Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi muafiyeti

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Olcay Çetin tarafından paylaşıldı.

 1. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Paket atıksu arıtma tesisleri deşarj izin işlemleri için 2004 yılından önce kurulan tesislerde izin başvurusunda muafiyet belgesi yüklenmesi gerektiği bildiğiniz gibi belirtilmekte.

  Ancak sisteme yüklediğim belgeler sonucunda 2012/9 genelgesine ilişkin işlemlerin yapılması gerektiği belirtildi. Sorun da burda başlıyor... Genelgede de 2004 ten önce faaliyette bulunan firmaların muaf olacağı açık bir şekilde belirtilirken neden kabul edilmiyor, ya da ben yanlış bir belge mi yükledim, Belge İl Müdürlüğünden mi alınmalıdır?

  Konu ile ilgili yardımlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim...
   
 2. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Tesisin 2004 yılından önce kurulduğuna dair belge (fatura, analiz belgesi, deşarj izin belgesi... birisi yeterli olacaktır) ve Çevre İl Müdürlüklerinin hazırladığı dilekçe formatı (İzmir yeni özel bir format hazırlamıştı başka yerler hazırlamamışsa kendin yazarsın) ile başvuru yapacaksın. Çevre İl Müdürlüğünden muaf olduğuna dair yazı gelecek. Bu yazı kabul görür
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Firmamızda 2004 yılından sonra yapılmış olan 1 ton/gün kapasiteli bir kimyasal paket arıtma tesisi var ve dkkr si mevcut. Ve firmamızın çevre izin konusu emisyon. Bu arıtma tesisinden dolayı çevre izinlerinde atıksu deşarj konulu izne başvurmam gerekiyor mu? Yoksa gfb başvurusunda sadece dkkr yüklemem yeterli olacak mıdır? Yoksa atıksu deşarjı konulu çevre izni, faaliyeti sadece arıtma olan tesisler için midir?
   
 4. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  Dkkr'yi kim vermiş? Alıcı ortamsa işlem farklı yürür. Arıtmanın deşarjı alıcı ortama yapılıyorsa tesis kapsamına İl Müdürlüğü ya da Bakanlıkla Çevre izni sürecini yürütmeniz gerekmektedir.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  DKKR yi iski verdi atıksu direk alıcı ortama gitmiyor.
   
 6. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  ozaman iskiden alacagınız bağlantı izni dkkr ile sisteme yükeleme yapmanız yeterli. atıksu konulu çevre izninden muaf oluyorsunuz...
   
 7. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Arıtılmış suyunuzu kanala deşarj ediyorsanız ve belgeniz alt yapı yönetimi tarafından düzenlenmiş ise belgeyi sisteme yüklemeniz yeterlidir.Deşarj konulu çevre izni almanız gerekmez.Arıtılmış suyunuzu alıcı ortama deşarj ediyorsanız ve belgeniz çevre müdürlüğü tarafından düzenlenmiş ise deşarj konulu çevre izni de almanız gerekir.
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Teşekkürler :)
   
 9. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Yardımınız için teşekkür ederim... Aynı işlemleri yapmama rağmen kabul edilmedi, il müdürlüğü ile görüşmem gerekecek sanırım :S
   
 10. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  Siz sisteme tam olarak ne yüklediniz? yani önce arıtmanızın 2004 yılında önce yapıldığını kanıtlayan belgelerle (fatura, eski deşarj izni vb.) il müdürlüğüne müracat etmeniz ve ordan "proje onaydan muaftır" şeklinde bir yazı almanız ve gfb başvurusunda da bu yazıyı sisteme yüklemeniz gerekiyordu.. bunu yaptığınız halde hala kabul edilmediyse orda bir yalnışlık var demektir..
   
 11. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  İşte ben de oradaki yanlışlığı çıkarmaya çalışıyorum, teşekkürler bu arada :)
   
Atıksu arıtma tesisi muafiyeti konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 2. Atıksu arıtma tesisi tasarımı

  Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar diliyorum. Yalnızca debisi belli olan bir atıksu (yüksek oranda kirli) için arıtma proje örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim...
 3. Atıksu arıtma tesisi

  drI8vnfDWTs 8p5wCjic8k4 oJdWqy3ey3k
 4. Atıksu arıtma tesisi

  Merhabalar, Bir süt fabrikasına kurulacak olan küçük kapasiteli bir atıksu arıtma tesisi için en uygun ve maliyetsiz olması açısından hangi ünitelerin kurulumunu önerirsiniz ?
 5. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

  Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.