Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Autocad çizim alanı nedir? çizim alanındaki bileşenleri tanıyalım

Konu, 'AutoCAD ve AutoCAD Civil 3D' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  [Seviye] AutoCAD öğrenmeye yeni başlayanlar. [Sürüm] AutoCAD 2013 İle hazırlanmıştır.

  Autocad ile çizim yapmaya başlamadan önce AutoCAD ekranını iyi tanımanız gerekir. Dünkü yazımızdakomut satırından bahsetmiştik. Bu yazımızda da sizlere çizim alanının ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

  1.png

  Çizim alanı, üzeri karelerle işaretlenmiş, sol alt köşesinde “Model” kulakçığı olan bir penceredir. Daha önce “Autocad’de ölçek kavramı ve birimleri anlamak” ve “Autocad çizimlerinde ve çıktılarında ölçek” yazılarımızda çizim yaparken ölçek kullanmamanız gerektiğini anlatmıştık. Bu nedenle çizim alanını kağıt gibi görmeyin çizim alanı yaptığınız çizimi barındıran bir boşluktur ve Autocad terimi olarak “Model Boşluğu” da denir.

  2.png

  Çizim alanının görünümü yukarıdaki şekilde görüldüğü gibidir. Şimdi bu alanın unsurlarını tek tek inceleyelim ve daha yakından tanıyalım.

  UCS Simgesi ve Model Boşluğu Sekmesi
  3.png

  Çizim alanının sol alt kısmında UCS simgesi yer alır. Bu simge size koordinat sisteminizi ve X, Y, Z eksenlerinin “+” yönlerini bildirir. Başlangıçta, çizim alanını tam tepeden görürsünüz ve sadece X ve Y eksenlerinin oluşturduğu 2B bir alan algılarsınız. Zaten siz aksini belirtmedikçe çizimleriniz 3. boyutta gerçekleşmez.

  Çizim alanın sol altında “\Model /\Layout 1/\Layout 2/” kulakçıklarını görürsünüz. Biz çizimlerimizi daima “Model Boşluğu“nda yaparız ve “Layout” sekmeleri çizimimizin sunumu için kullanılır. İleride “Model Boşluğu” kavramını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

  Görünüm Küpü ve Görünüm Barı
  4.png

  Çizim alanınınızın sağ üst köşesinde görünüm küpünü (NAVVCUBE) ve hemen altında görünüm panelini (NAVBAR) göreceksiniz. Bu araçlar görüntü yönetimi için kullanılır ve ileride yazılarımızda bol bol bahsedeceğiz.

  Görünüm Modları
  5.png

  Çizim alanının sol üst köşesinde ise görünüm modları menüsü yer alır. Bu menü ve içeriğini şimdilik incelemeyeceğiz. Ancak bu menülerden çiziminizin bakış açısını, görsel stil ayarlarını ve çizim alanında görünen araçları kapatıp açma işlemlerini yapabiliriz.

  Kaynak : http://blog.taliasoft.com/autocad-cizim-alani-nedir-cizim-alanindaki-bilesenleri-taniyalim/
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
Autocad çizim alanı nedir? çizim alanındaki bileşenleri tanıyalım konusuna benzer içeriklerimiz
 1. örnek çizim--yardım

  merhaba arkadaslar elinde örnek autocad çizimi olan varsa, paylaşırsa sevinirim...
 2. Hangi Çizim Programı

  Merhabalar Kendini geliştirmek isteyen bir öğrenciye siz çalışanlar olarak hangi çizim programını önerirsiniz ( Sebebiyle birlikte ) Şimdiden Teşekkürler Saygılarımla...
 3. Atp 1.2 Atıksu Arıtma Tasarım ve AutoCAD Çizim Programı

  Sn.Arkadaşlar.. Atp1.2 Atıksu Arıtma Tasarım,Keşif,Maliyet ve AutoCAD'e Çizim Programı yeni versiyonu incelemeniz amacı ile PDF ve Tanıtım video Link'i ekte gönderilmiştir. Bu versiyonda bulunan yenilikler şöyle.. Atp 1.2 versiyon yenilikler: 1. AutoCAD çizim: Tüm ünitelerin plan ve kesit çizimi,Genel yerleşim , P&I Diyagramı ölçekli olarak AutoCAD'e otomatik çizim. 2. Sistem Tercihi...
 4. Netcat'de bir göletin kesitinin çizim videosu

  Netcat proğramında benim yaptığım merk göletinin gövde kesitinin çizimi sessiz bir videodur... http://yadi.sk/d/daV7rBhy40QYX BU LİNK'DEN İNDİRİP İZLEYEBİLİRSİNİZ...
 5. Evsel veya herhengi bir endüstri atıksuyunun paket arıtım çizim örnekleri (solid yada autocad)

  Evsel veya endüstriyel atıksuların paket arıtım sistemi çizim örneklerini lazım acill.Yardımcı olur musunuz?