Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksudaki Ph düşüşü

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

1. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Normal şartlarda arıtmaya giren bazik suyun,dengelemeden sonra nötralizasyon havuzunda Ph ı düşüren bir madde verilmeden suyun giriş Phsı nasıl düşer?
    [NOT][/NOT]İşletme içerisinde proseslerde ve kimyasallarda bir değişiklik olmamıştır.

2. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

ortamdaki bakterilerde değişiklik olmuş olabilir. su benim konum değil ama aklıma başka bişi gelmiyor..

3. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Evet benim aklıma gelende bu açıkçası CO2 miktarını arttırdıysa bakteriler suyun pH ı değişir..

4. Erkan İnaç

Erkan İnaç CMNet Üyesi

Nötralizasyonda sisteme verdiğiniz h2so4 ilavesini de mi göz ardı ediyoruz?ona göre çözüm önerileri üretebiliriz.çünkü daha önce bizim de başımıza gelmişti :(

5. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Biz sadece Ph yı düşürmek için Co2 veriyoruz.Nötralizasyondan sonra havalandırmaya geçiyor,zaten sistem uzun havalandırmalı biyolojik arıtıma dayalı.Normalde 9larda gelen suyu CO2 vererek 7-8 arasına düşürüyoduk,şimdi daha hiçbir madde verilmeden nötralizasyonda Ph 7 civarlarında.

6. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

son zamanlarda tesise gelen atık su karakterizasyonunda bir değişim olmuş olabilir, endüstriyel atık su debisi fazla gelmiş olabilir nötralizasyon havuzu ph aralığı kendini bu duruma adapte etmiş olabilir Mİ? :)

7. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

:) Sanırım buldum;üretimde boya az çalışılmış son bir süredir,boyanın az kullanılmasıyla Ph da otomatikman düşüyor..

Atıksudaki Ph düşüşü konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıksudaki KOI değeri...

Bir alüminyum işletmesinde atıksudaki KOI ve Al değerini düşürmek için neler yapılabilir? Görünürde su gayet berrak gözüküyor. Neyden kaynaklanıyor olabilir, nelere dikkat edilmeli ve neler yapılmalı? Teşekkürler.
  2. Atıksudaki klorür ve sülfat giderimi

Tuz sektöründe faaliyet gösteren firmamız için; Klorür konsantrasyonu (mg/lt) : 90.000'den 2000'e Sülfat konsantrasyonu (mg/lt) : 2135'den 600'e düşürülmesi gerekmektedir. Farkındayım bu biraz hayal ama istenen kriterler bunlar, sizlerden alternatif arıtım yöntemleri hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca atıksu arıtma tesisi projelendiren firmalardan teklifler de bekliyorum.