Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisleri için deşarj izni

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Aslı Boyacı tarafından paylaşıldı.

 1. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  paket arıtma tesisleri tasarımı yapıldıktan sonra deşarj izni almak için danışman firmayla anlaşmak mı gerekir yoksa arıtma tesisini yapan firma deşarj iznini alabilir mi?
  deşarj iznini almak için, çevre izin ve lisanları yönetmeliği kapsamına giren yada girmeyen tesisler için ,ne yapılması gerektiği hakkında bilgisi olan var mı?(danışman firma olmak gerekir mi?)
   
 2. ibrahim87

  ibrahim87 CMNet Üyesi

  Eğer bir firmaının deşarjı olup deşarj izni alma gibi bir durum ile karşı karşıya ise o firma yönetmelikte Ek-2 kapsamında diğer kısmında muhakkak bir maddeye giriyordur.( 10. maddedeki S.K.K.y tabi tesisler kapsamına giriyordur muhtemelen ) diğer sorunuza gelince yönetmeliğe tabi ise ister arıtma sistemini kuran danışmanlık firması ile anlaşır isterse sizinle anlaşır ama muhakkak birisi ile anlaşmak sözleşme imzalamak zorunda.
   
 3. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Aslı Hanım (Aslıcım) :) , arıtma tesisini projelendiren firmanın danışmanlık yapabilme yetkisi var ise, projesini yaptığı tesisin deşarj izni alabilmesi için başvurabilir. Eğer yok ise başka bir danışmanlık firmasıyla anlaşmak zorundadır.
   
 4. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  teşekkürler,teşekkürler melikecim;)
   
 5. Seçkin Veral

  Seçkin Veral CMNet Üyesi

  Paket veya herhangi bir arıtmanın deşarj izni zorunluluğu vardır. Genelge 2005/5' e göre proje onay dosyası hazırlanır. Deşarj izni için gerekli olan proje onay dosyasının hazırlanması gerekmektedir. Proje onay dosyası için de; oda kaydı olmak şartı ile çevre mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve makine mühendisine ihtiyaç vardır. Ayrıca firmanın büro tescil belgesine de ihtiyacı vardır. Genelde sistemi kuran firmalar proje onay dosyasını hazırlarlar. Ancak saydığım gereklilikler eksik ise dışarıdan destek alabilirsiniz. Hazırlanan dosya ilgili idareye gönderilir ve idare onaylar.
  Saygılarımla
   
 6. Ahsen Çadıroğlu

  Ahsen Çadıroğlu CMNet Üyesi

  Atıksu arıtma tesisi deşarj noktası alıcı ortam olarak dere(kuru dere) gözükmekte. İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede ilerde arıtma tesisinin deşarj noktasından kaynaklanacak koku problemlerinin olabileceği için hattı 900 metre uzatıp Kızılırmak'ın bir koluna bağlanmamızı istiyorlar. İlerde şikayetlere neden olabileceğini düşünüyorlar. Hattı 900 metre uzatmak ise ekstra maliyet oluyor belediye'ye. Yasal olarak alıcı ortama deşarj etmemize rağmen her hangi bir cezai işlem uygulanabilir mi? Başka bir önerisi olan var mı?
   
 7. Turan Elieyioğlu

  Turan Elieyioğlu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhabalar,

  Mobilya boya fabrikasında boyahane ünitesinde, atık boya havuzları bulunmakta ve bu havuzlarda çöktürülmektedir. Burada kullanılan su tekrardan sisteme geri beslenip tekrar kullanılmaktadır(Kapalı Çevrim olarak)

  Atık su deşarjı söz konusu değildir ve bu konu ile ilgili rapor hazırlattırmam gerekiyor. Bu sudan deşarj olmadığı halde analiz yapılması isteniyor. Acaba SKKY nin hangi tablosuna göre analiz yapılması gerekiyor...


  Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın acilen yardımlarını bekliyorum...

  İyi çalışmalar...
   
Atıksu arıtma tesisleri için deşarj izni konusuna benzer içeriklerimiz
 1. atıksu desarj izni

  çevre kanunca alınması gereken lisans ve izinler yönetmeliğinin eklerinde olan bir tesis kanalizasyona desarj ederse atıgını bunun atıksu desarj izni alıp gfb basvurusu yapabilirmiyiz ? su kırl. kont .yont. oldugunu girdiginide kabul ederek ?
 2. Evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi deşarj izni

  Arkadaslar belediyenin işlettiği evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi için deşarj iznine başvuruyorum. Bakanlığın yazılım portalından giriş yaptığımda ilgili yönetmeliklere uyulması için taahütname istiyor. Bununla daha önceden karşılaşan var mı?
 3. Atıksu arıtma tesisi proje onay dosyası devri ve deşarj izni

  Merhaba. şantiye da mevcut 150 kişilik paket biyolojik atıksu arıtma tesisi 2011 yılında alınmış ve proje onay dosyası yapılmış. fakat deşarj izni alınmamış. öncelikle bu arıtmayı kuran firmanın görevi değil mi? bir istanbul firması ve proje onay dosyasından anladığım kadarıyla ilk atıksu arıtma satışını bize yapmışlar. şu an hiçbir şekilde şantiyemize gelip bakım yapamayacaklarını tesisi...
 4. Su yönetimi genel müdürlüğü-evsel atıksu arıtma tesisleri için tasarım ve norm rehberi

  Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri İçin Tasarım ve Norm Rehberi Aralık 05, 2012 Türkiye’de atıksuların uygun şekilde bertarafının sağlanabilmesi için çeşitli ölçeklerde çok sayıda atıksu arıtma tesisi yapılmıştır. Ancak tasarımda yapılan hatalar, normlara uyulmaması ve bilgi eksikliğinden dolayı birçok tesis verimli şekilde çalıştırılamamış neticede ülkemiz adeta bir arıtma tesisi mezarlığı...
 5. Atiksu arıtma tesisleri için gfb başvurusu

  Arkadaşlar merhaba, Bakanlığa atıksu arıtma tesisimiz için gfb başvurusunda bulunduk.Ancak başvurumuz bazı eksikliklerden dolayı kabul edilmedi. Bakanlık tarafımıza eksiklik konusunda net bir bilgi vermemiş. Kendilerine de ulaşamıyoruz. Daha önce atıksu arıtma tesisi için gfb başvurusu onaylanan birileri var ise bana yardımcı olabilir mi ? Tesis iş akış şeması ve proses özeti örneği gerekli...