Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksularda kitlerle koi ölçüm yöntemleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Serap Töre Çelik tarafından paylaşıldı.

1. Serap Töre Çelik

Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,

Çöp süzüntü suyunda KOI deneyi yapmamız gerekiyor. Sepectrofotometre kullanarak ve kullanmadan kitlerle KOI analizini nasıl yapabilirim. Netten baktım baya ama kitlerle yapılanları bulamadım. Kitler yerine kimyasal maddeleri kullanarak yapılan analizler anlatılmış. Onları yapmaya kalkarsam hata oranım artacak ve kitlere göre daha zor olacak, bu nedenle kit kullanarak yaklaşık sonuç etmek istiyorum.

Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

2. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

artık sürekli kitlerle yapılıyor zaten

3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Kitlerin üzerinde genellikle kullanım talimatı yer alıyor. Sizin elinizde şuan kit mevcut mu, yoksa temin edecek misiniz?
    Örnek çalışma olması açısından bir dosya gönderebilirim size(şuan yanımda değil, akşam yükleyebilirim).

4. Serap Töre Çelik

Teşekkür ederim, olur tabi. Şöyle şu an kimya mühendisimiz var ve ölçümleri yapıyor, şahit numuneleri vs alıyor. Spektrofotometre cihazı da var. Ölçümleri yapıyor, yalnız KOI değerimiz 7000 mg/L seviyelerinde, elimizdekilerle ölçebileceğimiz KOI ise maksimum 1500 mg/L. Seyreltme işlemleri, spektrofometre ile yapılan işlemler, nasıl yapılması vs onları öğrenmem lazım.

Neden buradaki mühendise sormuyorum, sordum ama aydınlatmadı :) iyi değiliz de :)

yardımlarınız için teşekkür ederim.

5. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Seyreltme yaparak çok doğru sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Sizin KOI değeriniz rutinde 7000 mg/L civarında ise seçtiğiniz kitlerin maksimum okuma seviyesini bu doğrultuda seçmelisiniz. Elinizde bulunan 1500/lük kit yanlış sonuca götürebilir sizi. Yardımcı olur mu bilmiyorum ama size dosyayı yükleyeceğim gün içerisinde. İyi çalışmalar:)

6. Serap Töre Çelik

Teşekkür ediyorum. Zaten yaklaşık sonuç elde etmemiz yeterli. Kuracağımız çöp sızıntı suyu arıtma tesisinin çalışma verimlerine bakmaya çalışıyoruz da yaklaşık veri de olsa sorun değil ( prototip arıtmamız üzerinde deneyler yapıyoruz). Teşekkür ederim tekrar ilginiz için.

Atıksularda kitlerle koi ölçüm yöntemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Iyi bir özgeçmiş, etkin cv nasıl yazılır? İYİ BİR ÖZGEÇMİŞ, ETKİN CV NASIL YAZILIR? Kariyerinin hangi döneminde olursa olsun; ister başlangıcında ister ortasında, hemen herkesin bir CV’si (özgeçmiş) vardır. CV bir anlamda iş başvurusu yaptığınız kurumun, sizi görmeden önce, sizin hakkınızda edineceği ilk izlenimi yaratır. Bu nedenle, CV’nizi okuyacak olan kişinin ilgisini ve sizinle görüşme...
  2. Atıksularda Bor Giderimi

Herkese Merhaba Atıksuların içerisinde bulunan bor konsantrasyonları hakkında limit değerler ve arıtım yöntemleri hakkında bir projem var ve konu ile alakalı bilgisi olan arkadaşlarımız varsa bu konuda bilgi paylaşımı yapalım istiyorum. Makale, site yazıları, kitaplar vs aklınıza ne gelirse kabulumdur. İngilizce ve Türkçe yazılar olabilir. Şimdiden Teşekkürler
  3. Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Profesyonel iş hayatında senin, arzuladığın iş teklifini almanı ve mülakat aşamasına ulaşmanı sağlayacak olan en etkili araç, kurallara uygun olarak tasarlanmış şahsi hedeflerini, kabiliyetini içeren özgeçmişindir. Birçok kişi özgeçmişin iş başvurusunda formalite gereği hazırlanması gereken bir belge olduğunu düşünerek oldukça büyük bir yanılgıya düşüyor. Aksine, özgeçmişin seni hiç...
  4. Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri ÖZGEÇMİŞ NEDİR, NE SAĞLAR? Profesyonel iş hayatında senin, arzuladığın iş teklifini almanı ve mülakat aşamasına ulaşmanı sağlayacak olan en etkili araç, kurallara uygun olarak tasarlanmış şahsi hedeflerini, kabiliyetini içeren özgeçmişindir. Birçok kişi özgeçmişin iş başvurusunda formalite gereği hazırlanması...
  5. Pestisit Giderim Yöntemleri

Kimyasal prosesler dersi ödevi için(cuma son teslim) pestisit giderim yöntemleri ile ilgili bilgi paylaşabilecek olan var mı şimdiden teşekkür ederim.