Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Autocad katı modellemede problem

Konu, 'AutoCAD ve AutoCAD Civil 3D' kısmında Hilal Çetin tarafından paylaşıldı.

1. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Ekte hocanın verdiği örnek bir çizim var.Fakat nasıl çizileceğini bulamadım.Sanırım büyük parçadan küçük parçalar çıkarılarak yapılacak.Ancak nerede ve hangi parçalardan başlıcağım?

Teşekkürler

IMG_7310.jpg

2. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

şu anda işteyim detaylı olarak akşama yardım edebilirim
    bunu 3 boyutlumu tasarlayacaksın yoksa izometrik bir çizim mi
    kullanacağın komutlar extrude ,fillet ,chamber,substract, (3 boyutta)
    2 yolu var tümden gelim ve tüme gidim ve görünüşleri kullan modify pull down menüden 3 d operation ve 3d solid editing
    ayrıca 1 birimi cm olarak mı alacaksın ona göre çizime başlarken birimi ayarlaki sonra zorlanma

3. Noyan Temuçin

4. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Hilal Hanım Merhabalar.. Bu şekli yapmanın o kadar çok yolu var ki. Ama şunu söylemek istiyorum 3D modellemeyi basite indirgemek için en önemli kural karmaşık şekilleri mümkün olduğunca anlaşılır basit şekillere bölerek çizmektir. Siz pratikliğinizi arttırdıkça böldüğünüz şekillerin sayısı da azalacaktır. İstediğiniz çizimi ilişikte mevcut. İsterseniz bi inceleyin anlamadığınız yerlerde yardımcı olabilirim..

İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli Dosyalar:

5. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Mehmet bey;
    Çizimi 2 boyutlu çizip extrude ile katılaştıracağım.Büyük olarak dikdörtgen prizmasını çizip 2 tane küçük dikdörtgen prizması çıkarabilirim.Ancak eğimli kısımda problem oluyor. Onu da yukarıdaki dikdörtgenler prizmasını aşağıdaki dikdörtgenler prizmasına 18 cm yukarıda move yaparsam ardından eğimleri line ile verirsem diye yaptım.Ordan sonra subtract ile çıkarıyorum fakat isteğim gibi parça çıkmıyor. Ordan kafam karıştı.

Murat bey,
    ekteki dosyanızı göremiyorum.Lütfen autocad 2004 olarak kaydetebilir misiniz?

Çok teşekkürler

6. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

2004 formatında çizimi iliştirdim. Size tavsiyem en az bi 2007 versiyon kullanmanız. Çünkü özellikle 2007 den sonra Autocad'de milat sayacağımız komut ve değişiklikler oldu. Örnek olarak, Extrude'dan çok daha kolay, kullanışlı ve fonksiyonel olan Press-Pull, 3Dsmax gibi programlarda alışkın olduğumuz LOFT, Helix gibi bir çok komut ve ek özellik eklendi. Mesela ben ekteki çizimde Extrude Kullanmadım. Subtract da yapmadım. Tüm çizim Sadece Press-Pull ile 1 dk gibi kısa bir sürede ortaya çıkıyor. 2004 Formatındaki çizim ektedir.

İYİ ÇALIŞMALAR..

Ekli Dosyalar:

7. Noyan Temuçin

eğimleri line ile veremezsin orada pah kırma dediğimiz olay var chamfer uygulayacaksın 3 boyutta chamfer diye yaz internette bulursun

8. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Murat bey,
    Okulda o sistemde öğrendiğimiz için ben de kolaylık olsun diye hala 2004 kullanıyorum.En kısa zamanda 2007 ye gececeğim.

Mehmet bey,
    pah kırmayı deneyerek tekrar çizmeye çalışacağım.

İkinize de çok teşekkürler.

Autocad katı modellemede problem konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Duyurular bölümünde yaşanan problem

Duyurular bölümündeki mesajlar/konular gözükmüyür ve yeni konu girişi yapılamıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Ekran görüntüsünü ekte görebilirsiniz.
  2. Çevre sektörün de açık ve problem nedir?

Sevgili çevre mühendisi ve diğer çevre görevlisi arkadaşlar, benim size sorum ve bu mesleğe bir şekilde gönül vermiş, bu alanda çalışmış arkadaşların nerede açıklık olduğu nerenin size göre önü açık, nerede ne gibi problemler var nelerle karşılaşıyorsunuz. sizler bu problemlerin çözümü için ne yapıyorsunuz veya iş vereniniz açısından ne yapabiliyorsunuz? cvp layan herkese şimdidden teşekkürler.
  3. Çöktürme havuzunda problem...

İşletme konusunda sanırım biraz zayıfım bu yüzden bilen birilerine sormak ihtiyacı duydum yardım ederseniz sevinirim... Yaptığım tesisi 500 m3/gün kapasiteli , uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi... Tesis deniz kenarında bir beldede... Tesise yaklaşık 10-15 gündür su alıyorum. Tesisteki oksijenmetre arızalı çıktı bu yüzden aeratörleri 1 saat dur 15 dak. çalış şeklinde çalıştırıyorum....
  4. Problem çözme tekniği

-Kimse gördümü -Hayır :))
  5. Çevre izni problem

Emisyon konulu çevre iznine başvuruyorum. Daha önce GFB si alınmış. Kapasite 120.000 ton görünüyor fakat bizim kapasite raporumuz ve emisyon ölçüm raporlarımız 100.000 ton. İzin kısmına girdiğimde kapasiteyi güncelleyemiyorum. Nasıl güncelleyebilirim. Sanırım GFB alınırken yanlış girilmiş.