu biriktirme sürenizde 6 ayı geçmemelidir.Birikim oldugunda bizi aramanız yeterlidir ;)

6. Nur G.

Nur G. CMNet Üyesi

Bora Bey,
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bizim firmamız Kocaeli- Çayırova da. Bu bölgeye yakın iseniz neden değerlendirmeyelim.
    Bizim yağlarımız II.Kategori kısmına giriyor. Firma bilgilerinizi verirseniz sizinle ileri ki tarihte irtibata geçebiliriz.

Teşekkürler.

7. Bora Yerlikaya

Bora Yerlikaya CMNet Üyesi

Tuzla kimyacılar sanayi sitesindeyiz yakınız.Orüsan Kimya firma ismi reklama girmez umarım.İyi çalışmalar.

Emre Efe ve Nur G. bunu beğendi.
  8. Nedim atabey

Nedim atabey CMNet Üyesi

Lisanslı 3 firmanın temsilcisiyim atık yağlarınızı en üst fiyattan değerlendiriyorum

9. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

arkadaşlar bir firmamda yıllık 60 ton temiz yağ alınmış yıl sonu bunu kaçta kaçını atık yağ olarak bildirmem gerekiyor belli bir oran var mı?

10. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Sizin firmanız bu yağı ne oranda kullanıyor? Sene de çıkan atık yağ miktarı nedir? Atık yağı biriktiriyorlar mı? Yoksa gayrıresmi olarak yakıyorlar mı?

Sorduğunuz soru sektöre, işe, prosese göre değişen bir şeydir öyle bir formülü, kolay yolu, kestirmesi vb. yoktur. Olay tamamen sizin tesis yetkilisine doğru soruları sorabilmeniz ile alakalıdır.

Kolay gelsin

Emre Efe ve H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.
  11. Matafora Teknik

Matafora Teknik CMNet Üyesi

Merhaba, biz Matafora Teknik olarak atık yağları filtreleme sistemimizden geçirip tekrar kullanılır hale getiriyoruz böylelikle atık yağ sorunundan ve yeni yağ alım maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. www.mataforateknik.com sitemizi inceleyebilirsiniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Atık yağlar(hepsi) hakkında bir kaç soru konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikesiz ve inert atıkların yöntemi atık yönetim planı hakkında bir soru

tehlikesiz ve inert etıklarının kontrolü tebliğinde, atık üreticisinin yükümlülüklerinin ilk maddesinde "Tehlikesiz ve inert atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımına yönelik atık yönetim planı hazırlamak ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla," sorumludur denilmiş. bu atık...
  2. bitkisel atık yağlar

Proje Adı: Tarsus Suyunu Koruyor Kuruluş: Tarsus’u Kalkındırma, Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Yer: Mersin/Tarsus Konu: Su (BerdanTHavzası) Ortaklar/Destek Verenler: Tarsus Belediyesi, Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği(Albiyobir), Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi, Tarsus ve Çevresi Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği(TAR-ÇEV-BİR), Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası...
  3. Yüksek lisans hakkında bir kaç soru

yüksek lisans yapmak istiyorum.çevrede mi yapsam daha çok faydası olur yoksa başka bir bölümde mi ? mesela dokuz eylül üniversitesi inşaat mühendisliği yüksek lisans programlarından hidrolik-hidroloji ve su kaynakları bölümü çevreye kontejyan vermiş.bu bölümde yüksek yapsam bana ne gibi bir kazancı olur.yani vizyon genişlemesinden bahsetmiyorum.piyasada avantajım olur mu ? bir baraj...
  4. Yeni yönetmelik hakkında-soru?

Öncelikle iyi günler dilerim. Arkadaşlar ben bir zamandır Mayıs ayındaki İSG uzmanlığı sınavı için kursa yazılmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan birkaç konu var ve sizlerden bilgi rica ediyorum. Geçen gün forumda açılan konulardan birinde; yeni yönetmelikle beraber İSG konusunda artık her mühendisin kendi alanında hizmet vereceğinden bahsedilmişti. Hatta bununla beraber Çevre...
  5. Atık yağlar

Arkadaşlar atık yağların yakılması yasak mıdır?