Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

atıksu arıtma tesisi asit baz depolama tankı

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında BüşraSarı tarafından paylaşıldı.

 1. BüşraSarı

  BüşraSarı CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Atıksu arıtma tesislerinde sülfürik asit ve sodyum hidroksit tankı aynı yerde üstelik de otomasyon sisteminin olduğu alana koyulabilir mi?
  Yeterli derecede havalandırma yapıldığı halde yine de bir tehlike arz eder mi?
  Ayrıca 1,5 m. x 1.5 m olan bu tanklarda asit ve baz'ın ağzı açık olur mu? Kapalı olursa patlama riski arz eder mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  İyi Çalışmalar..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Büşra hanım merhaba,

  Öncelikle Sülfürik asitten başlayalım. Sülfürik asitin bir şekilde metallerle reaksiyona girmesi sonucu Hidrojen gazı ürün olarak çıkar. Bu gazında herhangi bir alevle teması halinde patlama riski vardır. Ayrıca Sülfürik asit buharının solunması sağlığı olumsuz etkileyecek yada otomasyon olan bir yerde bulundurmanız otomasyon ekipmanlarına zarar verecektir.

  Sodyum Hidroksit, bu gazın buharlaşması ile canlı sağlığı olumsuz etkilenecektir. Normalde yanıcı değildir fakat nem veya su ile temas etmesi durumunda ciddi sıcaklıklar ortaya çıkaracaktır buda yanıcı maddelerin tetiklenmesine neden olabilir. Aynı şekilde herhangi bir metal ile temas etmesi durumunda Hidrojen gazı ortaya çıkacaktır.

  Asit ve bazik kimyasalları aynı yerde depolamamanız faydalı olacaktır. Bu tarz depolama alanlarında iyi derecede mekanik havalandırma, göz ve tam vücut duşu, kimyasala uygun gözlük vb. diğer kişisel koruyucu malzemeler bulundurmanızda faydalı olacaktır.

  Ekte örnek olması için her iki madde ile ilgili MGBF (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) gönderiyorum. Her firmanın ürettiği kimyasal farklılık gösterebilir bu nedenle kimyasalları aldığınız yerden ürünlerin MGBF unuda almanızda yararlı olacaktır.

  İyi günler...
   

  Ekli Dosyalar:

 3. BüşraSarı

  BüşraSarı CMNet Üyesi

  Merhaba Fatih bey,

  Bende MGBF okuduktan sonra yinede danışmak istedim çünkü zaten şu an asit, baz ve otomasyon sistemi aynı yere kurulmuş durumda..Bu bakımdan sanırım en önemlisi tankların dolum haricinde ağızlarının kapalı olması ve gerekli mekanik havalandırma ve iş güvenliği önlemlerini almak olucak.
   
atıksu arıtma tesisi asit baz depolama tankı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 2. Atıksu arıtma tesisi

  drI8vnfDWTs 8p5wCjic8k4 oJdWqy3ey3k
 3. Atıksu arıtma tesisi

  Merhabalar, Bir süt fabrikasına kurulacak olan küçük kapasiteli bir atıksu arıtma tesisi için en uygun ve maliyetsiz olması açısından hangi ünitelerin kurulumunu önerirsiniz ?
 4. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

  Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.
 5. Atiksu aritma tesisi çökeltme tanki çift sira savak hesabi yardim!!!

  Arkadaşlar merhaba çökeltme tankında savak yükünü sağlamak amacıyla çift sıra savak yapmak durumundayım fakat elimde yeterli bilgi yok . tasarım konusunda yardım edebilecek olan var mı ?