Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Yağların Dönüşümü

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Arjantin'de çevre dostu bir proje hayata geçiriliyor.
  "Plan Bio" adıyla anılan proje ile atık yağların geri dönüşümü sağlanıyor.

  Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te atık mutfak yağlarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için bir proje başlatıldı.

  "Plan Bio" olarak adlandırılan projeye Buenos Aires'e bağlı 21 yerel yönetim katılıyor.

  Her katılımcı belediye, yerel işletmelerden atık yağların toplanması işini, seçtikleri çeşitli sosyal gruplara devrediyor.

  Plan Bio'nun elemanları tarafından toplanan yağlar, yakıta dönüştürülmek üzere çeşitli işlemlerden geçirilecekleri tesislere taşınıyor.

  Proje, kanalizasyon şebekelerini tıkayan ve temiz su kaynaklarını kirleten atık yağlar sorununa çözüm getirmenin yanısıra, katılımcı sosyal gruplar için düzenli bir gelir kaynağı sağlıyor.

  Uzmanlar, karbon-nötr, yenilenebilir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilen bir yakıt olan biyodizelin, gelecekte tamamen fosil yakıtların yerini alabileceğini vurguluyorlar.

  Şimdiye kadar 40 bin litre atık yağın geri kazanıldığı proje dünyada sadece Buenos Aires'te uygulanıyor.
   
Atık Yağların Dönüşümü konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bitkisel Atık Yağların Yönetimi

  Bitkisel atık yağların yönetimi kitapçığı
 2. Atık Yağların Geri Dönüşümü

  Merhabalar arkadaşlar...atık yağların geri dönüşümü prosesini tanımlayacak ve sürecin işleyişini anlatan belgeye ihtiyacım var tez için...bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim...
 3. Atık yağların sudan ayrılması

  Merhaba, Bizim firmamızda prosesten çıkan atık yağlarımızın içinde %80 oranında su var ve biz bu suyu yağdan arındırıp olabildiğince susuz hale getirmek istiyoruz. Bu konuda yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.