• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

@Boranss
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
güncel EAYP formatını bulabilirsin. Kocaeli il çevre de van il çevre de olsa bu formatı kabul eder. İl müdürlüğüne göre değişen bir şey değildir bu formatlar.

Firmanın müstakil çevre görevlisi olarak ben imza atmıştım, geçen gün denetime geldiler ve o konuyla ilgili herhangi bir olumsuzluk belirtmediler. Ama danışman firma ile çalışan tesislerde nasıl olur bir bilgim yok, en garantisi firma yetkilisine imzalatmak. Hazırlayan çevre mühendisi de onun yanına imza atabilir, 2 imza olur, az olsa sıkıntı yaşatır ama fazla olursa sıkıntı olmaz diye düşünüyorum

Danışman firma çevre mühendisi her sayfayı paraflar, alt bilgi olarak kendi hazırladığını belirtir, firma yetkilisi ise kaşe imza yaparak onaylar.

Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım firma endüstri kaynaklı bir firma değil,yani üretim yok,hizmet sektörü.Ancak tehlikeli atık çıkıyor bu sebeple atık yönetim planı hazırlanıp onaya gönderilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Endüstri kaynaklı olmadığı için daha önce bir plan hazırlanmamış.Ben planı hazırlayıp gönderdiğimde daha önceden hazırlanmadığı için bir cezai durum söz konusu olur mu ?

Merhaba ,

Hizmet sektörü derken tam olarak hangi sektörde faaliyet gösteryorsunuz ?
Ve çıkan tehlikeli atıklarınız nelerdir ?

@Burcakkcaglar
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bildiğim kadarıyla sizin EAYP hazırlamanız gerekmektedir.
Bu sene için EAYP başvurunuzu yapın daha önceki hazırlanmama durumu için de kesin birşey söylemek çok zor. Cezai durum oladabilir olmaydabilir :)

@Fatih Koçak Teşekkür ediyorum bilgilendirme için.
Atık yönetim planına atık sözleşmelerini eklemem gerekiyor.Ancak pil atıkları,ambalaj atıkları belediyeye veriliyor ve bir sözleşme yapmıyorlar.Atıkları aldıklarında irsaliye gibi bir koçan veriyorlar,onlarda yarım yamalak alınıp saklanmış.Atık yönetim planının eklerine bunlardan bir kaçını koymam yeterli olur mu ?
Yada başka ne yapabilirim?
Sadece tehlikeli atıkları verdiğimiz firma ile olan sözleşmeyi koysam yeterli olur mu ?

@Burcakkcaglar Rica ederim.
Ekler konusunda ben her bir atık kodundan (tehlikesiz ) bir irsaliye ekliyorum ve verdiğim firmaların lisanslarını ekliyorum. Yeterli oluyor. Sizde o şekilde yapabilirsiniz.

@Burcakkcaglar Merhaba,

İstanbul için şunları inceleyebilirsin, her il müdürlüğünde 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyler isteniyor. Tek tek makbuzları koymanıza gerek yoktur.
  1. Vaziyet planı
  2. Kapasite raporu
  3. Kaynakta ayrı toplama noktalarına ait anlaşılır ve ayrıntılı fotoğraflar
  4. Tehlikeli ve tehlikesiz atık geçici depolama alanlarına ait anlaşılır ve ayrıntılı fotoğraflar
  5. Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu mali sorumluluk sigortası (içeriğinde 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamındaki tehlikeli atıkları kapsadığını belirtir ibareli, güncel adres ve tarihli)
  6. Basit bir sayfalık iş akım şeması (iş akım şeması üzerinde oluşacak atıklar ayrıntılı olarak verilmesi gereklidir)
  7. Bir önceki yıla ait onaylı atık yönetim planı onay sayfası
  8. Tesiste tıbbi atık oluşuyor ise, İBB’ den alınmış tıbbi atık kabul belgesi ve revir içinde tıbbi atık kutusu ve kesici delici kutusunu gösterir fotoğraf

Merhabalar,bulunduğumuz tesis belediyeye ait evsel nitelikli biyolojik atıksu arıtma tesisi. Tesiste analizler için lab da kullandığımız hazır kimyasal kitler mevcut.Belediye atıklarımız var ve arıtmadan kaynaklı susuzlaştırılmış çamur mevcut bu çamur ilgili firmayla sözleşme sürecinde. Tesiste üretim söz konusu değil.Burası için atık yönetim planı hazırlanmalı mı?

Merhaba,

Konuyla ilgili kesin bir ibare yönetmelikte geçmemektedir. Faaliyetinize başladığınızda sunmanızı öneririm. Tabi faaliyete başladıktan sonra atık sahanızın da hazır olduğunu varsayarak bu öneride bulundum. Endüstriyel Atık Yönetim Planı'nın en son formatında atık sahasının koordinatları da talep edilmektedir. Hatta bazı İl Müdürlükleri fotoğraf dahi isteyebilmektedirler.

Çed gereklidir ibaresi varsa proje tanıtım dosyasında zaten yazılır.

Bunların disinda faaliyet başlayınca Çevresel şartlari yerine getirmek için yapmanız gereken bağlayıcı faktörler arasındadır.

Yine de kim ne derse desin çevre il müdürlüğüne bağlıdır.